Chiang Mai`de gününüzü eğlenceli veya adrenalin yüklü geçirmenizi sağlayacak çeşitli aktiviteler gerçekleştirme imkanı bulunuyor.


AKTİVİTELER

Tepe Kabilesi Turları

tayland-dag-kabileleri-hmong

Renkli tepe kabilelerinin köylerine düzenlenen turlar kuşkusuz Chiang Mai’nin en ünlü turist aktivitelerinden. Genelde şehre 1 saat uzaklıktaki Mae Taeng veya Mae Wang’a düzenlenen turların tipik programı fil gezisi, rafting ve tepe kabilesi köyünde 1 gece konaklamaktan oluşuyor. Tek günlük geziler genelde 1000 baht civarında, birkaç günlük geziler ise 1500 baht’tan başlıyor.

Ancak Chiang Mai’dan çıkılan turlar oldukça turistik olmuş durumda. Daha samimi bir tur için Mae Hong Son gibi daha az turistik yerlerden çıkılan turları tercih etmekte fayda var.

Fil Gezileri

tayland-fil-gezileri

Chiang Mai’de bulunan çeşitli fil kampları bu nazik devleri yakından tanımanıza olanak sağlıyor. Patara Elephant Farm & Baan Chang Elephant Park gibi kamplarda fil gezilerinin yanı sıra filleri yıkamak, beslemek, sürmeyi öğrenmek gibi aktiviteler de yapılıyor. Tüm günlük paket ücretleri 5000 baht civarında.

Masaj

tay-masaji

Birçok Tayland şehrinde olduğu gibi Chiang Mai’de de sayısız masaj salonu bulunuyor. Şehrin önde gelen masaj merkezlerinden bazıları Ban Hom Samunphrai, Thai Massage Conservation Club & Chiang Mai Women’s Prison Massage Centre. Ücretler ise masaj türüne göre genelde 150-1000 baht arasında değişiyor.

Spa

bangkok-spa

Chiang Mai’nin önde gelen spa merkezlerinden bazıları Dheva Spa ve Oasis Spa. Ücretler ise genelde 2000-6000 baht arasında değişiyor.

Yoga

tayland-yoga-kurslari

Chiang Mai’de Noma, Yoga Sala, Yoga Studio gibi çeşitli yoga merkezleri bulunuyor.

Bisiklet

bangkok-bisiklet-turlari

Chiang Mai şehir merkezi oldukça düz olduğu için bisiklet keyifli ve ucuz bir ulaşım opsiyonu. Günlük bisiklet kiraları genelde 60 baht’tan başlıyor. Click and Travel gibi firmalar 950-1500 baht arasında değişen fiyatlarla yarım veya tam günlük kültür turları düzenliyorlar.

Chiang Mai yakınlardaki Doi Suthep dağı ise arazi bisikletçiliği için oldukça elverişli. Burada bulunan Chiang Mai Mountain Biking 1450-2700 bahta arasında değişen fiyatlarla turlar düzenliyor.

Halatla Kayma

tayland-halatla-kayma

Tayland’ın birçok şehrinde şubeleri bulunan ünlü Flight of the Gibbon halatla kayma için en uygun yerlerden. Mae Kampong’da bulunan deniz seviyesinden 1300 m yükseklikteki bir ormanda Fligh of the Gibbon’ın 2 km uzunluğundaki halat hattı bulunuyor. Burada 3 saatlik halatla kayma paketi ücreti 3000 baht civarında.

Kaya Tırmanıcılığı

tayland-krabi-tirmanisi

Chiang Mai’nin 45 km doğusunda bulunan Crazy Horse Buttress’da kaya tırmanışı için oldukça elverişli ve güzel manzaralara sahip kalker kayalıkları bulunuyor. Eğer bu spora yeni başlıyorsanız Chiang Mai Rock Climbing Adventures veya Peak gibi önde gelen firmalardan eğitim alabilirsiniz. Kurs ücretleri seviyeye göre 1800-6000 baht arasında değişiyor.

Rafting

tayland-rafting

Doi Chiang Dao & Huai Nam Dang milli parklarından geçen Mae Taeng nehrinde 10 km uzunluğunda bir rota bulunuyor. Rafting yapmak için en iyi dönem ise Temmuz-Mart ayları arası. Siam River Adventures önde gelen firmalardan ve ücretleri 1800 baht civarında.

Golf

phuket-adasi-golfculuk

Chiang Mai’de Green Valley Country Club, Alpine Golf Resort, Doi Inthanon Golf Course gibi çeşitli golf sahaları bulunuyor.

KURSLAR

Aşçılık Kursları

tayland-yemek-kursu

Eğer geziniz sırasında olağan aktivitelerin dışında ünlü Tay mutfağının inceliklerini de öğrenmek isterseniz Chiang Mai’de onlarca değişik yemek kursu bulunuyor. Bu kursların önde gelenlerinden bazıları Asia Scenic Thai Cooking, Baan Thai, Chiang Mai Thai Cookery School & Gap’s Thai Culinary Art School. Kurs ücretleri genelde günlük 1000 baht civarında.

Meditasyon Kursları

tayland-meditasyon-kurslari

Chiang Mai’de özellikle vipassana meditasyon tekniği üzerine yoğunlaşmış çeşitli merkezler ve tapınaklar bulunuyor. Bu merkezlerin önde gelenlerinden bazıları International Buddhism Center, Northern Insight Meditation Centre, Wat Sisuphan ve Wat Suan Dok.

Tay Masajı Kursları

tayland-masaj-kurslari

Chetawan Thai Traditional Massage School, Lek Chaiya, Old Medicine Hospital & Thai Massage School of Chiang Mai gibi merkezlerde Tay masajı eğitimi almak mümkün.

Tay Boksu Kursları

tayland-tay-boksu-kurslari

Birçok Tayland şehrinde olduğu gibi Chiang Mai’de de Tay boksu eğitimi veren çeşitli kamplar bulunuyor. Lanna Muay Thai Boxing Camp ve Team Quest Thailand bu kampların önde gelenlerinden.

Dil Kursları

tayland-dil-kurslari

Chiang Mai Tayca öğrenmek için Bangkok’tan sonra en çok tercih edilen yer. Şehirde bulunan önde gelen eğitim merkezlerinden bazıları American University Alumni, Payap University, Chiang Mai Thai Language Center, Chiang Mai University.

Ayrıca Chiang Mai İngilizce öğretmeni olmak için gereken TEFL sertifikasını almak için de tercih ediliyor. Chiang Mai Üniversitesinin TEFL programları oldukça popüler.