• Bu konu 2 yanıt içerir, 2 izleyen vardır ve en son 6 yıl 2 ay önce Anonim tarafından güncellenmiştir.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27842
  Anonim

  Keremcan Bey merhaba,

  Öncelikle faydalı paylaşımlarınız için teşekkürler. Çeşitli sayfaları gezerken sizinkine de denk geldik. Bir kaç soru sorarak vaktinizi almak istiyorum.

  Biz de haziran başı Tayland için biletlerini alanlardanız. 2010 yılında samui’ de otelde 10 gün kalma şansım olmuştu. Bu sefer planımız min 1 ay kalarak gözlem yapmak. Hatta istediğimiz gibi giderse orda yaşamayı düşünüyoruz. Tabi benim gittiğim dönemden sonra değişen çok şey olmuş okuduğum kadarıyla. Örnek starbucks açılmış, 2014’te darbe olmuş vs vs.

  1) Darbenin uzun süreli turistlere etkisi ne kadar? Dini tercihimiz olmasa da nüfusta hala islam yazıyor.

  2) Samui’ de yaşamın pahalılaştığı yazıyor. Ne kadar doğru? Sonuçta ille samui takıntımız yok. Geçen sefer phangan’ ı görme şansım olmamıştı. Doğası denizi aynı güzellikteyse, huzurlu sakin yaşayıp orda da para kazanabileceksek neden olmasın? Sizin fikriniz nedir?

  3) Mesela siz phangan’ da ne iş yapıyorsunuz? Geçimizini nasıl sağlıyorsunuz? Çok özel olmadıysa tabi.

  4) Geçen sefer samui’ ye kadar uçakla gelmiştim. Bu sefer bangkok’ ta indikten sonra feribotla ulaşımı istiyoruz. Sizin öneriniz var mı?

  5) Direk samui mi yoksa phangan mı daha mantıklı olur?

  6) İzmir’ de turizm & organizasyon şirketimiz var. Orda önerdiğiniz, başarılı olduğunu gördüğünüz sektörler neler?

  7) Ve evet doğal sakin huzurlu yaşam istiyoruz ama yaşam alanımda böceklerle iç içe olmayı da istemiyorum. Ya da deniz ürünlerini çok seviyoruz her gün yeriz bıkmayız ama arada yanında rakı da olmalı. Sabahları kahvaltıda çok sıkıntı yaşamıştım geçen geldiğimde mesela. Uzun süreli yaşamda peynir, zeytin, yumurta, domates bulmak hala sıkıntılı mı? Bunlara dayanarak ortalama aylık bütçe hedefimiz ne olmalı?

  8) Mesela ben ülkeden peynir ya da rakı getirtmek istediğimde hangi yolu kullanmalıyım?

  9) Son sorum kapı girişinde kaç şişe alkole izin var?

  Şimdiden teşekkür ederim…

  #27850
  Keremcan Büyüktaşkın
  Anahtar yönetici

  Merhaba,

  1. Darbenin turistlere pek bir etkisi yok. Ancak uzun zamandır ülkede turist vizesi ile uzun süre kalmayı zorlaştıran adımlar atılıyor.

  Türklük ve İslam konusunda ise, Bangkok bombacısının üstünden sahte Türk kimliği çıkmasından ve Türkiye’de Tayland elçiliklerine saldırılmasından dolayı, geçen sene Türklerin itibarında bayağı bir düşüş oldu. Uzun süre ülkeye girişte ve çıkışta Türkler sorgulandı. Ben Mart başında Tayland’dan çıkarken bile sorgulandım. Yani dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi burada da artık Türklerin biraz kötü bir şöhreti var.

  2. Samui her zaman körfez adaları arasında en pahalısıydı. Gezginlerden çok turistlere hitap ettiği için fiyatlar daha yüksek. Phangan bence Samui’den daha güzel bir ada. Çok sayıda cennet gibi plaj var, daha yeşil, daha huzurlu ve trafik daha az. Ayrıca Phangan’da emlak fiyatları da Samui’ye göre çok daha hesaplı. Mesela ben aylığı 7000 bahta çok güzel bir bungalovda kalıyordum, Samui’de bu fiyata aynı kalitede bungalov bulmak imkansız.

  3. Ben freelance olarak çalışıyorum. Phangan’da bungalov kiralayıp bilgisayardan işimi sürdürüyorum.

  4. Bangkok’tan uçakla Surat Thani’ye gidip oradan feribotla adalara geçebilirsiniz. Direkt Samui’ye uçmaktan çok daha hesaplı. Mesela AirAsia’nın uçak+feribot kombine seferleri var.

  5. Siz bilirsiniz, önceden görmediğinize göre direkt Phangan’a da gidebilirsiniz. Ama Samui ana karaya daha yakın.

  6. Burada yabancılar daha çok restoran açıyorlar. Türklerin de büyük bölümü bu işte. Turizm acentesi açan da çok var.

  7. Benim bungalovum orman içindeydi, dolayısıyla böcek, kertenkele vb oluyordu. Hatta yılan bile girdi evime. Ama deniz kıyısı bungalovlarda bu problem daha az.

  Phangan’da 3 adet Migros gibi büyük süpermarket var. Bunlarda peynir ve zeytin gibi ürünleri bulmak mümkün. Yumurta ve domates zaten sorun değil. Samui’de bulabileceğiniz ürünler daha çeşitli olabilir tabii. Rakı ise Pattaya’da satılıyor diye biliyorum, belki adalara da gönderirler.

  Harcama alışkanlıklarınız bilmediğim için bütçe söyleyemiyorum, bu herkes için farklı. Ama Türkiye’ye göre kesinlikle daha ucuz.

  8. Söylediğim üzere Tayland’da yaşayan Türkler aracılığı ile rakı alabilirsiniz sanırım. Peynir zaten var, ama Türkiye’ye göre daha pahalı. Ben Yeni Zelanda’dan ithal edilen peynirleri tercih ediyordum. Türkiye’den size yiyecek kolisi de gönderebilirler belki. Tabii kendiniz de yoğurt, peynir ve hatta rakı bile yapabilirsiniz. Ben şu an yoğurt ve bira yapabiliyorum, amacım peynir ve rakı yapmayı da öğrenmek. Internette bu konuda çok sayıda kaynak var.

  9. Resmi olarak 1 litre alkol getirebilirsiniz.

  İyi günler

  #27854
  Anonim

  Sabırla yanıtlarınız için teşekkürler. Erkek arkadaşım rakı yapımını biliyor. Geldiğimizde tanışma fırsatımız olursa, eminim seve seve paylaşacaktır 🙂

  Tüm bu yazdıklarınızdan sonra anladığıma göre tek sıkıntı Türklere yaklaşımlar. Umarım onda sorun yaşamayız. Malum dünyanın hiçbir yerinde sevgiyle karşılanmıyoruz.

  Teşekkürler

  Nilüfer

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.