Tayland için herhangi bir aşı yaptırma zorunluluğu yok, Hindistan gibi ülkelere kıyasla Tayland’ın hijyen seviyesi oldukça iyi durumda.

Bu yüzden de normal yollardan hastalık kapma riski yüksek değil, ancak cinsel yollarla bulaşan hastalık kapma tehlikesi var.

Tayland’da cinsel açıdan aktif olacaksanız veya turist merkezleri dışındaki kırsal veya ormanlık kesimlerde vakit geçireceksiniz gitmeden önce bazı aşıları yaptırmanızda fayda var.

Sağlık Sigortası

Tayland’da araba / motosiklet kazası gibi durumlarda yaralandığınız takdirde oldukça yüklü bir hastane faturası gelebiliyor. Bu yüzden, Tayland’a gitmeden önce sağlık sigortası yaptırmakta büyük fayda var.

Hepatit B aşısı

Tayland’da cinsel açıdan aktif olacaksanız veya dövme/piercing yaptırmayı düşünüyorsanız bu yöntemlerle bulaşabilecek hastalığa karşı Hepatit B aşısı yaptırmanızda fayda var.

Hepatit A ve Tifo aşıları

Tayland’da kirli su veya yemekten bulaşabilecek hastalıklara karşı önlem olarak Hepatit A ve Tifo aşılarını yaptırabilirsiniz.

Sokaktan yemek yiyeceğiniz zaman aklınızda bulundurmanız gereken önemli bir konu, herhangi bir şey alacaksanız yeni pişmiş olmasına, vaya daha da iyisi gözünüzün önünde pişmiş olmasına dikkat etmek. Uzun süre tezgahta beklemiş yiyeceklerden almayın.

Kuduz Aşısı

Eğer kırsal bölgelerde vakit geçireceksiniz veya ormanlarda kamp yapmayı düşünüyorsanız, vahşi hayvan ısırmalarına karşı önlem olarak kuduz aşısı yaptırabilirsiniz. Ancak sadece turistik şehirlerde kalacaksanız bu pek gerekli değil.

Sıtma Tabletleri

Tayland’da yağışlı dönemde bazı bölgelerde sıtma tehlikesi bulunuyor. Eğer kırsal bölgelerde vakit geçireceksiniz veya ormanlarda kamp yapmayı düşünüyorsanız, gitmeden sıtma tabletleri almaya başlayabilirsiniz. Ancak sadece turistik şehirlerde kalacaksanız bu pek gerekli değil.

Sivrisineklerden korunmak için cibinlik altında uyumakta ve koruyucu sprey kullanmakta büyük fayda var. Geçtiğimiz yıllarda Tayland’daki deng humması vakalarında büyük bir artış yaşandı.

HASTANELER

Tayland dünyanın en  önde gelen sağlık turizmi destinasyonlarından birisi. Tayland turist merkezlerinde sağlık problemlerinizi uygun fiyatlarla giderebileceğiniz çeşitli hastaneler bulunuyor. Bu sayfada listelenen hastanelerin 24 saat açık acil servisleri bulunuyor. Acil durumlarda bu hastanelere gidebilirsiniz veya telefonla ambulans çağırabilirsiniz. Tüm hastanelerin İngilizce konuşan personeli bulunuyor.

Tayland sağlık turizmi ile ilgili bilgileri ise bu sayfada görebilirsiniz.

BANGKOK

Silom ve Sathorn Bölgeleri

Bangkok Christian Hospital

Telefon: 0 2235 1000

Web adresi: www.bkkchristianhosp.th.com

Adres: 124 Th Silom

Ulaşım:  BTS Sala Daeng, MRT Si Lom

BNH Hospital

Telefon: 0 2686 2700

Web adresi: www.bnhhospital.com

Adres: 9 Th Convent, off Th Silom

Ulaşım:  BTS Sala Daeng, MRT Si Lom

St Louis Hospital

Telefon: 0 2210 9999

Web adresi: www.saintlouis.or.th

Adres: 215 Th Sathon Tai

Ulaşım: BTS Surasak

Sukhumvit Bölgesi

Bumrungrad International Hospital

Telefon: 0 2667 1000

Web adresi: www.bamrungrad.com

Adres: 33 Soi 3/Nana Neua, Th Sukhumvit

Ulaşım:  BTS Phloen Chit

Samitivej Hospital

Telefon: 0 2711 8000

Web adresi: www.samitivejhospitals.com

Adres: 133 Soi 49 Th Sukhumvit

Ulaşım:  BTS Phrom Phong

Khao San Road Bölgesi

Mission Hospital

Telefon: 0 2662 282 1100

Web adresi: www.mission-hopsital.org

Adres: 430 Pitsanulok Road, Dusit

PHUKET

Phuket International Hospital

Phuket International Hospital adadaki en iyi hastane olarak kabul ediliyor.

Bangkok Phuket Hospital

Bu hastane ise daha çok yerliler tarafından tercih ediliyor.

PATTAYA

Bangkok Pattaya Hospital

Bu hastanede 1. sınıf koşullarda tedavi görmek mümkün.