• Bu konu 2 yanıt içerir, 2 izleyen vardır ve en son 6 yıl 3 ay önce Cem tarafından güncellenmiştir.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24214
  Cem

  Keremcan Bey iyi günler,

  Öncelikle emeğiniz için teşekkür ederim vize konusunda en ayrıntılı bilgiler sitenizde gerçekten çok faydalandım. Ben şu an 2 girişli turist vizesi ile Phuket’te kalıyorum. İlk girişin 2 ayı bitti ve göçmen bürosundan 1 ay daha uzattım. Bu sürede 19 ağustosda sona eriyor yani bir visa run yapmam gerekecek. Sitenizde sınır kapıları bölümünde Phuket’ten visa run için Ranong-Kaw Thaung sınır kapısını belirtmişsiniz. Şimdi ben visa runı buradan yapmayı düşünüyorum ama ilk defa yapacağım için biraz endişeliyim. Siz daha önce burdan visa run yaptısanız nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda tavsiyeler verebilirmisiniz?

  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  #24216
  Keremcan Büyüktaşkın
  Anahtar yönetici

  Merhaba,

  Öncelikle güzel sözleriniz için teşekkür ederim, sitenin faydalı olmasına sevindim.

  Sorunuza gelince, evet Phuket’e en yakın visa run yapabileceğiniz yer Ranong. Bunu yapmak için iki yöntem var, ya Phuket’teki visa run organizasyonu yapan tur şirketleri aracılığı ile, ya da kendi başınıza gidebilirsiniz. Bir turla gitmek daha rahat, ancak daha pahalı. Kendiniz giderseniz daha ucuza gelebilir, ayrıca eğer acelem yok diyorsanız, mesela 1 gece Ranong’da kalabilirsiniz. Şehirde görecek pek bir şey yok, ama fazla yorucu olmaması için 2 güne yayılabilir.

  Phuket-Ranong arası yaklaşık 4-5 saat. Visa run turları genelde sabah erkenden yola çıkıyorlar ve akşam sizi Phuket’e geri getiriyorlar. Mesela bu sitede bilgilerini görebileceğiniz turun ücreti 1700 baht. Eğer kendiniz gitmek isterseniz, Phuket’ten Ranong’a otobüsle veya hızlı minibüslerle gidebilirsiniz. Bilet ücretleri yaklaşık 200-300 baht arasında ve otobüsler Phuket Town’daki terminalden kalkıyorlar.

  Yola çıkmadan önce bazı hazırlıklar yapmakta fayda var. Öncelikle, Myanmar vize ücreti sadece dolar olarak ödenebildiği için Phuket’teki bir bankadan 10$ tutarında bir banknot satın alın. Yalnız banknotun tamamen yeni olması gerekiyor, eskiyse veya kırışmış durumdaysa kabul etmiyorlar. Ayrıca pasaportunuzun da fotokopisini çektirin. Eğer bunları Phuket’te yapamazsanız meraklanmayın, Ranong’da da halledebilirsiniz. Turla giderseniz vize ücreti tur ücretine dahil.

  Ayrıca, yanınızda 20,000 baht nakit para ve Tayland çıkışlı bir uçak bileti olmasında da fayda var. Normalde bunlar pek sorulmuyordu, ancak Türkiye’de Tayland elçiliklerine saldırılar olduktan sonra Türklere sınır kapılarında bazen zorluk çıkartıldığı duyumları var.

  Ranong terminaline geldiğinizde, sınır geçişi denizden yapıldığı için öncelikle teknelerin kalktığı rıhtıma gitmeniz gerekiyor. Bir motosiklet taksiyle, veya 3 numaralı songteo dolmuşla rıhtıma gidebilirsiniz. Eğer 10$ tutarındaki banknotu önceden alamadıysanız, burada bulunan bankadan alabilirsiniz. Rıhtımda bekleyen Taylar da banknot satıyor, ama pahalı bir fiyattan.

  Burada öncelikle göçmen ofisinden pasaportunuza çıkış damgasını vurdurun. Sonra teknelerin bulunduğu bölüme gidin. Burada genelde tekneciler yanınıza gelip yüksek fiyatlar söylüyorlar. Normal fiyatlar eğer bir turist grubu ile giderseniz gidiş-dönüş 300 baht, Burmalılarla beraber giderseniz 100 baht. Burmalıların bulunduğu bir tekneye binebilirsiniz, ama 50 baht tutarında bozuk paranız olsun, para üstü vermiyorlar.

  Tekneye bindikten sonra pasaportunuzu tekneciye veriyorsunuz. Myanmar’a giderken çeşitli kontrol noktalarında duruluyor. Ardından Kawthoung’a geldiğiniz zaman tekneciye 50 baht verin ve de tekneden inin. Sonra, iskelenin sağında bulunan göçmen bürosuna girin ve pasaportunuzu, pasaport fotokopisini ve 10$ banknotu görevlilere verin. Aynı gün içerisinde Tayland’a geri dönecekseniz, çıkışınızı da damgalamalarını söyleyin.

  İşlem bu kadar, bundan sonra isterseniz Kawthoung’da biraz vakit geçirip alışveriş yapabilirsiniz, veya hemen rıhtıma gidip aynı şekilde Tayland’a geri dönebilirsiniz. Tayland’a döndükten sonra yeniden göçmen ofisine gidin ve pasaportunuzu giriş için damgalatın. Ama önceden söylediğim gibi, Türk olduğunuz için zorluk çıkartma ihtimaller var. Zorluk çıkartırlarsa dönüş uçak biletinizi ve 20,000 baht nakit parayı gösterin, ve ne kadar zorluk çıkartsalar da sakinliğinizi kaybetmeyin.

  Son olarak da, songteo dolmuş veya motosiklet taksi ile otobüs terminaline gidin ve buradan Phuket’e geri dönün.

  Umarım yardımcı olabilmişimdir, şimdiden iyi şanslar dilerim.

  İyi günler

  #24217
  Cem

  Keremcan Bey müthişsiniz bu kadar ayrıntılı bir cevap beklemiyordum doğrusu. 🙂 Sanırım turla gideceğim, tek başıma gitmek biraz zorlu geldi. Gerçi ücreti daha fazla ve aynı gün gidip gelmek biraz yorucu olacak. Bu arada Türkiye’deki olaylardan sonra Tayland’da Türk vatandaşlarına zorluk çıkartıldığını duymak çok can sıkıcı. Umarım ben problemsiz atlatabilirim. İnsanımızın anlık öfke ile yaptığı eylemler bizi burada zor duruma sokuyor.

  Tekrar çok teşekkür eder ve hayırlı günler dilerim.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.