Trang yakınlarında bulunan ve milli park kapsamında olan tropikal adalarda nefes kesici güzellikte plajlar, şnorkel noktaları ve kaya tırmanışına uygun kalker tepeleri bulunuyor. Trang adaları, diğer Tayland adalarına kıyasla daha sakin bir atmosfere sahipler.

trang-adalari-haritasi

Genellikle Koh lanta’dan günübirlik turlarla ziyaret edilen adaların her birinde kısıtlı sayıda ve genelde orta-lüks sınıfta bungalov tesisleri var. Ancak, yüksek sezonda boş yer bulmak oldukça zor olabiliyor.


KOH NGAI (KOH HAI) ADASI

trang-koh-ngai-adasi

tayland-koh-ngai-koh-hai-adasi-haritasi

Gruptaki en gelişmiş ada olan Koh Ngai’nin doğu kıyısındaki uzun ve de etkileyici bir plaj bulunuyor. Denizden yükselen kalker tepelerinin büyüleyici manzaralarına sahip olan plajda dağınık bir şekilde genelde orta-lüks seviye konaklama seçenekleri bulunuyor. Bu tesislerin önde gelenlerinden bazıları Coco Cottages ve Ko Hai Seafood.

Koh Hai ismiyle de bilinen adanın güneydoğu ucunda ve özellikle açıktaki küçük adaların etrafında oldukça iyi şnorkel imkanı var. Kok Cheuak, Koh Maa ve Koh Waen adındaki bu adalara çeşitli şnorkel turları da düzenleniyor. Ayrıca, adada bulunan iki adet dalış merkezinin düzenlediği turlara katılmak da mümkün.

KOH MUK (KOH MOOK) ADASI

koh-muk-mook-adasi-haritasi

Gruptaki muhtemelen en popüler ada olan Koh Muk bu özelliğini ünlü Zümrüt Mağarası‘na borçlu. Adanın başlıca plajı nefes kesici Haad Farang. Bir balıkçı köyünde yer alan rıhtımın yakınlarındaki Haad Sivalai ve Haad Lodung konaklama imkanlarının bulunduğu diğer plajlar. Adada genelde orta ve lüks seviye konaklama seçenekleri bulunuyor.

Haad Farang Plaji

koh-muk-mook-adasi-haad-farang-plaji

Adadaki başlıca plaj olan Haad Farang nefes kesici güzellikte ve de sakin bir plaj. Ancak, Koh Lanta’dan gelen turlar nedeniyle plajda gün boyunca yoğun bir tekne trafiği oluyor. Plajda bulunan dalış merkezleri vasıtası ile çeşitli dalış veya şnorkel turlarına katılmak da mümkün. Adadaki önde gelen konaklama tesisleri Charlie Beach Resort ve Sawasdee Resort.

Haad Sivalai Plaji

tayland-koh-muk-haad-sivalai-plaji

Göz alıcı küçük Sivalai plajı limana kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Kalker tepelerinin ve ana karanın etkileyici manzaralarına sahip olan plajda Sivalai Resort ve Pawapi Resort adlarındaki lüks tesisler bulunuyor.

Zümrüt Mağarası (Tham Morakot)

tayland-koh-mook-zumrut-magarasi

Koh Muk’un kuzey ucunda bulunan Zümrüt mağarası kuşkusuz adanın yıldız atraksiyonu. Deniz kıyısındaki bir mağara girişinden karanlıkta 80m boyunca yüzülerek veya kano ile geçildiği zaman, nefes kesici güzellikte zümrüt rengi bir lagüne ulaşılıyor. Bu gizli doğa harikasında bir zamanlar korsanların hazinelerini sakladıkları da rivayet ediliyor. Mağara girişinin açıklarında ise oldukça iyi şnorkel imkanı bulunuyor. Koh Muk’ta konaklayanların henüz turist orduları gelmeden sabah erken saatlerde kano kiralayarak mağarayı gezmeleri mümkün.

KOH KRADAN ADASI

tayland-koh-kradan-adasi-haritasi

Gruptaki adalar arasında yapılaşmanın en az olduğu Koh Kradan’ın büyük bölümü yağmur ormanları ile kaplı. Açıklarında II. Dünya Savaşı’ndan kalma iki Japon savaş gemisinin batığı da bulunan, Koh Kradan, her yıl düzenlenen ünlü Su altı Evliliği Festivali’ne de ev sahipliği yapıyor.

Uzun Plaj

trang-koh-kradan-adasi

Koh Kradan’ın doğu kıyısında etkileyici kalker tepeleri manzaralarına sahip oldukça uzun bir plaj bulunuyor. Buradaki önde gelen konaklama tesislerinden bazıları Seven Seas Resort ve Paradise Lost.

Su Altı Düğünü Festivali

tayland-koh-kradan-su-alti-dugunu

Dünyanın dört bir yanından çiftler her yıl sualtında dalgıç kıyafetleri içinde hayatlarını birleştirmek için Koh Kradan adasına akın ediyorlar.

KOH LIBONG ADASI

trang-koh-libong-adasi

tayland-koh-libong-adasi-haritasi

Trang bölgesinin en büyük adası olan Koh Libong aynı zamanda en az turistik olanı. Burayı ziyaret etmek için en popüler sebep ise, Koh Libong’daki mangrov ormanlarının deniz ineği olarak da bilinen dugongların yaşama alanı olması.

Az sayıda Müslüman balıkçının yaşadığı adanın batı kıyısında Libong Beach Resort gibi az sayıda konaklama tesisi bulunuyor. Bu tesisler yaklaşık 1000 baht ücretli dugong görme turları da düzenleniyorlar.

KOH LAO LIANG ADASI

trang-koh-lao-liang-adasi

Görkemli kalker tepelerinin, etkileyici tropikal plajların ve mercan resiflerinin bulunduğu Koh Lao Liang aslında iki adet adadan oluşuyor: Küçük bir balıkçı köyünün bulunduğu Koh Lao Liang Ph ve adalardaki tek konaklama tesisinin bulunduğu Koh Lao Liang Nong. Laoliang Island Resort isimli bu tesis daha çok kaya tırmanıcıları tarafından tercih ediliyor. Tırmanmanın yanı sıra şnorkel ve kano gibi aktiviteleri yapmak da mümkün.

KOH SUKORN ADASI

tayland-koh-sukorn-adasi

Koh Sukorn plajlarından çok kültürel yaşamı ile öne çıkan bir ada. Nüfusun çoğunluğunu Müslüman balıkçıların oluşturduğu adada çok sayıda pirinç tarlası ve kauçuk plantasyonu da bulunuyor. Köylerin ve tarlaların etrafında bisikletle gezmek oldukça keyifli bir deneyim. Adada konaklamak için en popüler seçenekler Sukorn Beach Bungalows ve Sukorn Cabana.