Mae Hong Son bölgesinde gezilebilecek çeşitli dağ kabilesi köyleri, şelaleler ve milli parklar bulunuyor.

mae-hong-son-haritasi

Bu yerleri gezmek için en iyi yöntem günübirlik turlar. Kendiniz motosiklet kiralayarak da gezebilirsiniz, ancak yollar oldukça yokuşlu ve bazen bozuk olduğu için sadece deneyimli olanların motosiklet kullanmasında fayda var.

Ayrıca bir veya birkaç günlük trekking turlarına katılmak da mümkün. Turlar konukevlerinden organize edilebiliyor.

1. Karen Kabilesi Zürafa Kadınlar Köyü

Boyunlarında onlarca halka takılı olan ve zürafa kadın olarak da bilinen Kayan kabilesi kadınları kuşkusuz oldukça fazla merak uyandırıyorlar. Mae Hong Son civarındaki bu kabilelerin yaşadığı köyler turistler tarafından ziyaret edilebiliyor. Ancak bu köylerin ziyaret edilmesi konusunda farklı görüşler var. Kimileri bu köyleri hayvanat bahçelerinin insan versiyonları olarak değerlendiriyor ve ziyaret edilmesine karşı çıkıyorlar. Kimileri ise turistlerin bıraktığı paranın bu kabilelerin hayatlarını kolaylaştırdığını düşünüyor.

Kayanlar Kırmızı Karen dağ kabilesinin bir alt grubu. Tibet kökenli bu kabileler yüzyıllar önce Burma’ya göç etmişler ve Karen eyaletine yerleşmişler. Ancak bağımsızlık için mücadele eden Karen Kurtuluş Ordusu ve Burma devleti arasında yaşanan çatışmalardan kaçan Karenlerin bir kısmı Tayland’a sığınmışlar. Kayan kabilelerinin yaşadığı Huai Seua Thao, Kayan Tayar ve Huay Pu Keng mülteci köyleri günümüzde turistler tarafından ziyaret edilebiliyorlar. Mae Hong Song’a 7km uzaklıkta bulunan Huai Seua Thao en popüler köy, ancak fazlasıyla turistik ve ticari bir havası var. Bu köyün giriş ücreti 250 baht.

Bu köylerde en çok fotoğrafı çekilenler ise kuşkusuz uzun boyunlu olarak bilinen kadınlar. Bu kadınlar çocukluklarından itibaren boyunlarına pirinçten yapılma halkalar takıyorlar. Bu halkaları çıkardıkları takdirde boyunlarının kırılacağı şeklinde yaygın bir efsane var ancak bu doğru değil, istedikleri gibi halka çıkartıp ekleyebiliyorlar. Halkaların neden takılmaya başlandığı konusunda ise farklı görüşler var. Kimileri kadınları bu şekilde çirkin kılarak diğer kabileler tarafından kaçırılmalarının önlendiğini, kimileri ise kaplan saldırıları sırasında boyunların korunmasının amaçlandığını iddia ediyor. Sönmeye yüz tutmuş bu gelenek turistlerin ilgisi yüzünden son yıllarda yeniden yaygın hale gelmiş.

2. Pha Bong Kaplıcaları

mae-hong-son-pha-bong-kaplicalari

Mae Hong Son’un 11km güneyinde yer alan Shan dağ kabilesi köyü Pha Bong’da kaplıcalar bulunuyor. Kaplıcaların kullanım ücreti 50 baht.

3. Tham Pla Balık Mağarası

mae-hong-son-thampla-balik-magarasi

Mae Hong Song’un 16 km kuzeyinde bulunan ve Tham Pla Milli Parkı kapsamında bulunan bu dar mağara içine sıkışmış yüzlerce devasa balık ile meşhur. Son derece huzurlu bir ortam olan parkta balıklarla dolu gölcükler de bulunuyor. Parkın giriş ücreti 100 baht.

4. Pha Sua Şelalesi (Nam Tok Pha Sua)

mae-hong-son-pha-sua-selalesi

Görkemli Pha Sua şelalesi Mae Hong Son’un 29km kuzeyinde, Mae Aw kasabasına giden yol üzerinde bulunuyor. Tham Pla Milli Parkı kapsamındaki bu 6 katlı şelale 20m yüksekliğinde ve 30m genişliğinde.

5. Shan Köyü (Pang Ung/Baan Ruam Thai)

mae-hong-son-pang-ung-ban-ruam-thai-koyu

Bu Shan dağ kabilesi köyü Mae Aw’a giden yolun üzerinde bulunuyor. Köyün yakınlarında son derece etkileyici bir gölet bulunuyor.

6. Çin Kasabası (Mae Aw/Baan Rak Thai)

mae-hong-son-mae-aw-ban-rak-thai-kasabasi

Çin’in yönetimi komünistlerin eline geçtikten sonra çok sayıda Milliyetçi Çin Partisi (KuoMinTang) üyesi kuzey Tayland’a göç etmiş ve çeşitli köyler kurmuşlar. Çin’in Yünnan bölgesinden gelen KMT üyelerinin kurduğu eski adıyla Mae Aw, yeni adıyla Ban Rak Thai kasabası Burma sınırına birkaç km uzaklıkta bulunuyor. Bir gölün etrafında kurulu olan bu huzurlu kasabada Yünnan kültürünü gözlemlemek ve yemeklerini tatmak mümkün.

Mae Hong Son’un 43 km kuzeyindeki yüksek bir noktada bulunan kasabaya ulaşmak için tırmanılan yol boyunca Shan dağ kabilesi köylerini ve eskiden afyon ekilen, günümüzde ise çay tarlalarına dönüştürülmüş alanları görmek mümkün.