Dalış ve Şnorkel

koh-lipe-dalis

trang-adalari-dalis-snorkel-haritasi

Güney Tayland’ın pek çok yerinde olduğu gibi, Trang adalarının etrafındaki bölge de da dalış ve şnorkel için oldukça elverişli. Öyle ki, dalış tutkunları açısından oldukça önemli bir etkinlik olan Su Altı Evliliği Festivali her yıl Koh Kradan adasında düzenleniyor.

Koh Ngai (Koh Hai) adasında Rainbow Divers ve Sea Breeze gibi çeşitli dalış merkezleri bulunuyor. Bu merkezler günlük yaklaşık 1500 baht ücretli dalış turları düzenliyorlar. Adanın güney ucunda ise şnorkel yapma imkanı bulunuyor. Koh Ngai yakınlarındaki popüler şnorkel noktaları Koh Cheuak ve Koh Maa adacıklarına ise yaklaşık 850 baht ücretli turlar düzenleniyor. Koh Ngai ve Koh Muk adalarının tam ortasında yer alan Koh Waen ise bir başka popüler şnorkel noktası.

Koh Muk adasındaki Haad Farang plajında bulunan Princess Divers ve Chill Out Divers gibi dalış merkezleri günlük yaklaşık 1800 baht ücretli dalış turları düzenliyorlar. Dalmaya yeni başlayacaklar içinse yaklaşık 12,000 baht ücretli PADI Open Water kursları da düzenleniyor. Adanın en ünlü atraksiyonu olan Zümrüt Mağarası’nın açıklarında ise oldukça iyi şnorkel imkanı bulunuyor.

Koh Kradan adası ise ünlü Su Altı Evliliği Festivali‘ne ev sahipliği yapıyor. Dünyanın dört bir yanından çiftler her yıl sualtında dalgıç kıyafetleri içinde hayatlarını birleştirmek için Koh Kradan adasına akın ediyorlar. Bu festival Guinness Rekorlar Kitabı’na da girmiş durumda. Ayrıca, Koh Kradan adası açıklarında batık dalışı yapılabilecek II. Dünya Savaşı’ndan kalma iki adet gemi de bulunuyor.

Ayrıca, Trang adalarından Tayland’ın en iyi dalış noktalarından olarak kabul edilen Hin Daeng ve Hin Muang kayalıklarına dalış turları ve Koh Rok adacıklarına şnorkel turları da düzenleniyor.

Kano

tayland-kano

Trang adalarının etrafında kano kiralayarak gezmek mümkün. Kano kiralama ücretleri saati 150 baht, günlüğü ise 500 baht civarında. Kano kiralayarak Koh Muk adasında bulunan ünlü Zümrüt Mağarası’nı gezmek de mümkün.

Kaya Tırmanışı

tayland-krabi-tirmanisi

Trang adaları ve civarında bulunan kalker tepeleri kaya tırmanışı sporu için oldukça elverişli. Özellikle Koh Lao Liang adası popüler bir kaya tırmanışı destinasyonu.

Yoga

tayland-yoga-kurslari

Koh Muk adasındaki Haad Farang plajında bulunan Chill Out Divers dalış merkezi plajda yoga seansları düzenliyor. Katılım ücreti 300 baht civarında.

Doğa Turları

deniz-inegi-dugong-tayland

Koh Libong adasındaki mangrov ormanları deniz ineği olarak da bilinen dugongların yaşama alanı.Adada bulunan tesisler yaklaşık 1000 baht ücretli dugong görme turları düzenleniyorlar.