ŞEHİRLERARASI ULAŞIM

Uçak

tayland-havayollari

Bangkok Suvarnabhumi havaalanından Sukhothai’ye Bangkok Airways’in düzenli uçuşları bulunuyor. Sukhothai havaalanından minibüsle şehir merkezine gitmek yaklaşık 180 baht tutuyor.

Otobüs

tayland-otobusu

Bangkok Kuzey Otobüs Terminali Mo Chit’ten Sukhothai’ye düzenli otobüsler kalkıyor. Yolculuk 7 saat kadar sürüyor ve ücretler 350 baht civarında.

Sukhothai otobüs terminalinden kalkan otobüslerle Chiang Mai, Chiang Rai, Mae Sot, Phitsanulok gibi destinasyonlara da ulaşmak mümkün.

ŞEHİRİÇİ ULAŞIM

Dolmuş (Songthaew)

bangkok-dolmuslari-songthaew

Songthaew dolmuşlarla otobüs terminalinden şehir merkezine, buradan da Sukhothai Tarihi Parkına ulaşmak mümkün. Ücretler genelde 20-40 baht arasında.

Motosiklet Taksi

tayland-kiralik-motosiklet

Otobüs terminalinden şehir merkezine motosiklet taksilerle ulaşmak yaklaşık 40 baht tutuyor.

Motosiklet

tayland-kiralik-motosiklet

Chiang Mai’deki en popüler bireysel ulaşım yöntemi motosiklet kiralamak. Ancak motosiklet kullanırken son derece dikkatli olmak gerekiyor, şehirde yoğun bir trafik var. Deneyimsiz birisi için Chiang Mai’de motosiklet kullanmak büyük tehlike arz ediyor. Ayrıca motosiklet kazası yaptığınız takdirde yüklüce bir tamir parası da alınıyor.

Honda Click ve Yamaha Nouvo gibi otomatik vitesli scooter fiyatları modele ve sezona göre günlük 150-250 baht civarında. Aylık kiraları ise yaklaşık 3000 baht’tan başlıyor. Honda Wave gibi manuel vitesli motosiklet fiyatları ise 100-200 baht civarında. Off-road motosiklet fiyatları ise genelde 300 baht’tan başlıyor. Motosikleti kiralarken pasaportunuzu veya bir miktar parayı depozito olarak bırakmanız isteniyor. Benzin ücretleri ise litresi 30-40 baht civarında.

Motosikletinizi güvenilir, işi sadece motosiklet kiralamak olan yerlerden kiralayın. Kimi acenteler, bakkallar ve diğer küçük dükkanlar önlerine 2-3 kiralık motosiklet koyuyorlar. Bu tip yerler motoru geri getirdiğinizde küçük bir çizik varsa bile problem çıkartabiliyorlar. Mesela pasaportunuzu veya yüklü miktardaki depozitoyu geri vermedikleri oluyor. Bir kaza yaptığınız takdirde ise neredeyse yeni bir motor parası talep ediyorlar. Motosikletinizi kiralarken iyice inceleyin ve mümkünse hali hazırda bulunan çiziklerin resmini çekin.

Tayland’da motosiklet kullanmak için teknik olarak motosiklet ehliyetine ve uluslararası sürücü belgesine sahip olmanız gerekiyor. Ancak motosiklet kiralarken bu hemen hemen hiç sorulmuyor. Motosiklet kullanırken kask takmaya özen göstermekte fayda var, kimi zaman polis kontrollerinde kaskınız yoksa ceza kesilebiliyor.

Araba ve Jeep

tayland-kiralik-jip

Aynı şekilde Chiang Mai’de araba veya jeep kiralamak da mümkün. Özellikle 4-5 kişi beraber seyahat ediyorsanız bu güzel ve de ekonomik bir seçenek. Araba ve Suzuki Jeep kiraları günlük 1000-1200 baht civarında. Araçların çoğunun sigortası yok, bu yüzden sigortası olan bir araç bulmaya çalışmakta fayda var. Aksi takdirde bir kaza durumunda tamir parasını siz ödemek zorundasınız.