Geçmişte ilk Tay şehir devletlerinden Lanna Krallığının başkenti olan Chiang Mai’de çoğu bu dönemden kalma 300’den fazla tapınak bulunuyor.

chiang-mai-haritasi

Doi Suthep dağının tepesinde bulunan Wat Phrathat şehrin en meşhur tapınağı. Wat Phra Sing, Wat Chiang Man ve Wat Chedi Luang şehir içinde bulunan diğer önemli tapınaklardan.

Dünyada pandaları barındıran ender yerlerden olan Chiang Mai Hayvanat Bahçesi de görülmeyi hak ediyor.

Wat Phrathat Doi Suthep Tapınağı

chiang-mai-wat-phra-that-doi- suthep-tapinagi

Chiang Mai’nin muhtemelen en meşhur tapınağı olan Wat Phrathat şehir merkezinin 18km dışında bulunuyor. 1676 m yüksekliğindeki Doi Suthep dağının tepesinde bulunan tapınaktan Chiang Mai şehri kuşbakışı olarak görülebiliyor..

Tapınak 1383 yılında Lanna Krallığı dönemi sırasında inşa edilmiş. Efsaneye göre tapınağın inşa edileceği noktayı belirlemek için dağa serbestçe dolaşan bir fil gönderilmiş. Fil bir noktanın etrafında 3 kez turladıktan sonra düşerek ölmüş. Tapınak işte tam bu noktaya inşa edilmiş.

Tapınak kompleksine Naga adı verilen efsaneci yılanımsı yaratıklarla süslenmiş 300 basamaklı bir merdivenden çıkılıyor. Ayrıca 20 baht karşılığında teleferikle çıkma imkanı da var. Tapınak kompleksinin tam ortasında chedi adı verilen stilde altın kaplama bir kule bulunuyor ve burada Buda’ya ait bir kutsal emanetin saklandığına inanılıyor.

Ulaşım: Şehir merkezinden songthaew dolmuşlarla, kiralık motosikletle.
Giriş Ücreti: 30 baht
Çalışma Saatleri: 07.00-17.00

1. Wat Chiang Man Tapınağı

chiang-mai-wat-chiang-man-tapinagi

Chiang Mai’deki en eski tapınak olan Wat Chiang Man 13. yüzyılda inşa edilmiş. Tapınak Tayland kültüründe son derece önemli yeri olan iki adet Buda heykeline de ev sahipliği yapıyor.

2. Chiang Mai Sanat ve Kültür Merkezi / Üç Krallar Anıtı (Chiang Mai City Arts ve Cultural Centre)

chiang-mai-anusawari-sam-kasat-heykeli

Chiang Mai Sanat ve Kültür Merkezi şehrin tarihini ve kültürünü öğrenmek için eşsiz bir fırsat sunuyor. Merkezde örnek bir Lanna Krallığı köyü de bulunuyor.

Merkezin önünde bulunan bronz anıt ise Chiang Mai’nin kuruluşunda işbirliği yapmış olan 3 Tay-Lao kralı anısına yapılmış. Chiang Mai halkı kralların ruhlarının çok güçlü olduklarına inandıkları için buraya gelerek tütsü ve çiçek gibi çeşitli adaklarda bulunuyorlar.

Giriş Ücreti: Yetişkin 90 baht / Çocuk 40 baht
Çalışma Saatleri: 08.30-17.00

3. Wat Phan Tao Tapınağı

chiang-mai-wat-phan-tao-tapinagi

Bu tapınak tamamen tik ağacı kullanılarak yapılmış.

4. Wat Chedi Luang Tapınağı

chiang-mai-wat-chedi-luang-tapinagi

1401 yılında inşa edilmiş olan Wat Chedi Luang son derece görkemli bir yapı. Tapınak, Lanna krallığı stilinde yapılmış olan ve chedi adı verilen bir kuleye sahip. Bu kule 1545 yılındaki depremde yıkılmış ve günümüzde restore edilmiş. Ayrıca, Bangkok’taki Wat Phra Kaew tapınağında bulunan ünlü Zümrüt Buda heykeli 1475 yılında bu tapınakta saklanıyormuş.

5. Wat Phra Sing Tapınağı

chiang-mai-wat-phra-sing-tapinagi

Eski şehir surları içinde yer alan Wat Phra Sing 1345 yılında inşa edilmiş. Tapınak Lanna Krallığı dönemi klasik kuzey Tayland tapınak mimarisinin günümüzdeki en önemli örneklerinden. Tapınağın içinde ise Lanna dönemine ait duvar resimleri var. Wat Phra Sing ayrıca Tayland kültüründe önemli yeri olan Phra Sing Buda heykeline de ev sahipliği yapıyor.

Giriş Ücreti: 20 baht

Wat U Mong Tapınağı

chiang-mai-wat-u-mong-tapinagi

Bu orman manastırı Chiang Mai Üniversitesi yakınlarında bulunuyor. Son derece huzurlu bir ortamda bulunan manastır ve tapınak Chiang Mai’nin en önemli meditasyon merkezlerinden. Chedi stili ana kulenin altında bulunan tünellerle de ünlü olan manastır bahçesinde çok sayıda enteresan heykel de bulunuyor.

Wat Jet Yot Tapınağı

wat-jet-yot-tapinagi

Bu tapınak 1477 yılında 8. Dünya Budist Konseyine ev sahipliği yapmak üzere inşa edilmiş. Tapınağın bulunduğu alan Buda’nın aydınlanmaya ulaştığı yer olan Hindistan’daki Bodh Gaya tapınağını çağrıştıracak şekilde tasarlanmış.

Wat Suan Dok Tapınağı

chiang-mai-wat-suan-dok-tapinagi

Chiang Mai Milli Müzesi (Chiang Mai National Museum)

chiang-mai-milli-muzesi

Chiang Mai Milli Müzesinde bölgede eskiden hüküm sürmüş tarihi Lanna Krallığı ile ilgili oldukça geniş bir koleksiyon bulunuyor.

Giriş Ücreti: 100 baht
Çalışma Saatleri: 09.00-16.00

Dünya Böcekleri ve Doğa Harikaları Müzesi (Museum of World Insects and Natural Wonders)

chiang-mai-dunya-bocekleri-ve-doga-harikalari-muzesi

Giriş Ücreti:
Çalışma Saatleri:

Chiang Mai Hayvanat Bahçesi ve Akvaryumu (Chiang Mai Zoo ve Aquarium)

chiang-mai-hayvanat-bahcesi-akvaryumu

Chiang Mai hayvanat bahçesinin meşhur olmasının en önemli sebebi, Çin’den gelen sevimli konukları pandalar. Ayrıca 113 m uzunluğunda gözetleme tüneline sahip bir akvaryum da bulunuyor. Ancak pandaları ve akvaryumu görmek için ekstra ücret gerekiyor.

Giriş Ücreti: Yetişkin 100 baht / Çocuk 50 baht – Akvaryum: Yetişkin 520 baht / Çocuk 390 baht – Panda Bölümü: Yetişkin 100 baht / Çocuk 50 baht
Çalışma Saatleri: 08.00-17.00

Chiang Mai Gece Safarisi (Chiang Mai Night Safari)

chiang-mai-gece-safarisi

Bu açık hava hayvanat bahçesinde yürüyerek veya yan tarafı açık bir araçla gerçekleştirilebilecek çeşitli safariler bulunuyor. Akşamları açık araçla gerçekleştirilen Savannah Safari esnasında parkta serbestçe dolaşan zebra, zürafa, antilop, gergedan gibi hayvanlar gözlemlenebiliyor. Predator Prowl esnasında ise güvenli bir mesafede derin hendeklerde turulan aslan, kaplan, ayı, timsah gibi hayvanların arasında düzenleniyor. Gündüzleri ziyaret edilecebilecek Jaguar Trail‘da ise tavşanlar ve kuşlar gibi yaklaşık 50 hayvan türünü ve kafeslerde tutulan jaguarları görmek mümkün.

Giriş Ücreti: Predator Prowl / Savannah Safari: Yetişkin 500 baht / Çocuk 300 baht – JaguarTrail: Yetişkin 100 baht / Çocuk 50 baht
Çalışma Saatleri: 11.00-23.00

Dokmai Bahçesi (Dokmai Garden)

chiang-mai-dokmai-bahcesi

Dokmai Bahçesinde 1000’den fazla bitki ve ağaç sergileniyor.

Giriş Ücreti: 300 baht
Çalışma Saatleri:

Kraliçe Sirikit Botanik Bahçesi (Queen Sirikit Botanical Garden)

chiang-mai-kralice-sirikit-botanik-bahcesi

Kraliçe Sirikit Botanik Bahçesi türünün Tayland’daki en eski örneği.

Giriş Ücreti: Yetişkin 40 baht / Çocuk 20 baht
Çalışma Saatleri: 08.30-16.30