10 yazı görüntüleniyor - 1 ile 10 arası (toplam 10)
 • Yazar
  Yazılar
 • #21633
  Keremcan Büyüktaşkın
  Anahtar yönetici

   20 Mayıs günü itibarı ile Tayland ordusu tarafından ülkede sıkıyönetim ilan edildi. Bu sıralar Tayland’a gidecekseniz, muhtemelen endişelenmenizi gerektirecek bir durum yok. Tayland askeri müdahalelere ve darbelere fazlasıyla alışık bir ülke, genelde hayatın olağan akışı devam ediyor.

   Ancak yine de, mümkünse Bangkok’ta fazla kalmayıp ya da burayı tamamen es geçip diğer turizm merkezlerinden birine gitmekte fayda var. Karşıt grupları arasındaki çatışmalar hep Bangkok’ta yaşandı. Şimdi şehri ordu kontrol edeceği ve gösteriler yasaklanacağı için muhtemelen bu tür olaylar da azalacaktır. Gene de, her ihtimale karşı Bangkok’ta pek vakit geçirmemek ve Pattaya, Phuket, Koh Samui gibi muhtemelen sıkıyönetimin hissedilmeyeceği turizm merkezlerine gitmek daha iyi olacaktır.

   Bangkok’ta bir süre bulunmanız gerekiyor ise, lütfen protestocuların kamplarına kesinlikle gitmeyin veya gösterilere katılmayın. Kamplara zaman zaman silahlı saldırılar gerçekleşti. Bu tip yerlerden uzak durduğunuz takdirde başınıza bir şey gelmesi olasılığı çok düşük.

   Ayrıca, gitmeden önce haber sitelerinden & TC Bangkok büyükelçiliği web sitesinden son durumu kontrol etmekte fayda var.

   #21645
   Keremcan Büyüktaşkın
   Anahtar yönetici

    Tayland’dan son gelen haberlere göre sıkıyönetim darbeye dönüştü. 22.00-05.00 saatleri arasında ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasağın ne kadar süreceği bilinmiyor, ancak kısa süreli olacağı tahmin ediliyor.

    Bangkok’ta Havaray (BTS) & Metro, gece yarısı yerine saat 21.00’a kadar hizmet verecek. AVM’ler ise normal kapanış saatleri olan 22.00 yerine 20.00’a kadar açık olacaklar.

    Havaalanına giden veya gelen turistler sokağa çıkma yasağı esnasında da seyahat edebilecekler. Ancak yolda kontrol noktaları olabileceği için, havaalanına gitmek üzere normalden daha erken yola çıkmakta fayda var. Suvarnabhumi & Don Mueang havaaalanları arasındaki servis de işlemeye devam edecek.

    Pattaya & Phuket’te de sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Walking Street ve Bangla Road gibi yerlerdeki eğlence merkezlerinin yasak saatlerinde kapandığı bilgisi geliyor. Ko Samui gibi adalarda ise durumun daha esnek olduğu, Chaeweng gibi yerlerdeki mekanların açık kalmaya devam ettiği haberleri geliyor.

    #21663
    Keremcan Büyüktaşkın
    Anahtar yönetici

     Son gelen bilgiler ışığında sanırım şunu söylemek mümkün: Eğer bu sıralar Tayland’ı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, karar size kalmış. TC Bangkok Büyükelçiliği veya Dışişleri Bakanlığı henüz konuyla ilgili bir duyuru yapmadı. Avustralya hükumeti ve Kanada hükumeti seyahat uyarısı sitelerinde Tayland’a gidecek turistlerin “son derece dikkatli olmaları” isteniyor, ancak “seyahatlerini iptal etmeyi düşünmeleri” istenmiyor. Öte yandan ABD hükumeti, Singapur hükumeti ve Hong Kong hükumeti seyahat uyarısı sitelerinde turistlerin “seyahatlerini iptal etmeyi düşünmeleri” isteniyor.

     Eğer Tayland’ın gece hayatı ile ilgilenmiyorsanız ve saat 22.00’dan sonra otelinizde kalmak sizi etkilemeyecekse, muhtemelen normal bir tatil geçirebilirsiniz. Eğer Tayland’a gece hayatı için gidiyorsanız, Bangkok, Phuket ve Pattaya’daki eğlence mekanlarının büyük bölümünün 22.00’dan sonra kapandığı, Ko samui gibi kimi adalarda ise hayatın olağan akışının devam ettiği haberleri geliyor.

     Sokağa çıkma yasağının ne kadar süreceği bilinmiyor, ancak çok uzun sürmeyeceği tahmin ediliyor. Yasak turizmi olumsuz etkileyeceği için muhtemelen yakında kaldırılacaktır.

     #21670
     Keremcan Büyüktaşkın
     Anahtar yönetici

      TC Bangkok Büyükelçiliği konuyla ilgili yeni bir duyuru yayınladı:

      “Tayland Kara Kuvvetleri Komutanı 22 Mayıs 2014 tarihinde saat 16:30 itibariyle yönetime el konulduğunu, bir maddesi hariç Anayasa’nın askıya alındığını, ülke genelinde sıkıyönetim uygulanacağını açıklamıştır.

      Bu bağlamda, ülke genelinde gece saat 22:00 ile sabah 05:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı konulmuştur. Bangkok’ta toplu taşıma araçlarının saat 20:00’den itibaren kademeli olarak sefer yapmayacağı duyurulmuştur.

      Uçak seferlerinde kesinti olduğuna dair bilgi bulunmamaktadır. Havaalanlarına gidişin ve havaalanlarından şehre intikalin sokağa çıkma yasağı saatlerine denk düşmesi halinde, uçak bileti ve pasaport ibraz edilerek en yakın askeri temas noktasına müracaat edilmesi lazım geldiği açıklanmıştır.

      Tayland’da bulunan ve Tayland’a seyahat etmeyi öngören vatandaşlarımızın sıkıyönetim açıklamalarını ve mevcut durumu yakından izlemeleri, sıkıyönetim yetkililerinin ve güvenlik kuvvetlerinin uyarılarına riayet etmeleri, acil durumlarda ve bilgi talepleri için Büyükelçiliğimizle aşağıda sunulan telefon numaralarından (mesai saatleri içinde) ve e-posta adresinden temasa geçmeleri önemle rica olunur.

      Telefon no : +66 2355 5486-87 / 122-123
      e-posta : embassy.bangkok@mfa.gov.tr

      Saygıyla duyurulur”

      #21749
      Keremcan Büyüktaşkın
      Anahtar yönetici

       Tayland’dan gelen son haberlere göre, Çarşamba gününden itibaren sokağa çıkma yasağı 22.00-05.00 yerine, 00.00-04.00 saatleri arasında uygulanacak.

       Zaten, darbenin olmadığı normal zamanlarda Tayland’daki bar ve kulüplerin resmi kapanış saati 01.00/02.00 civarıydı. Bu vesileyle, Tayland gece yaşamı da büyük ölçüde normale dönecektir.

       Bangkok’ta AVM’ler artık normal kapanış saatleri olan 22.00’a kadar açık kalacaklar. Havaray ve Metro ise 23.00’a kadar hizmet verecek.

       #21907
       Keremcan Büyüktaşkın
       Anahtar yönetici

        Tayland’dan gelen son haberlere göre, 3 Haziran itibarı ile sokağa çıkma yasağı Phuket, Pattaya ve Koh Samui’de tamamen kaldırıldı. Tayland’ın geri kalanında ise yasak 00.00-04.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecek.

        #21967
        Keremcan Büyüktaşkın
        Anahtar yönetici

         Askeri yönetim kademeli olarak sokağa çıkma yasağını kaldırmaya devam ediyor.

         Krabi, Koh Phi Phi, Koh Lanta, Khao Lak ve Hua Hin’de sokağa çıkma yasağı tamamıyla kaldırıldı. Phuket, Pattaya ve Koh Samui’de ise yasak geçtiğimiz günlerde kaldırılmıştı.

         Bangkok ve Chiang Mai’de düzenlenen darbe karşıtı gösterilerden dolayı, bu şehirlerde yasak muhtemelen bir süre daha devam edecek.

         #21979
         Keremcan Büyüktaşkın
         Anahtar yönetici

          Koh Chang, Koh Phangan, Koh Tao ve Hat Yai’de sokağa çıkma yasağı tamamen kaldırıldı.

          Son durum itibarı ile sokağa çıkma yasağının olmadığı yerler şöyle: Phuket, Pattaya, Koh Chang, Hua Hin, Koh Samui, Koh Phangan, Koh Tao, Krabi, Koh Phi Phi, Koh Lanta, Khao Lak, Hat Yai.

          Sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı ve halen devam ettiği turistik beldeleri bu haritada görebilirsiniz.

          #21986
          Keremcan Büyüktaşkın
          Anahtar yönetici

           Koh Samet, Koh Kut, Trang adaları, Tarutao adaları, Kanchanaburi, Sukhothai, Mae Hong Son ve Pai gibi birçok yerde daha sokağa çıkma yasağı kaldırıldı.

           Son durum itibarı ile, turistik beldelerin tamamına yakınında sokağa çıkma yasağı kalkmış durumda.

           Bangkok ve Chiang Mai’de ise 00.00-04.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanmaya devam ediyor. Ancak, askeri cunta bu şehirlerdeki bazı bölgelerde sokağa çıkma yasağını kaldırmayı düşündüklerini açıkladı.

           Sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı ve halen devam ettiği yerleri bu haritada görebilirsiniz.

           #22008
           Keremcan Büyüktaşkın
           Anahtar yönetici

            Tayland’da sokağa çıkma yasağı bugün itibarı ile ülke çapında tamamıyla kaldırıldı.

            Şu an ülkede durum son derece normal. Hatta, darbe öncesi döneme göre çok daha güvenli bile denilebilir. Darbe öncesi dönemde yaşanan büyük gösteriler, kamp alanları ve bu kamp alanlarına düzenlenen saldırılar kesilmiş durumda.

            Sadece, Bangkok’ta zaman zaman darbe karşıtı barışçıl eylemler düzenleniyor.

           10 yazı görüntüleniyor - 1 ile 10 arası (toplam 10)
           • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.