• Bu konu 7 yanıt içerir, 2 izleyen vardır ve en son 6 yıl 9 ay önce Fatih tarafından güncellenmiştir.
8 yazı görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19086
  Fatih

  merhabalar,
  Ben 32 yaşında türkiyede 10 yıldır reklam sektöründe çalışan bir tasarımcıyım. Tayland’da bir defa bulundum ve ardından yaşamaya karar verdim. Yine reklam sektöründe bir reklam ajansında çalışmak istiyorum. Taylanddaki reklamcılık durumunu bilen ve Türkiye ile farklılıkları görmüş arkadaşlar varsa biraz bilgi almak isterim.

  Mesela;
  -Tecrübeli bir art director’un türkiyede aldığı maaşı az çok biliyoruz. Peki Tayland’da fark nedir?
  -Koşullar… yani reklam ajanslarındaki iş koşulları nedir? Türkiyede bir ırgatlık durumu var mesai konusunda. Tayland’da durum çok farklı değil mi?

  Amacım network global ajanslardan birinde çalışmak. Bu sektörü tecrübe etmiş arkadaşlar (veya çalışan arkadaşları olanlar)varsa bilgi ve birikimlerini paylaşabilirlerse çok sevinirim.
  Bu arada ingilizcem orta seviyeye yakın diyebiliriz ancak 1 yıl sonra taylanda gideceğim için o zaman kadar bir level daha yukarı çekerim diye düşünüyorum.

  #19087
  Keremcan Büyüktaşkın
  Anahtar yönetici

  Merhabalar,

  Biraz hevesinizi kırmak gibi olacak ama bahsettiğiniz şekilde Tayland’da çalışmak biraz zor gözüküyor. Bu tip alanlarda genelde sadece Tayland vatandaşları iş bulabiliyor. Alacağınız maaş da Türkiye’ye kıyasla muhtemelen oldukça düşük olacaktır.

  Yabancıların Tayland’da çalıştığı başlıca alanlar İngilizce öğretmenliği veya dalış eğitmenliği. Uluslararası firmaların Tayland ofisleri var, ancak bu firmalar da genelde çok sağlam bir CV istiyorlar. Ayrıca çok iyi İngilizce bilmeniz, hatta bazen Tayca bilmeniz de bekleniyor.

  Ben şahsen bunun yerine freelance çalışmaya odaklanmanızı önerebilirim. Yine Türkiye’ye iş yaparsınız, ancak Tayland’da hayat ucuz olduğu için muhtemelen geçinmenize yeter. Şu sitede genelde Tayland için freelace tasarımcı ilanları oluyor, oraya da bir göz atın isterseniz.

  Veya birikiminiz varsa Tayland’da kendiniz bu tip bir ajans açabilirsiniz. Tayland’da yaşayan Türklerin toplandığı kimi internet grupları var sanırım, isterseniz bir de oralarda sorun.

  İyi günler

  #19109
  Fatih

  Teşekkür ederim gayet aydınlatıcı bir bilgi oldu benim için. En iyisi gitmeden evvel birkaç iş yerine cv mi gönderip geri dönüş beklemek. Hiç değilse biraz nabız yoklama olur benim için.

  #19110
  Keremcan Büyüktaşkın
  Anahtar yönetici

  İş ilanları için şu sitedeki “Design” ve “Media & Advertising” bölümlerine de bakabilirsiniz.

  #19111
  Fatih

  çok teşekkürler.

  #19112
  Fatih

  son bir sorum olacak bir tek. kafama takıldığı için. siz bu tip alanlarda sadece tayland vatandaşlarının iş bulabileceği konusunda tam olarak neyi kastettiniz. yani devlet yasal olarak bu tip şirketlerde yabancıları çalıştırmıyor mu? eğer böyle ise biraz araştırabilirim. hatta konsolosluğa gidip sorabilirim.

  #19113
  Keremcan Büyüktaşkın
  Anahtar yönetici

  Şunu kastetmiştim, Tayland vatandaşlarını çalıştırmak daha hesaplı. Hem ucuza çalışıyorlar, hem Tayca biliyorlar. Yabancıların elbetteki hem daha yüksek ücret beklentileri oluyor, hem de Tayca bilmedikleri için sıkıntı yaşanabiliyor. Ucuza çalıştırabilecekleri ve rahatça anlaşabilecekleri bir Tay varken, yabancıyı fazla tercih etmiyorlar doğal olarak. Bu tip konularda yetkin çok sayıda Tay var.

  Yasal olarak tabii ki çalışmak mümkün, ancak iş bulmanız ve gerekli belgeleri sağlamanız gerekiyor. Ben yıllardır gidip geliyorum ve gördüğüm kadarıyla bu kolay değil, konularında son derece donanımlı olmalarına rağmen yıllardır iş kovalayan batılılar var.

  Bu yüzden de batılılar daha çok kendi işlerini kurmayı tercih ediyorlar. Restoran, acente vb. açıyorlar. Tayland’daki Türkler de genelde kendi işlerini kuruyorlar, bir firmada çalışan Türk sayısının gerçekten çok düşük olduğunu tahmin ediyorum.

  #19114
  Fatih

  tahmin edebiliyorum. evet zor bir süreç. bilgi için çok teşekkür ediyorum.

8 yazı görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.