Tayland şehirlerinde ulaşım için çeşitli alternatifler bulunuyor.


ÖZEL ULAŞIM

Taksi

bangkok-taksileri

Çeşitli renklerde bulunan Bangkok taksileri, özellikle uzun mesafeleri ferah bir şekilde kat etmek için uygun bir alternatif. Bütün taksilerde klima mevcut ve ücretlendirme taksimetre ile yapılıyor. Taksimetre 35 baht’tan açılıyor ve ilk 2 km bu fiyata dahil. Daha sonra taksimetre km başına 5 baht yazıyor.

Fakat Türkiye’de ve tüm dünyada olduğu gibi bazen burada da kimi taksiciler müşteriyi uzun yollardan götürmeye çalışabiliyorlar. Ayrıca taksilerin bir dezavantajı, özellikle gündüzleri son derece yoğun olan Bangkok trafiğinde bazen uzun süre beklenmesi ve taksimetrenin sürekli artması.

Otellerin ve turistik yerlerin önlerinde bekleyen taksiciler konusunda özellikle dikkatli olmakta fayda var. Bu taksiciler genelde fiks bir fiyat söylüyorlar ve de taksimetreyi açmayı reddediyorlar. Bu yüzden en iyisi etraftaki ana caddelerden birine çıkmak ve de burada bir taksiyi durdurmak. Taksiyi durdurduktan sonra ön kapıyı açın, nereye gitmek istediğinizi söyleyin ve de “meter” demeyi unutmayın. Taksici bunu ya kabul edecektir ya da fiks bir fiyat söyleyecektir. Fiks fiyat söylerse başka bir taksi durdurun ve tekrar deneyin.

Tuk-Tuk

bangkok-tuk-tuk

Her ne kadar son derece egzantirik gözükseler de, muhtemelen tuk-tuklar çok da fazla kullanılmamasında fayda olan vasıtalar. Tuk-tukçuların büyük bir bölümü turistlere daima yüksek fiyatlar söylüyorlar ve de pazarlığa pek yanaşmıyorlar. Tuk-tuklara hangi mesafe için ne kadar ücret ödenmesi gerektiğini yerliler biliyorlar fakat turistler bu konuda deneyimsizler. Bangkok’un son derece kirli havasında bu her tarafı açık vasıtalarla sehayat etmenin sağlık açısından çok da faydalı olmadığı da aşikar.

Ayrıca turistik bölgelerdeki tuk-tukçuların büyük bir kısmı terzi veya kuyumcu dükkanlarıyla anlaşmalı, bu yüzden tarihi bir mekanı gezmek için yola çıkıp kendinizi bu dükkanlardan birinde bulmanız gayet olası. Eğer düşük bir fiyata size belli bir tur öneriliyorsa bilin ki bu turun içinde birkaç kuyumcu veya terzi dükkanı da var. Öte yandan, eğer yol boyunca 3-4 dükkanda durup sadece içeri girip çıkmak konusunda bir sıkıntınız yoksa, tuk-tuklar ucuz ulaşım için bir alternatif olabilirler. Tuk-tuk şöförleri bu tip dükkanlara getirdikleri müşteri başına komisyon veya benzin fişi alıyorlar. Sadece bu konuyu şöförle baştan konuşmayı ve anlaşmayı ihmal etmeyin.

Tuk-tukların avantajları da yok değil, mesela son derece yoğun olan Bangkok trafiğinde taksilere göre daha kıvrak bir biçimde hareket edebiliyorlar. Ayrıca özellikle geceleri yollar boşken tuk-tuk yolculuğu keyifli olabiliyor.

Motosiklet Taksi

bangkok-motosiklet-taksi

Motosiklet taksiler çeşitli kısa destinasyonlar için oldukça kullanışlı bir çözüm. angkok’da birçok uzun caddenin başında motosiklet taksiler bekliyor ve 15 baht gibi bir ücrete sizi caddenin sonuna kadar götürüyorlar.

Şoförlü Araba ve Minibüs

tayland-havaalani-limuzin-servisi

Tayland’ın hemen her yerinde şehiriçi ve şehirlerarası ulaşım için şoförlü araç kiralamak mümkün. Araçları havaalanlarında kiralayabileceğiniz gibi diğer özel firmalardan da kiralayabilirsiniz. Güvenilir firmalardan olan Oriental Escape’in şehirlere göre ücretlerini bu sayfada görebilirsiniz.

Bisiklet

bangkok-bisiklet-turlari

Küçük şehirler ve kasabalarda bisiklet kiralayarak gezin. Fakat kaotik trafiğe çok dikkat edin, tehlikeli gözüken yerlerde bisiklet kullanmayın.

Motosiklet

tayland-kiralik-motosiklet

Tayland’daki en popüler bireysel ulaşım yöntemi motosiklet kiralamak. Ancak motosiklet kullanırken son derece dikkatli olmak gerekiyor, birçok Tayland şehrinde yoğun bir trafik var. Deneyimsiz birisi için Tayland’da motosiklet kullanmak büyük tehlike arz ediyor. Ayrıca motosiklet kazası yaptığınız takdirde yüklüce bir tamir parası da alınıyor.

Honda Click ve Yamaha Nouvo gibi otomatik vitesli scooter fiyatları modele ve sezona göre günlük 150-250 baht civarında. Aylık kiraları ise yaklaşık 3000 baht’tan başlıyor. Honda Wave gibi manuel vitesli motosiklet fiyatları ise 100-200 baht civarında. Off-road motosiklet fiyatları ise genelde 300 baht’tan başlıyor. Motosikleti kiralarken pasaportunuzu veya bir miktar parayı depozito olarak bırakmanız isteniyor. Benzin ücretleri ise litresi 30-40 baht civarında.

Motosikletinizi güvenilir, işi sadece motosiklet kiralamak olan yerlerden kiralayın. Kimi acenteler, bakkallar ve diğer küçük dükkanlar önlerine 2-3 kiralık motosiklet koyuyorlar. Bu tip yerler motoru geri getirdiğinizde küçük bir çizik varsa bile problem çıkartabiliyorlar. Mesela pasaportunuzu veya yüklü miktardaki depozitoyu geri vermedikleri oluyor. Bir kaza yaptığınız takdirde ise neredeyse yeni bir motor parası talep ediyorlar. Motosikletinizi kiralarken iyice inceleyin ve mümkünse hali hazırda bulunan çiziklerin resmini çekin.

Tayland’da motosiklet kullanmak için teknik olarak motosiklet ehliyetine ve uluslararası sürücü belgesine sahip olmanız gerekiyor. Ancak motosiklet kiralarken bu hemen hemen hiç sorulmuyor. Motosiklet kullanırken kask takmaya özen göstermekte fayda var, kimi zaman polis kontrollerinde kaskınız yoksa ceza kesilebiliyor.

Araba ve Jeep

tayland-kiralik-jip

Aynı şekilde Tayland’da araba veya jeep kiralamak da mümkün. Özellikle 4-5 kişi beraber seyahat ediyorsanız bu güzel ve de ekonomik bir seçenek. Araç kiraları yaklaşık olarak günlük 800 baht’tan başlıyor. Araçların çoğunun sigortası yok, bu yüzden sigortası olan bir araç bulmaya çalışmakta fayda var. Aksi takdirde bir kaza durumunda tamir parasını siz ödemek zorundasınız.

TOPLU ULAŞIM

Otobüs

bangkok-halk-otobusleri

Bangkok’ta sırt çantalı gezgin bölgesi Khao San Road’da konaklayan ve de para tasarrufu yapmak isteyenler için halk otobüsleri son derece güzel bir alternatif. Klimasız otobüsler genelde 7 baht ve klimalılar 15 baht civarı. Fakat taksiler gibi otobüsler de tıkalı trafikte uzun süre bekleyebiliyorlar.

Dolmuş (Songthaew)

bangkok-dolmuslari-songthaew

Bu dolmuş benzeri araçlar belli destinasyonlarda bulunuyorlar ve ucuz bir ulaşım alternatifi sunuyorlar.

Raylı Sistemler

bangkok-metrosu-mrt