Tayland genel olarak son derece güvenli bir ülke. Silahlı soygun, tecavüz, taciz gibi hadiseler yok denecek kadar az. Bu yüzden burası kadın gezginlerin bile tek başlarına rahatça gezebilecekleri ender ülkelerden birisi. Bu açılardan, Tayland’ın ABD ve Avrupa’daki birçok yerden daha güvenli olduğu bile söylenebilir.

Ancak, Türkiye’de ve diğer pek çok ülkede olduğu gibi Tayland’da da turistlerden geçimini sağlayan dolandırıcılar var. Belli başlı bazı dolandırıcılıkların bilincinde olduğunuz taktirde sorunsuz bir tatil geçirebilirsiniz.

Tayland’da bazı yasalar yerlilere uygulanmıyor, ancak fark edildiği takdirde yabancılara mutlaka uygulanıyor. Yere çöp veya sigara izmariti atmak ya da motosiklet kullanırken kask takmamak gibi hareketler sonucunda polisler ceza kesebilir. Yani, zaten olması gerektiği gibi davrandığınız takdirde başınızın derde girmesi için hiçbir sebep yok.

Ayrıca, Türkiye’de yaygın olan insanları başkalarının önünde eleştirmek, herhangi bir tartışmada hemen sesini yükseltmek, fiziksel kavgaya girişmek gibi hareketler bu ülkede son derece ayıp olarak karşılanıyor. Ülkenin geleneklerine, Budizm dinine ve krala karşı saygılı olmaya da özellikle dikkat etmek gerekiyor.

Tayland Turist Polisi

Hırsızlık veya dolandırıcılık benzeri bir olay yaşadığınız takdirde özel turist polisine başvurabilirsiniz. Karakollardaki normal polisler genelde İngilizce bilmiyorlar, turist polisi bu konuda daha eğitimli. Ayrıca bazı batılılar da gönüllü olarak turist polisliği yapıyorlar.

Turist polisi numarası olan 1155’i her türlü telefondan bedava olarak arayabilirsiniz. Bangkok’taki bizzat gidebileceğiniz turist polisi merkezleri ise şehir merkezindeki Silom ve Sukhumvit bölgelerinde bulunuyorlar.

Sahte değerli taş satın almayın

Zaman zaman yanınıza iyi giyimli ve son derece düzgün İngilizce konuşan bir Tay veya batılı yaklaşabilir ve yakınlık kurmaya çalışabilir. Sonunda konu değerli taşlara gelecek. Bu kişi kendisinden değerli taşlar alırsanız bunları kendi ülkenizde çok yüksek fiyata satabileceğinizi söyleyecek. Kesinlikle bu tuzağa düşmeyin, elinizde hiçbir işe yaramayan renkli cam parçalarıyla kalırsınız. Değerli taş işi yıllarca tecrübe ve eğitim gerektiren ciddi bir iş. Kısa sürede zengin olma hayalinizi bir yana bırakın ve her yıl yüzlerce turistin yaptığı gibi tatilinizi kendinize zehir etmeyin.

Gideceğiniz yerin kapalı olduğunu söyleyenlere inanmayın

Tarihi bir yere, otele veya AVM’ye gidecekseniz, bazı tuk-tuk/taksi sürücüleri, hatta kimi zaman üniformalı kişiler gideceğiniz yerin kapandığını, yandığını vb. söyleyebilirler. Amaçları size şehir turu yaptırmak veya kendi anlaşmalı oldukları yere götürüp komisyon almak olabilir. Eğer birisi size gideceğiniz yerin kapalı olduğunu söylüyorsa bilin ki bu %90 doğru değil. Tarihi yerlerin etrafında size yaklaşan ve iyi İngilizce konuşan “yardımsever” insanlara da daima kuşkuyla yaklaşın. Bu problem özellikle Bangkok’taki Büyük Saray gibi yerlerin önünde  yaygın.

Sinirlenmeyin ve kavga etmeyin

Taylar genellikle sinirlendirmesi çok zor olan sakin ve neşeli insanlar. Budizm dininin de etkisiyle bu ülkede sinirlenmek ve kavga etmek ayıp sayılıyor. Fakat “Yüz Korumak/Kaybetmek (Saving/Losing Face)” denilen konsept çok önemli. Bir Tay topluluk içinde küçük düşürüldüğü hissine kapılırsa sert tepki verebilir.

Bu yüzden bir şeyden memnun olmadığınızda Tayları başkalarının önünde azarlamayın ve eleştirmeyin, bunun yerine gülümseyerek derdinizi anlatmaya çalışın. Sinirlenmek, sesinizi yükseltmek, surat asmak sadece işleri daha da içinden çıkılmaz hale getirecektir. Taylar problemlerini gülümseyerek çözdükleri için bu ülkeye “Gülümsemeler Diyarı” deniliyor.

Ayrıca kesinlikle bir Tay ile fiziksel kavgaya girişmeyin. Bu tür kavgalar çok ama çok nadir, fakat bir fiziksel kavga durumunda etraftaki bütün Taylar toplanıp haklı olup olmadığına bakmaksızın yabancıya saldırabiliyorlar. Özellikle sarhoş olup olay çıkartmalarıyla meşhur İngiliz turistler bu sayede dayak yiyebiliyorlar. Ayrıca Tayların genelde Tay boksu bildiklerini de unutmamak lazım.

Yere izmarit veya çöp atmayın

Tayland’da kimi polisler yabancılara ceza kesmek için fırsat kolluyorlar. Eğer bir polis yere bir şey attığınızı veya açık alanda ihtiyacınızı giderdiğinizi görürse 2000 baht cezası var.

Kral’a karşı saygılı olun

Bölgedeki eski “tanrı-kral” geleneğinin de etkisiyle Tayland kralları inanılmaz bir saygı görüyorlar. Şimdiki kral olan Bhumimol tüm Taylar tarafından özellikle çok seviliyor. Bu yüzden bırakın hakaret etmeyi, krala yönelik en ufak eleştiri dahi başınızı belaya sokmak için yeterli. Bir Tay ile konuşurken kesinlikle kralı eleştirmeyin, hakaret etmeyin. Özellikle sarhoşken bu kurala uymayan bazı yabancılar şu an günlerini Tayland hapishanelerinde geçiriyorlar.

Ayrıca Tayland’daki tüm sinemalarda filmlerin başlamasından önce Tayland milli marşı eşliğinde kralın görüntüleri gösteriliyor ve bu esnada ayağa kalkmak gerekiyor. Sabahları ve akşamları ise parklar gibi kimi kamusal alanlarda milli marş çalınıyor ve bu esnada saygı duruşunda bulunmak gerekiyor.

Yere para düşürdüğünüz takdirde ise kesinlikle üzerine basmamak gerekiyor, çünkü tüm paraların üzerinde kralın resmi var.

Patpong’da üst katlardaki barlara gitmeyin

İstanbul’daki kimi gazinolarda ve dünyanın pek çok başka yerinde olduğu gibi, bazı Bangkok barlarında da turistler dolandırılıyor. Bu duruma özellikle ünlü go-go bar bölgesi Patpong’da rastlanıyor. Sokakta ellerinde menülerle bekleyen kişiler turistlere ucuz fiyatlı “ping-pong şovu” gibi bazı seks şovlarını teklif ediyorlar. Kabul eden turistleri önünde bekledikleri bara değil, üst katlardaki köhne barlardan birine götürüyorlar. Burada da astronomik bir hesapla karşılaşıyorsunuz ve ödemediğiniz takdirde tehdit ediliyorsunuz. Patpong’da sadece zemin katlardaki kalabalık barlara gidin, içerisi sokak seviyesinden gözükmeyen barlara gitmekten kaçının.

Ladyboy yankesicilere dikkat edin

Pattaya ve Bangkok’taki Nana gibi seks turizmi ile öne çıkan yerlerde ladyboy (travesti) yankesiciler büyük bir problem. Özellikle sarhoş turistlere yaklaşan kimi ladyboy fahişeler yankesicilik yapıyorlar. Ayrıca beraber oldukları müşterileri bazen ilaçla uyutarak soymaları da karşılaşılan bir durum.

Motosiklet kullanırken dikkatli olun

Gittiğiniz yerlerde birçok yabancı gezginin motosiklet kiralayıp dolaştığını göreceksiniz. Bu gayet pratik ve ucuz bir yöntem, fakat deneyiminiz yoksa kaza yapma olasılığınız da oldukça yüksek. Eğer deneyimsizseniz özellikle yokuşlu, bozuk veya aşırı kaotik trafiğe sahip yollarda kesinlikle motor kullanmayın, yokuşları yüksek viteste çıkmaya çalışmayın. Ayrıca mutlaka bir kask edinin, motor kullanırken de pantolon ve kapalı ayakkabılar giymeye çalışın. Özellikle Koh Phangan adasında kazalar çok yaygın, deneyimsizseniz burada kesinlikle motosiklet kullanmayın.

Her yerden motosiklet kiralamayın

Motosikletinizi güvenilir, işi sadece motosiklet kiralamak olan yerlerden kiralayın. Kimi acenteler, bakkallar ve diğer küçük dükkanlar önlerine 2-3 kiralık motosiklet koyuyorlar. Bu tip yerler motoru geri getirdiğinizde küçük bir çizik varsa bile problem çıkartabiliyorlar. Mesela pasaportunuzu veya yüklü miktardaki depozitoyu geri vermedikleri oluyor. Bir kaza yaptığınız takdirde ise neredeyse yeni bir motor parası talep ediyorlar. Motosikletinizi kiralarken iyice inceleyin ve mümkünse hali hazırda bulunan çiziklerin resmini çekin.

Jet Ski kiralamayın

Yukarıda motosiklet için anlatılanlar jet skiler için de geçerli. Özellikle Phuket ve Pattaya’da jet ski’yi geri getirdiğinizde bir çizik veya çatlak var diyerek oldukça yüklü paralar talep edebiliyorlar. Tayland  jet ski dolandırıcılığı çeşitli belgesellere de konu olmuş ve dünya çapında bilinir hale gelmiş büyük bir problem. Bu yüzden en iyisi hiç jet ski kiralamayın ve de riske girmeyin. Eğer illa kiralayacaksanız da, denizin içindeki değil kumsaldaki bir jet ski’yi talep edin, tüm gövdesini iyice inceleyin ve fotoğraflarını ya da videosunu çekin. Ayrıca sigortası olup olmadığını da sorun.

Phuket’te Kırmızı Bayrak Çekiliyken Denize Girmeyin

Tayland yağmur sezonunu döneminde Phuket plajlarında her yıl boğulma vakaları oluyor. Bu vakalara en çok Karon, Kata ve Patong plajlarında rastlanıyor. Deniz aşırı dalgalı veya dip akıntılı olduğu zaman plajların belirli bölgelerine kırmızı bayraklar çekiliyor. Lütfen plajlarda kırmızı bayrak çekili olduğu zaman kesinlikle denize girmeyin. Sadece sarı-kırmızı bayrakların arasındaki bölgelerde denize girin.

Uyuşturucu madde satın almayın ve bulundurmayın

Bu polisler için büyük bir geçim kaynağı, üzerinizde esrar gibi hafif uyuşturucuları dahi bulsalar tüm paranızı alıyorlar. Özellikle Koh Phangan adasında zaman zaman yol kontrolleri yapılıyor ve polise istenilen yüklü rüşveti veremediğiniz takdirde size hapishane yolu gözüküyor. Kimi zaman ise uyuşturucu satın aldığınız barın veya otelin sahibi bizzat bunu polislere haber veriyor ve sizi yolda polis barikatı bekliyor.

Ucuz turist otobüslerini kullanmayın

Bangkok’un sırt çantalı gezgin merkezi Khao San Road’da kimi otel ve acentelerde aşırı ucuza otobüs biletleri satılıyor. Özellikle güney destinasyonlarına giden bu otobüsler mafya tarafından işletiliyor ve otobüslerde düzenli olarak hırsızlık yapılıyor. Bu otobüsleri kesinlikle kullanmayın. Devlet otobüslerini, trenleri veya Lomprayah gibi güvenilir firmaları kullanın. Otobüs terminallerine gitmek biraz daha emek gerektirse de bu daha güvenli bir yol. Sırt çantanız ve bavullarınız da mutlaka küçük asma kilitlerden takılabilir cinsten olsun, içlerinde de değerli eşya bırakmayın. Ayrıca aynı şekilde Khao San Road’dan kalkan Angkor (Siem Reap) servilerini kullanmaktan da kaçının.

Para kemeri takın ve değerli eşyalarınızı kasada bırakın

Özellikle kalabalık alışveriş merkezlerinde çantanızdan hırsızlık yapılabiliyor. Bu yüzden bele giysinizin içine bağlanan türden bir para kemeri takmaya çalışın. Paranız ve kredi kartlarınız daima bu kemerin içinde olsun.

Pasaportunuzu ve diğer değerli eşyalarınızı ise hemen her otelde bulunan kasalarda bırakın. Ancak pasaportunuzun fotokopisini daima yanınızda bulundurun.

Yabancılardan yiyecek-içecek kabul etmeyin

Türkiye’de ve tüm dünyada geçerli olduğu gibi, burada da tren veya otobüslerde güvenilir bulmadığınız insanlardan yiyecek veya içecek kabul etmeyin, rahatsız olduğunuzu söyleyip reddedin, uyku ilacı katılmış olabilir.

Ayak tabanınız Buda heykellerine ve insanlara dönük olmasın

Tayland’da tapınaklarda otururken asla Buda heykellerine karşı bacaklarınızı uzatmayın, ayak tabanınızın Buda’ya bakıyor durumda olması büyük bir saygısızlık olarak kabul ediliyor. Bunun yerine bağdaş kurarak veya “denizkızı pozisyonu”nda oturun. Ayrıca evlerde vb otururken de bacaklarınızı uzatmamaya ve ayak tabanınızın ev halkına dönük olmamasına dikkat edin.

Çocukların başını okşamayın

Çocukların başını asla okşamayın, baş kutsal kabul edildiği için bu davranış saygısızlık olarak kabul ediliyor.

Malezya sınırındaki Müslüman bölgelere gitmeyin

Tayland’ın güneyinde yoğun bir Müslüman nüfus var. Ancak Malay kökenli Müslümanların bir kısmı Tayland’dan bağımsızlık istedikleri için silahlı bir mücadele yürütüyorlar. Hat Yai şehrinin güneyindeki Pattani, Yala ve Narathiwat bölgelerinde sürekli olarak sivillerin de hedef alındığı silahlı eylemler oluyor, bu bölgelere gitmekten kaçının.

Taylarla kumar oynamayın

Bazı Taylar yeni tanıştıkları turistleri evlerine davet ediyorlar fakat eve gelince birden kağıt oynamaya başlıyorlar. Sonra da hile yaparak turisti deyim yerindeyse soyup soğana çeviriyorlar. Bu konuda dikkatli olun ve kumar Tayland’da illegal olduğu için polisten yardım alamayacağınızı da unutmayın.

Diğer

– Yanınızda kaliteli bir asma kilit bulundurun, kapıları kilitlemek için asma kilit kullanılan otellerde kendi kilidinizi kullanın.

– Fotoğraf makinesi, CD player gibi değerli eşyalarınızı daima günlük küçük sırt çantanızda taşıyın, odanızda bırakmayın, otobüs yolculuklarınızda yanınızda taşıyın.

–  Tayland’da sokakta silahla soyulma riski çok düşük, fakat odanızdan veya otobüs ve trende sırt çantanızdan bir şeyler çalınması ve kapkaç riski mevcut, önlemlerinizi buna göre alın.

– Tayland’daki kiralık bisikletlerin hemen hepsinin önünde sepetleri var. Bu sepete günlük çantanızı koyarsanız dikkatli olun, motosikletli hırsızların bu sepetlerden çantanızı alıp kaçmaları riski var.

– Bastığınız yere dikkat edin. Asya ülkelerinin neredeyse tamamında kanalizasyon ve atık su kanallarının üzerleri sıra sıra taş kapaklarla kapatılıyor. Bazen bu kapaklardan bazıları eksik olabiliyor, dikkatli olmadığınız takdirde kendinizi bu tür bir kanalizasyonun içerisinde bulabilirsiniz.

– Seyahate başlamadan önce pasaport ve vizeler gibi önemli dokümanlarınızın ikişer adet fotokopisini çektirin. Birer nüshayı evde ailenize bırakın, birer nüshayı da sırt çantanızda taşıyın. Belgeler kaybolur veya çalınırsa bu fotokopiler çok işe yarayacaktır.