Tayland’da güvenli ve ucuz bir şekilde seyahat etmeyi sağlayan oldukça geniş bir uçak, otobüs ve tren ağı bulunuyor.


Uçak

tayland-havayollari

Özellikle son yıllarda yaygınlaşmış olan Air Asia ve Nok Air gibi low-cost havayolu şirketleri sayesinde Tayland’ı kimi zaman otobüslerden dahi daha ucuz fiyatlarla gezmek mümkün. Ülkede oldukça geniş bir havayolu ağı bulunuyor ve özellikle turistik şehirler birbirleri ile bağlanmış durumdalar.

Tayland havayolları ile ilgili daha ayrıntılı bilgileri bu sayfada görebilirsiniz.

Otobüs

tayland-otobusu

Tayland’da yolculuk yapmanın en kolay yollarından birisi otobüs yolculuğu. Devlet otobüs servisi olan Baw Khaw Saw (BKS)’nin hemen hemen tüm ülkeyi kapsayan ekonomik bir otobüs ağı bulunuyor. Otobüs terminallerine gitmek ekstra emek gerektirse de, sırt çantalı gezgin bölgesi Khao San Road’dan kalkan özel turist otobüslerinde hırsızlık yaygın olduğu için devlet otobüslerini kullanmakta büyük fayda var.

Devlet otobüslerinin biletleri otobüs terminallerinden alınabiliyor, fakat Türkiye’de olduğu gibi şehir içindeki acentelerden alınamıyor. Ancak, ThaiTicketMajor isimli internet sitesinden otobüs bileti satın almak mümkün. Bu siteden alınan biletlere 20 baht tutarında bir komisyon uygulanıyor. Online rezervasyon yaptıktan sonra, herhangi bir 7-Eleven’dan ödeme yapmak ve bileti satın almak mümkün. Online kredi kartıyla ödeme yapmak da mümkün, ancak bu işlem için ayrıca 17 baht tutarında bir komisyon da uygulanıyor.

Birçok yolculuk için önceden bilet almaya da gerek kalmıyor, otobüs kalkış saatinden bir süre önce terminale gidilirse rahatça bilet bulunabiliyor. Ancak, yılbaşı ve Songkran festivali gibi tatil dönemlerinde önceden bilet almakta fayda var.

Eğer Samui adalarına gitmek için kombine otobüs+feribot bileti almak istiyorsanız, Bangkok güney terminalinden kalkan devlet otobüsleri kombine bileti satın alabilirsiniz. Ayrıca, güvenilir firmalar olan Lomprayah veya Seatran ofislerinden ya da internet sitelerinden de biletinizi alabilirsiniz. Benzer kombine biletler satan Songserm firması hakkındaki görüşler ise pek de olumlu değil.

Gece yolculuklarında otobüs klimaları sonuna kadar açılıyor ve dondurucu bir soğuk olabiliyor. Bu yüzden yanınıza giyecek kalın bir şeyler almakta fayda var. Ayrıca, Tay yolcular komedi ve aksiyon filmlerini sevdikleri için TV’de bu tür filmler yüksek sesli olarak gösteriliyorlar. Buna karşı önlem olarak da yanınıza kulak tıkaçları alabilirsiniz.

Tayland’da genellikle dört tip şehirlerarası otobüs bulunuyor.

VIP otobüsler en pahalı ve konforlu olanlar. Bu sınıftaki otobüslerde tuvalet mevcut ve yol boyunca çeşitli ikramlarda bulunuluyor. 24 veya 32 koltuk bulunduğu için bacak araları çok daha geniş.

1. sınıf otobüsler VIP otobüsler ile hemen hemen aynı özelliklere sahip, ancak genelde 40 koltuk bulunduğu için bacak araları daha dar.

2. sınıf otobüsler daha yavaş ve eski oluyorlar, Ayrıca, koltuk bacak araları da genelde oldukça dar oluyor. 6 saatten daha fazla mesafeler için tercih etmemekte fayda var.

Normal otobüsler genelde oldukça eskiler ve sadece vantilatörleri ya da açık camları oluyor. Ayrıca, dolmuş gibi çalıştıkları ve sık sık yolcu almak / indirmek için durup kalktıkları için yolculuk oldukça uzun sürebiliyor.

Turist otobüslerinin biletleri ise genellikle Bangkok’taki sırt çantalı gezgin bölgesi Khao San Road gibi yerlerde satılıyor. Bu biletler genellikle şaşırtıcı derecede ucuz oluyor fakat bunun bir sebebi var, yolcular uyurken otobüs görevlileri düzenli olarak hırsızlık yapıyorlar. Bu sistem yıllardır hız kesmeden devam ediyor, çünkü bu işi organize eden mafya polise yüklüce rüşvet veriyor. Tüm bu olumsuzluklardan dolayı KSR turist otobüsleri yerine devlet otobüslerini kullanmakta büyük fayda var.

Tüm bu uyarılara rağmen KSR kullanmakta kararlıysanız bazı önlemler almakta fayda var. Öncelikle, bagaja vereceğiniz büyük çantanızda hiçbir değerli eşya ve para bırakmayın. Bagaja konulan çantalar buraya gizlenmiş bir otobüs görevlisi tarafından yolculuk boyunca kurcalanıyor.

Yanınıza sadece küçük sırt çantanızı alın ve de fotoğraf makinesi, MP3 çalar gibi eşyalarınız bu çantanın içinde olsun. Ayrıca, bu çantayı küçük bir asma kilitle mutlaka kilitleyin. Uyurken çanta kucağınızda veya camla sizin aranızda olsun, çünkü içerisi tamamen karartılıyor ve bir otobüs görevlisi yolcular uyurken koridorda sürünerek yerde duran küçük sırt çantalarını kurcalıyor. Paranız, kredi kartınız ve pasaportunuz da mutlaka para kemerinizde olsun ve yolculuk boyunca kemerinizi asla üzerinizden çıkartmayın.

Sınıflar

Genellikle dört tip şehirlerarası otobüs bulunuyor: 1. sınıf, 2. sınıfVIP & Normal.

VIP: Bu otobüsler en pahalı ve konforlu olanlar. Bu sınıftaki otobüslerde tuvalet mevcut ve yol boyunca çeşitli ikramlarda bulunuluyor. 24 veya 32 koltuk bulunduğu için bacak araları çok daha geniş.

1. sınıf: Bu otobüsler VIP otobüsler ile hemen hemen aynı özelliklere sahip, ancak genelde 40 koltuk bulunduğu için bacak araları daha dar.

2. sınıf: Bu otobüsler daha yavaş ve eski oluyorlar, ayrıca koltuk bacak araları da genelde oldukça dar oluyor. 6 saatten daha fazla mesafeler için tercih etmemekte fayda var.

Normal: Bu otobüsler genelde oldukça eskiler ve sadece vantilatörleri ya da açık camları oluyor. Ayrıca dolmuş gibi çalıştıkları ve sık sık yolcu almak/indirmek için durup kalktıkları için yolculuk oldukça uzun sürebiliyor.

Tren

tayland-trenleri

tayland-tren-demiryolu-haritasi

Tayland’da ülkenin büyük bölümünü kaplayan 4500 km uzunluğunda bir demiryolu ağı bulunuyor. Bu ağ sayesinde birçok yere yataklı veya koltuklu trenler ile rahat bir şekilde ulaşmak mümkün. Ancak ücretler otobüslere göre biraz daha pahalı.

Tren biletleri istasyonlardan satın alınabiliyor, ancak özellikle yüksek sezonda trenler oldukça çabuk dolduğu için seyahat tarihinizden 1-2 hafta önce rezervasyon yapmakta fayda var. Ayrıca, turistik bölgelerdeki bazı acenteler ufak bir komisyon karşılığında biletinizi sizin için istasyondan alabiliyorlar.

Bu sitede tarifeler görülebiliyor, ancak online bilet satışı yok.

Trenlerde 1. sınıf, 2. sınıf ve 3. sınıf olmak üzere üç sınıf bulunuyor.

1. sınıf: Bu, vagonlardaki yataklı ve klimalı özel kabinleri kapsıyor. 1. sınıf en güvenli, konforlu ve de pahalı opsiyon.

2. sınıf: Bu, klimalı veya klimasız, yataklı ya da koltuklu vagonları kapsıyor. En rahat opsiyon yataklı sınıf, ancak oldukça popüler ve hesaplı olduğu için biletleri çok çabuk tükeniyor. Alt kattaki yatakların fiyatları daha yüksek oluyor. Koltuklu sınıf ise otobüsü andırıyor.

3. sınıf: Bu ise, vantilatörlü/açık camlı ve tahta koltuklu vagonlardan oluşuyor. Bu sınıfı uzun yolculuklardan çok kısa mesafeler için tercih etmekte fayda var

Minibüs

bangkok-havaalani-minibusleri

Bir çok Tayland şehrinden maksimum 4-5 saat mesafedeki yerlere düzenli olarak minibüs seferleri oluyor. Minibüs ücretleri genelde otobüs ücretlerinden az bir miktar daha pahalı oluyor. Ancak minibüsler otobüsler ve trenlere göre daha az güvenli. Oldukça uzun çalışma saatlerine dayanmak için şöförler genelde enerji içecekleri tüketiyorlar ve aracı oldukça hızlı ve dikkatsiz bir şekilde sürebiliyorlar.

Feribot

tayland-feribotlari

Hem Andaman denizi kıyısında, hem de Tayland körfezinde anakara ve adalar arasında düzenli olarak feribot seferleri oluyor.

Tekne (Longtail)

bangkok-kanal-turlari

Tayland’ın ünlü uzun kuyruklu tekneleri birçok ada ve plajda önemli bir ulaşım aracı.