ŞEHİRLERARASI ULAŞIM

Uçak

tayland-havayollari

Mae Hong Son havaalanına sadece Chiang Mai şehrinden Nok Air ve Kan Air havayollarının uçuşları bulunuyor.

Otobüs

tayland-otobusu

Her ne kadar çoğu gezgin Mae Hong Son’a Chiang Mai üzerinden gelse de, Bangkok’tan direkt olarak otobüsle de ulaşmak mümkün. Bangkok Kuzey Otobüs Terminali Mo Chit’ten kalkan otobüslerle yolculuk yaklaşık 15 saat sürüyor ve ücret 800 baht civarında.

Chang Mai’den Mae Hong Son’a düzenli otobüs seferleri var ve yolculuk yaklaşık 8 saat sürüyor. Ayrıca Pai, Soppong, Mae Sariang ve Khun Yuam’dan Mae Hong Son’a otobüsle ulaşmak mümkün.

Minibüs

bangkok-havaalani-minibusleri

Aynı şekilde hızlı minibüsle de Chiang Mai, Pai ve Soppong’dan Mae Hong Son’a ulaşmak mümkün. Chiang Mai’den Mae Hong Son’a minibüsle ulaşmak yaklaşık 6 saat sürüyor ve ücret 250 baht civarında. Minibüsle Pai’den Mae Hong Son’a ulaşmak yaklaşık 2,5 saat, Soppong’a ulaşmak ise 1,5 saat sürüyor ve ücretler 150 baht civarında.

ŞEHİRİÇİ ULAŞIM

Tuk-tuk

bangkok-tuk-tuk

Mae Hong Son içinde hemen her yere yürüyerek ulaşmak mümkün. Ancak havaalanı ve otobüs terminalinden şehir merkezine ulaşmak için tuk-tukları kullanmak gerekiyor.

Motosiklet

tayland-kiralik-motosiklet

Mae Hong Son’daki en popüler bireysel ulaşım yöntemi motosiklet kiralamak. Ancak motosiklet kullanırken son derece dikkatli olmak gerekiyor, etrafta çok sayıda yokuşlu yol var. Deneyimsiz birisi için Mae Hong Son’da motosiklet kullanmak büyük tehlike arz ediyor. Ayrıca motosiklet kazası yaptığınız takdirde yüklüce bir tamir parası da alınıyor.

Honda Click ve Yamaha Nouvo gibi otomatik vitesli scooter fiyatları modele ve sezona göre günlük 150-250 baht civarında. Aylık kiraları ise yaklaşık 3000 baht’tan başlıyor. Honda Wave gibi manuel vitesli motosiklet fiyatları ise 100-200 baht civarında. Off-road motosiklet fiyatları ise genelde 300 baht’tan başlıyor. Motosikleti kiralarken pasaportunuzu veya bir miktar parayı depozito olarak bırakmanız isteniyor. Benzin ücretleri ise litresi 30-40 baht civarında.

Motosikletinizi güvenilir, işi sadece motosiklet kiralamak olan yerlerden kiralayın. Kimi acenteler, bakkallar ve diğer küçük dükkanlar önlerine 2-3 kiralık motosiklet koyuyorlar. Bu tip yerler motoru geri getirdiğinizde küçük bir çizik varsa bile problem çıkartabiliyorlar. Mesela pasaportunuzu veya yüklü miktardaki depozitoyu geri vermedikleri oluyor. Bir kaza yaptığınız takdirde ise neredeyse yeni bir motor parası talep ediyorlar. Motosikletinizi kiralarken iyice inceleyin ve mümkünse hali hazırda bulunan çiziklerin resmini çekin.

Tayland’da motosiklet kullanmak için teknik olarak motosiklet ehliyetine ve uluslararası sürücü belgesine sahip olmanız gerekiyor. Ancak motosiklet kiralarken bu hemen hemen hiç sorulmuyor. Motosiklet kullanırken kask takmaya özen göstermekte fayda var, kimi zaman polis kontrollerinde kaskınız yoksa ceza kesilebiliyor.

Araba ve Jeep

tayland-kiralik-jip

Aynı şekilde Mae Hong Son’da araba veya jeep kiralamak da mümkün. Özellikle 4-5 kişi beraber seyahat ediyorsanız bu güzel ve de ekonomik bir seçenek. Araba ve Suzuki Jeep kiraları günlük 1000-1200 baht civarında. Araçların çoğunun sigortası yok, bu yüzden sigortası olan bir araç bulmaya çalışmakta fayda var. Aksi takdirde bir kaza durumunda tamir parasını siz ödemek zorundasınız.