Chiang Mai şehrinin etrafında bulunan dağlık bölgelere, düzenlenen günübirlik turlarla veya araç kiralayarak bireysel olarak ulaşmak mümkün.


Doi Suthep-Pui Milli Parkı

chiang-mai-wat-phra-that-doi- suthep-tapinagi

Chiang Mai şehrine tepeden bakan Doi Suthep ve Doi Pui dağlarının etrafı bir milli parka dönüştürülmüş durumda. Bu bölgede ünlü Wat Phra That tapınağı, çeşitli şelaleler ve tepe kabilesi köyleri gibi gezilebilecek yerler bulunuyor.300 kadar kuş çeşidine de ev sahipliği yapan milli park kuş gözlemcilerini de kendisine çekiyor.

Chiang Mai’nin muhtemelen en meşhur tapınağı olan Wat Phra That Doi Suthep, şehir merkezinin 18km dışında bulunuyor. 1676m yüksekliğindeki Doi Suthep dağının tepesinde bulunan tapınaktan Chiang Mai şehri kuşbakışı olarak görülebiliyor.

Tapınak 1383 yılında Lanna Krallığı döneminde inşa edilmiş. Efsaneye göre, tapınağın inşa edileceği noktayı belirlemek için dağa serbestçe dolaşan bir fil gönderilmiş. Fil bir noktanın etrafında üç kez turladıktan sonra düşerek ölmüş ve tapınak tam bu noktaya inşa edilmiş. Tapınak kompleksine, Naga adı verilen mitolojik sürüngen yaratıklarla süslenmiş 300 basamaklı bir merdivenden çıkılıyor. Ayrıca 20 baht karşılığında teleferikle çıkma imkânı da var. Tapınak kompleksinin tam ortasında chedi stilinde altın kaplama bir kule bulunuyor ve burada Buda’ya ait bir kutsal emanetin saklandığına inanılıyor. 07.00-17.00 saatleri arasında açık olan tapınağın giriş ücreti 30 baht.

Tapınağa 4km mesafede bulunan Phra Tamnak Bhu Bhing Sarayı’nın sadece bahçeleri ziyaretçilere açık. 08.30-15.30 saatleri arasında açık olan sarayın giriş ücreti 50 baht.

Sarayın yanlarında Baan Doi Pui adında oldukça turistik bir Hmong tepe kabilesi köyü bulunuyor. Daha uzak bir mesafede bulunan Baan Kun Chang Kian köyü ise daha az turistik ve de daha ilginç bir seçenek.

Monthaton Şelalesi bölgenin en çok ziyaret edilen yerlerinden. Bu şelalenin havuzlarında yüzmek de mümkün. Milli park sınırlar burada başladığı için 100 baht tutarında bir ücret alınıyor. Dağın eteklerinde yer alan Wang Bua Banh şelalesinin girişi ise ücretsiz.

Milli parkta çeşitli yürüyüş ve dağ bisikleti rotaları da bulunuyor. Konaklamak isteyenler içinse 400-2500 baht arası ücretli park milli bungalovları ve 60-90 baht arası ücretle çadırda konaklama imkânı bulunuyor.

Milli parka ve Wat Phra That tapınağına bireysel olarak kiralık araçlarla veya Chiang Mai Üniversitesi, hayvanat bahçesi ve Pratu Chang Phuak geçidinden kalkan songteo dolmuşlarla ulaşmak mümkün. Dolmuş ücretleri gidilecek yere göre 40 baht’tan başlıyor. Ayrıca çeşitli dolmuşlar 180 baht karşılığında Wat Phra That, Phra Tamnak Bhu Bhing ve Hmong köyüne uğruyorlar ve her lokasyonda bir saat duruyorlar.

Mae Sa

chiang-mai-mae-sa

Mae Sa’dan Samoeng’e giden 100km’lik yol üzerinde gezilebilecek çeşitli şelaleler, fil kampları ve botanik bahçeleri bulunuyor.

Mae Sa Şelalesi bölgenin en popüler gezilecek yerlerinden. Tayların hafta sonlarında piknik yapmak için geldiği şelalenin yüzmek için elverişli havuzları da bulunuyor. Şelalenin 100 baht tutarında bir giriş ücreti var.

Kraliçe Sirikit Botanik Bahçesi türünün Tayland’daki en eski örneği. Bu oldukça geniş botanik parkında yüzlerce çeşit egzotik bitki türü bulunuyor. Dağ tepesinde bulunan cam seralarda ise bitkilerin yanı sıra, kendi şelalesi de bulunan bir yağmur ormanı örneği de bulunuyor. Buradan aşağıdaki ormanın oldukça etkileyici manzaralarını görmek de mümkün.

Botanik bahçesinin yakınlarındaki Mae Sa Vadisi’nde eskiden tepe kabilelerinin afyon tarlaları bulunuyormuş. Günümüzde ise bu tarlalarda sebze ve meyve yetiştiriliyor.

Bölgeyi Chiang Mai’den düzenlene turlarla veya araç kiralayarak bireysel olarak ziyaret etmek mümkün.

Doi Chiang Dao Dağı

chiang-mai-doi-chiang-dao-dagi

Tayland’ın en yüksek kireç taşı dağı olan Doi Chiang Dao ve etrafındaki alan, Chiang Mai’den popüler bir günübirlik veya konaklamalı tur destinasyonu. Bölgede gezilebilecek çeşitli mağaralar ve tepe kabilesi köyleri yer alıyor. Chiang Dao Mağarası bölgedeki en popüler atraksiyon. 12km uzunluğundaki mağaranın beş bölümü ziyaretçilere açık. Yerel rehberleri tutarak bu mağaraları gezmek mümkün.

2195m yüksekliğindeki Chiang Dao Dağı’nın tepesine iki günlük bir yürüyüşle ulaşılabiliyor. Bu yolculuğu göze alanları etkileyici manzaralar bekliyor. Dağın etrafındaki bölge kuş gözlemcileri arasında da popüler.

Chiang Dao kasabasının yakınında bulunan Pha Daeng Milli Parkı’nda ise çeşitli tepe kabilesi köyleri bulunuyor. Bambu ormanlar ve şelalelerin bulunduğu milli parkta çeşitli yürüyüş güzergâhları bulunuyor.

Chiang Dao’ya Chiang Mai’den düzenlenen turlarla, araç kiralayarak veya Chiang Mai’den Tha Ton yönüne giden otobüslerle ulaşılabiliyor. Otobüs yolculuğu 1,5 saat kadar sürüyor ve ücret 40 baht civarında. Bölgede çeşitli konaklama seçenekleri de bulunuyor.

Doi Ang Khang Dağı

chiang-mai-doi-ang-khang-dagi

“Tayland’daki İsviçre” olarak bilinen Doi Ang Khang bölgesi sıcaktan kaçmak için popüler bir seçenek. Myanmar sınırında bulunan bölgede Ocak ayında buzlanma ve çok hafif de olsa kar yağışı olabiliyor. Bu yüzden de Doi Ang Khang bu alışık olmadıkları durumu merak eden Tayların akınına uğruyor.

Doi Ang Khang’a Chiang Mai’den düzenlenen turlarla, araç kiralayarak veya Chang Peuak terminalinden Fang yönüne giden otobüslerle ulaşılabiliyor. Otobüsle bölgeye en yakın noktada indikten sonra dolmuşla Ban Khum’a gitmek gerekiyor.

Doi Inthanon Dağı Milli Parkı

chiang-mai-doi-inthanon-dagi

Tayland’ın en yüksek noktası olan 2565m’lik Doi Inthanon dağı ve çevresi, milli park kapsamında koruma altına alınmış durumda. Buradaki yürüyüş güzergâhlarını izleyerek çeşitli şelalelere ulaşmak mümkün. Parktaki toplam sekiz şelale arasında en çok ziyaret edilenler ise Mae Klang, Wachiratan ve Siriphum şelaleleri. Ayrıca milli parkta ziyaret edilebilecek Hmong ve Karen tepe kabilesi köyleri ve iki adet chedi stili kule de bulunuyor. 400’den fazla kuş türünün barındığı milli park güneydoğu Asya’da türünün en önemli örneklerinden ve sayede çok sayıda kuş gözlemcisini de kendisine çekiyor.

Milli parka araç kiralayarak veya Chang Pheuak terminalinden kalkan Chom Tong otobüsleriyle ulaşmak mümkün. Chiang Mai’ye 58km uzaklıktaki Chom Tong’a geldikten sonra dolmuşlarla milli park girişine gidilebiliyor. Milli parkın 200 baht tutarında bir giriş ücreti var ve konaklamak isteyenler için bungalovlar da bulunuyor.

Mae Kampong

chiang-mai-ban-mae-kampong

Bu dağlık bölge, 1300m yükseklikte bulunan ve çay plantasyonlarına ev sahipliği yapan Tay köyü Baan Mae Kampong ile öne çıkıyor. Burası günübirlik olarak ziyaret edilebileceği gibi, köylülerin evlerinde konaklamak da mümkün. Köyün aşağısında bulunan Chae Son Milli Parkı’nda ise çeşitli şelaleler ve kaplıcalar yer alıyor.

Ünlü Flight of the Gibbon halatla kayma merkezi ise Mae Kampong’un en çok ziyaret edilen yerlerinden. Mae Kampong bölgesi Chiang Mai’nin 48km doğusunda bulunuyor.

Dokmai Bahçesi

chiang-mai-dokmai-bahcesi

Dokmai Bahçesinde 1000′den fazla bitki ve ağaç sergileniyor. Buranın giriş ücreti 300 baht.