2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #28832
  Burcu

   Merhaba,

   Bu yılbaşını Phuket adasında geçirmeyi planlıyorum fakat ailemle gideceğim için otel yerine özel villa kiralamak istiyorum. Durum böyle olunca ulaşımın sorunlu olabileceğini çeşitli websitelerinde okudum. Araba kiralarsam daha rahat edebileceğimizi düşündüm fakat güvenilir bir şirket olmadığı sürece, tuktuk ve taksiler gibi kazıklanma ihtimalinin yüksek olduğu söyleniyor. Araba kiralamak için güvenilir şirket veya websitesi önerebilir misiniz?

   İkinci bir sorum ise Türk ehliyeti ile Tayland’da araba kullanabilmek için yapmamız gereken bürokratik işlem var mıdır? Var ise bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler!

   #28836
   Keremcan Büyüktaşkın
   Anahtar yönetici

    Merhaba,

    Araba kiralamaya karar vermeden önce, Tayland’da trafiğin soldan aktığını, çok yoğun bir motosiklet trafiği olduğunu ve yılbaşında gideceğiniz için trafiğin çok daha yoğun olacağını göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Bu yüzden de Tayland’da araba kullanmak alışık olmayanlar için sıkıntılı olabilir.

    Tayland’da araç kullanmak için uluslararası sürücü ehliyeti gerekiyor. Bu genelde sorulmuyor, ancak bir kaza yapmanız durumunda uluslararası sürücü ehliyetinizin olmadığı anlaşılırsa sigorta zararı karşılamıyor ve siz ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bu ehliyet Türkiye’de Turing’den alınabiliyor.

    Araba kiralayacaksanız, aracın belgelerinin tam olmasına ve 1. sınıf sigortalı olmasına dikkat etmek gerek. Ayrıca aracı önceden oluşmuş hasarlara ve çiziklere karşı kontrol etmekte ve eğer varsa resimlerini çekmekte fayda var.

    Arabanızı Avis, Budget, Hertz ve Sixt gibi uluslararası güvenilir firmalardan kiralayabilirsiniz. Yerel firmalardan Thai Rent a Car ise iyi yorumları olan daha ucuz bir seçenek.

    Araba kiralamaya bir alternatif, şoförlü araba kiralamak olabilir. Günlük kiralayacağınız bu araçlarla Phuket’i gezebilirsiniz. Kısa mesafeler için de tuk-tuk gibi opsiyonları kullanabilirsiniz.

    Tayland’da turistlerin yaralanmalarına ve ölmelerine neden olan birincil sebep kendi araçları ile yaptıkları kazalar. Ve genelde kazaların tamamına yakınında hep turistler suçlu bulunuyor. Bu yüzden gitmeden önce iyi bir seyahat sigortası yaptırmanızı da tavsiye ederim.

    İyi günler

   2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
   • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.