#12791
Keremcan Büyüktaşkın
Anahtar yönetici

  Merhabalar,

  Ben daha önce bir dil okuluna yazılıp vize almadığım için, problem çıkıp çıkmadığı konusunda net bir şey söyleyemiyorum.

  İstanbul Tayland fahri konsolosluğunda sabah saatlerinde başvuru yaptığınız zaman vizenizi öğleden sonra alabiliyorsunuz. Ancak önceden telefon ederek konsolosun hangi günlerde geldiğini öğrenmekte fayda var.

  Konsolosluk dönüş biletini şart koşmuyor, vizeyi almak için sadece gidiş biletini yeterli görüyor. Mesela ben bu sene 2 girişli vizemi tek yön uçak bileti göstererek 1 gün içerisinde aldım. Ancak giderken havayolu yetkilileri dönüş bileti göstermemi, yoksa uçağa almayacaklarını söylediler. Ben de vizem olduğunu söyledim & uçağa aldılar. Yani konsolosluk için dönüş bileti gerekmiyor, ancak havayolu dönüş bileti sorabiliyor. Bunun için de her ihtimale karşı mesela Air Asia ile 20$ gibi bir fiyata Tayland çıkışlı bir bilet alabilirsiniz ve sorulduğu takdirde bunu gösterebilirsiniz. Tayland çıkışlı olması yeterli, aynı havayolundan olması gerekmiyor.

  Evet, 3 girişli vizenin süresi dolduktan sonra yeni vize almanız gerekiyor. Ancak Türkiye’ye dönüp vize almak çok masraflı olacağı için, o bölgedeki bir yerden yeni 3 girişli vize almak daha mantıklı olur. Tayland’ın sınır komşuları maalesef çok girişli vize vermiyorlar, genelde sadece tek girişli vize veriyorlar. Sanırım Endonezya gibi kimi ülkelerden 3 girişli vize almak mümkün. Buralara da Air Asia ile son derece ucuz fiyatlarla uçmak mümkün.

  Bu arada, 3 girişli vize ile 60+30+60+60+30 şeklinde 8 ay kalmak da mümkün gözüküyor. Eğer 1 sene kalmak istiyorsanız, vizeniz bittikten sonra Laos, Kamboçya veya Malezya’ya giderek 1 girişli vize alabilirsiniz. Bu vize ile de 60+30 gün şeklinde 3 ay kalabilirsiniz. Yani toplamda 11 ay kalmanız mümkün gözüküyor.

  Hatta kimilerine göre 3 girişli vize ile 60+30+60+30+60+30 şeklinde 9 ay kalmak da mümkün. Ancak vizenin veriliş tarihinden itibaren 6 ay geçerli olduğu & Tayland’dan yapılacak son çıkış-girişin de bu süre içerisinde yapılması gerektiği düşünülürse bu biraz zor gözüküyor. Vizeyi aldığınız gün Tayland’a uçarsanız bu belki mümkün olabilir.

  İyi günler