Hindiçin bölgesinin büyük bölümünü kontrol eden Khmer İmparatorluğunun 13. yüzyılda zayıflamasıyla birlikte bölgede çeşitli Tay şehir devletleri ortaya çıktı. 1238 yılında kurulan Budist Sukhothai Krallığı ilk önemli Tay devleti olarak kabul edilmekte. Başkenti Sukhothai şehri olan krallık, rakip Tay şehir devleti Ayutthaya Krallığı tarafından 1378 yılında işgal edilene dek uzun bir refah dönemi geçirdi.

Bu görkemli şehirden geriye kalanlar UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Sukhothai Tarihi Parkında görülebiliyor. Park yeni Sukhothai şehrine 12 km uzaklıkta bulunuyor. Buradan dolmuşlarla tarihi parka ulaşmak mümkün.


sukhothai-haritasi

Tarihi park toplam 5 bölgeye ayrılmış durumda ve her bölgenin giriş ücreti 100 baht. Gezilecek tapınakların çoğu merkezi bölgede bulunuyor. Kuzey bölgesinde ise Phra Pai Luang gibi birkaç tapınak bulunuyor. Tarihi yapıların yapay göllerle çevrelendiği bu huzurlu parkı gezmenin en keyifli yolu ise kuşkusuz bisiklet kiralamak.

Ayrıca Sukhothai Tarihi Parkının 40 km kadar kuzeyinde Si Satchanalai isminde bir tarihi park daha bulunuyor.

DOĞU BÖLGESİ

1. Wat Chang Lom Tapınağı

sukhothai-tapinaklari-wat-chang-lom

Chang Lom tapınağı merkez bölgeye giden ana yolun sağ tarafında yer alıyor. Chedi stili ana kulesinin etrafı 32 adet koruyucu fil heykeliyle çevrelenmiş bu tapınak, çok fazla ziyaret edilmediği için oldukça sakin ve huzurlu.

MERKEZ BÖLGESİ

2. Wat Trapang Thong Tapınağı

sukhothai-tapinaklari-wat-trapang-thong

Trapang Thong tapınağı oldukça büyük bir yapay göletin ortasındaki adanın üzerinde bulunuyor. Chedi stili kulenin üzerinde etkileyici kabartmalar bulunuyor. Trapang Thong tarihi parkta halen aktif olan tek tapınak.

3. Ramkhamhaeng Milli Müzesi

sukhothai-ramkhamhaeng-milli-muzesi

Ramkhamhaeng  milli müzesinde Sukhothai dönemi eserlerden oluşan oldukça zengin ve etkileyici bir koleksiyon bulunuyor.

4. Wat Mahathat Tapınağı

sukhothai-tapinaklari-wat-mahathat

Yapımı 13. yüzyılda tamamlanmış olan Wat Mahathat Sukhothai’deki en büyük tapınak kompleksi. Tapınak evrenin dış sınırını temsil eden duvarlarla ve kozmik okyanusu temsil eden bir hendekle çevrelenmiş. Sukhothai’nin yönetim ve dini merkezi olduğu düşünülen tapınak kompleksinde 198 adet chedi stili kule bulunuyor.

5. Wat Si Sawai Tapınağı

sukhothai-tapinaklari-wat-si-sawai

Wat Si Sawai Tayland’ın Khmer İmparatorluğu kontrolünde olduğu dönemde bir Hindu tapınağı olarak inşa edilmiş. Bu yüzden de tapınakta yoğun bir Kamboçya mimari etkisi var. Tapınağın merkezinde Khmer stili üç adet prang kulesinin yanı sıra görkemli taş oymaları bulunuyor.

6. Wat Trapang Ngoen Tapınağı

sukhothai-tapinaklari-wat-trapang-ngoen

Wat Trapang Ngoen tapınağında chedi stili zarif bir kule ve Oturan Buda heykeli yer alıyor. Girişte ise oldukça etkileyici bir Yürüyen Buda heykeli var. Tapınağın yanında ise ortasında küçük bir ada bulunan bir gölet bulunuyor.

7. Wat Sa Si Tapınağı

sukhothai-tapinaklari-wat-sa-si

Kutsal gölet manastırı olarak da bilinen Wat Sa Si tapınağı, oldukça büyük bir yapay göletin ortasındaki adanın üzerinde bulunuyor. Burada Sukhothai stili klasik bir chedi kulesi ve büyük bir Buda heykeli bulunuyor.

8. Wat Trapang So

sukhothai-tapinaklari-wat-trapang-so

Trapang So tapınağının ana chedi kulesinin etrafı koruyucu fil heykelleriyle çevrelenmiş.

KUZEY BÖLGESİ

9. Wat Phra Phai Luang Tapınağı

sukhothai-tapinaklari-wat-phra-phai-luang

Phra Pai Luang tapınağı bir hendekle çevrili olan geniş bir alanın ortasında bulunuyor. Bölgenin Khmer İmparatorluğu kontrolü altında olduğu 12. yüzyılda bu tapınağın Sukhothai yönetim merkezi olduğu tahmin ediliyor. Tapınağın büyük bölümü yıkılmış durumda, ancak halen ayakta olan Khmer stili prang kulesinin üzerinde oldukça etkileyici taş oymaları bulunuyor.

10. Wat Si Chum Tapınağı

sukhothai-tapinaklari-wat-si-chum

Si Chum tapınağının içinde 15m boyunda görkemli bir Oturan Buda heykeli bulunuyor. Heykelin zarif parmakları özellikle etkileyici.

BATI BÖLGESİ

11. Wat Saphan Hin Tapınağı

sukhothai-tapinaklari-wat-taphan-hin

Saphan Hin tapınağı 200m yüksekliğindeki bir tepenin üzerinde bulunuyor. Tepede birkaç chedi stili kulenin yanı sıra 12. uzunluğunda bir Buda heykeli bulunuyor. Tepeden diğer Sukhothai tapınaklarının etkileyici manzaralarını görmek mümkün.