• Bu konu 4 yanıt içerir, 2 izleyen vardır ve en son 9 yıl 4 ay önce Berkovic tarafından güncellenmiştir.
5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Yazar
  Yazılar
 • #23517
  Berkovic

   Merhabalar, ben ticaret için yaklaşık 6 ay taylandda kalmayı düşünüyorum. Fakat vizeler 1 aylık olduğu için, kafam karıştı. 6 ay kalamazmıyım ?

   #23518
   Keremcan Büyüktaşkın
   Anahtar yönetici

    Merhaba,

    1 ay süresi olan vize muafiyeti hakkı, vize değil. En az 6 ay geçerli bir pasaport ile Tayland’a giderseniz, vizeye gerek olmadan 1ay kalabilirsiniz.

    Ayrıca, Türkiye’den tek girişli turist vizesi almak da mümkün. Bu vize ile 2 ay, veya ücretli uzatmayı da kullanarak toplam 3 ay Tayland’da kalabilirsiniz. Vizenizin süresi bittiğinde ise Tayland’a komşu ülkelerden birisine giderek bir tek girişli vize daha alabilirsiniz. Böylece süreyi 6 aya tamamlayabilirsiniz.

    Yalnız, turist vizesi ile gittiğinizde çalışmak veya ticaret yapmak teknik olarak illegal. Eğer bu tür faaliyetlerde bulunduğunuz tespit edilirse sınır dışı edilebilirsiniz. İş konularıyla ilgili olarak alınması gereken vize B sınıfı Business vizesi.

    Vizeler hakkındaki ayrıntılı bilgileri bu sayfada bulabilirsiniz.

    İyi günler

    #23519
    Berkovic

     Keremcan bey vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. Turist vizesi almam benim için daha uygun olacak o zaman. Çünkü ticaret konusu şimdilik, gerçekleşmesini istediğim bir hayal. Öncelikle bir gidip bilgi sahibi olmak en doğrusu olacak. Daha önce Tayland tecrübesi edinmiş arkadaşların yazılarını okudukca insanın dönesi gelmiyor. Böyle bir kararım olursa eğer, Tayland’da yaşamak için yapılması gerekenler nelerdir ? Yani vize bitince, istediğimiz kadar uzatabilme yolları yok mudur ?

     Teşekkürler

     #23520
     Keremcan Büyüktaşkın
     Anahtar yönetici

      Rica ederim. Şöyle söyleyeyim, siz oldukça ters bir dönemde Tayland’da uzun süreli kalmak istiyorsunuz. Kısa bir süre öncesine kadar bu oldukça kolaydı. Mesela Türkiye’den 3 girişli turist vizesi alıp Tayland’da 8-9 ay kadar kalmak mümkündü. Veya bir dil okuluna yazılıp, okula dahi uğramadan Tayland’da senelerce kalmak mümkündü.

      Ancak uzun süreli kalan insanların bir kısmı illegal olarak çalıştığı ve çok sayıda uluslararası suçlu da bu sayede Tayland’da kaldığı için, yakın dönemde çok sert önlemler uygulanmaya başlandı. Mesela, Türkiye’de artık sadece tek girişli vize veriliyor, 2 veya 3 girişli vize verilmiyor. Öğrenci vizesi de zorlaştı, artık öğrenciler göçmen bürolarında teste tabi tutuluyorlar ve Tayca öğrenemeyenlerin vizeleri yenilenmiyor.

      Bu yüzden, Tayland’a yerleşmeye karar verdiğiniz takdirde en iyi yöntem söylediğim gibi bir B sınıfı vize almak olacaktır. Bunun kağıt işi biraz fazla ve elbetteki birikiminizin de olması gerekiyor, ancak bu şekilde Tayland’da yaşayan çok sayıda Türk var. Sizin alanınızı bilmiyorum ancak bir dükkan, acente veya restoran açabilirsiniz mesela.

      Şimdiden iyi şanslar dilerim.

      #23521
      Berkovic

       Benim ki de şans işte 🙂 maddi olarak bir problem yok, acente düşüncelerimiz de var, fakat taycayı öğrenmeden o da olmaz. Turist olarak gidip, dil kursuna yazılmaktan başka bir çare kalmıyor o zaman. Aldığım bilgiler dahilinde, yerleşeceğimi düşünüyorum artık. Motosiklet fiyatları cok uygun, konaklama, yeme içme olarak düşününce gerçekten ucuz bir ülke. Türkiyeden aylık sabit gelirim var, hayli hayli bana ömrümün sonuna kadar yeter diye düşünüyorum. Tabi çalışmadan da olmaz ama 🙂 Şimdilik çok heyecanlıyım, pasaportumu çıkardım 10 senelik. Hızlandırılmış ingilizce kursuna başladım, 1.5-2 ay sonraya bilet alıcam. Bana yardımcı olabilecek rehber arkadaşlar arıyorum. Önerebileceğiniz güvenilir rehber var mıdır acaba ? Daha çok sorum var 🙂

      5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
      • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.