14 yazı görüntüleniyor - 1 ile 14 arası (toplam 14)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24331
  Keremcan Büyüktaşkın
  Anahtar yönetici

  17 Ağustos 2015 tarihinde Bangkok’ta bir bombalı saldırı gerçekleştirilmişti. Bu saldırıyı gerçekleştiren Uygur kökenli kişinin üzerinde sahte TC pasaportu bulunmasından dolayı, bir süredir TC vatandaşları Tayland’a girişte kısa bir sorgudan geçiriliyorlar.

  Daha çok yalnız erkek turistlerin sorgulandığı, çiftlerin daha rahat bırakıldıkları duyumları da var.

  Havaalanlarında ve sınır kapılarında göreviler TC vatandaşlarını genelde bir ofis odasına götürüyorlar. Burada bir form doldurtuyorlar ve resim çekiyorlar. Ayrıca genelde dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonu da soruyorlar. Kimi zaman 20,000 baht tutarında nakit paranızın olmasını da talep ediyorlar.

  Bu sorgular genelde sorunsuz geçiyor ve TC vatandaşları ülkeye alınıyorlar. Ancak yakın zamanda Tayland’a gidecekseniz, her ihtimale karşı dönüş uçak bileti, otel rezervasyonu ve 20,000 baht tutarında nakit paranızın olmasında fayda var. Eğer sorulursa ve de yanınızda bu miktarda para yoksa da havaalanındaki ATM’den çekeceğinizi söyleyebilirsiniz.

  Bu can sıkıcı durumun yakın zamanda değişmesini diliyoruz.

  #24335
  Murat

  ortalama ne kadar sürer bu iş. sakal var diye almama gibi bir durum olmaz heralde.

  #24354
  Keremcan Büyüktaşkın
  Anahtar yönetici

  Eğer çok sayıda TC vatandaşının bulunduğu bir uçakla gelirseniz biraz uzun sürebilir. Ancak sıradaki tek Türk sizseniz muhtemelen 5-10 dakikada hallolur. Sakalınızın problem olacağını sanmıyorum, ama yanınızda dönüş uçak bileti, otel rezervasyonu ve 20,000 bahta eşit nakit para bulundurun.

  #24412
  mustafa

  Keremcan bey öncelikle bu faydalı bilgi için teşekkürler.

  Biz eşimle birlikte 8 gece bir phuket tatili planladık. Dönüş bileti ve otel rezervasyonumuz var. Sorguyu bireysel mi yapıyorlar eşimle birlikte mi olur. Birde bu 20000baht kişi başı değil mi?

  şimdiden teşekkürler

  #24415
  Keremcan Büyüktaşkın
  Anahtar yönetici

  Merhaba,

  Açıkçası şansınıza bağlı, belki çift olduğunuz için sizi sorgulamazlar. Daha çok tek başına seyahat eden erkek yolcuların sorgulandığı duyumlar var.

  20,000 baht kişi başı evet. Ama yanınızda bu miktarı getirmeniz de şart değil, eğer olur da sorgulanırsanız ve de parayı sorarlarsa, havalanında bulunan ATM’den de çekme imkanı olur sanırım.

  İyi günler

  #24420
  Erdoğan

  Merhaba.

  En son aldığınız duyum ne zamana aitti ? Yani, hala devam ediyor mu bu uygulama ? Tayland’daki saldırıdan bu yana birkaç ay geçti bile çünkü.

  Saklayacak bir durumum yok Immigration’dan ; ama uzun ve yorucu bir yolculuktan ve de olası bir uzun normal Immigration kuyruğundan (şanssız bir ana denk gelince, 1 saatlik filan beklemek mümkün olabiliyor; başıma geldi 1 kez) sonra, bir de ekstradan sorguya çekilmek, hiç de hoş bir şey olmaz.

  Umarım bitmiştir bu uygulama. Fikriniz var mı ?

  Teşekkürler. İyi günler.

  Erdoğan

  #24421
  Keremcan Büyüktaşkın
  Anahtar yönetici

  Bir arkadaşım 6 Kasım tarihinde karayolu ile Malezya’dan Tayland’a giriş yaptı. Daha çok erkekleri sorguluyorlar, fakat kendisi bayan olmasına rağmen pasaport sırasından bir tek onu ayırmışlar ve de ofise götürüp sorgulamışlar.

  Başka bir sitede ise 3 Kasım tarihinde havayolu ile giriş yapmış bir TC vatandaşının yorumu var. Kendisini sorgulamışlar ve otel rezervasyonu sormuşlar.

  Bunlardan daha yakın tarihli bir duyum almadım, ancak muhtemelen bu uygulama halen devam ediyordur.

  #24590
  Erdoğan

  Teşekkürler. Aradan onca süre geçmesine rağmen, bu durumun devam ediyor olması üzücü. Ama tabi Tayland’lı yetkililerin de kendilerine göre haklı sebebi vardır sanırım.

  İyi günler,

  E

  #25079
  Keremcan Büyüktaşkın
  Anahtar yönetici

  5 Aralık 2015 itibarı ile, sorgulama uygulamasının en azından Malezya sınırında devam ettiğini kendim de teyit edebilirim.

  Bu tarihte Malezya’dan karayolu ile Sadao sınır kapısından Tayland’a giriş yaptım. Pasaport sırasında TC pasaportumu gördüklerinde ofise gitmem söylendi. Burada bir form doldurdum. Ayrıca üniforması olmayan birisi çok sayıda soru sordu. Yanımda 20,000 baht olup olmadığı da soruldu. Olmadığı için 200 baht tutarında rüşvet ödemek zorunda kaldım. Ancak o zaman sınırı geçmeme izin verdiler.

  Aradan onca ay geçmesine rağmen bu küçük düşürücü uygulamanın halen devam etmesi çok üzücü.

  #25185
  Cihan özkan

  Merhabalar, daha önce 2 kez 2013-2015 yıllarında Tayland ziyareti yaptım. Kısmetse şubat sonunda birdaha gideceğim bir arkadaşımla. dönüş biletimiz zaten olacak ancak oteli genelde oraya gittiğim zaman ayarlıyorum, otel rez. olmasa ne gibi bir sorun çıkabilir, veya sorun çıkar mı ?

  #25254
  mehmetdeaf

  tayland vize muaf mi?

  #25302
  Keremcan Büyüktaşkın
  Anahtar yönetici

  En son gelen duyumlara göre bu uygulama sona ermiş durumda.

  #26082
  Ferhat

  2 gün önce döndüm taylanddan. Türk turistin yoğun olduğu bir uçakla phukete indim. Bir yetkili türk pasaportu olanlar gelsin dedi. Otel rezervasyonlarına, uçak biletlerine uzun uzun bakıp sorular sordu. Para sormadı sonra onayladı geçtik. Yani hala devam ediyor diyebilirim ve bunda da bence haklılar.

  #26085
  Keremcan Büyüktaşkın
  Anahtar yönetici

  Ferhat Bey verdiğiniz bilgi için teşekkürler. Uygulama devam ettiğine göre konuyu tekrar önemli olarak işaretledim.

14 yazı görüntüleniyor - 1 ile 14 arası (toplam 14)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.