#23520
Keremcan Büyüktaşkın
Anahtar yönetici

Rica ederim. Şöyle söyleyeyim, siz oldukça ters bir dönemde Tayland’da uzun süreli kalmak istiyorsunuz. Kısa bir süre öncesine kadar bu oldukça kolaydı. Mesela Türkiye’den 3 girişli turist vizesi alıp Tayland’da 8-9 ay kadar kalmak mümkündü. Veya bir dil okuluna yazılıp, okula dahi uğramadan Tayland’da senelerce kalmak mümkündü.

Ancak uzun süreli kalan insanların bir kısmı illegal olarak çalıştığı ve çok sayıda uluslararası suçlu da bu sayede Tayland’da kaldığı için, yakın dönemde çok sert önlemler uygulanmaya başlandı. Mesela, Türkiye’de artık sadece tek girişli vize veriliyor, 2 veya 3 girişli vize verilmiyor. Öğrenci vizesi de zorlaştı, artık öğrenciler göçmen bürolarında teste tabi tutuluyorlar ve Tayca öğrenemeyenlerin vizeleri yenilenmiyor.

Bu yüzden, Tayland’a yerleşmeye karar verdiğiniz takdirde en iyi yöntem söylediğim gibi bir B sınıfı vize almak olacaktır. Bunun kağıt işi biraz fazla ve elbetteki birikiminizin de olması gerekiyor, ancak bu şekilde Tayland’da yaşayan çok sayıda Türk var. Sizin alanınızı bilmiyorum ancak bir dükkan, acente veya restoran açabilirsiniz mesela.

Şimdiden iyi şanslar dilerim.