Koh Chang adası etrafında hepsi de birbirinden güzel ve de değişik karakterlere sahip çeşitli tropikal plajlar bulunuyor. En güzel ve de konaklama tesislerinin en yoğun olarak bulunduğu plajlar genel olarak adanın batı kıyısında toplanmış durumdalar.

Haad Sai Khao adadaki en popüler ve kalabalık plaj. Klong Prao ve Kai Bae ise yapılaşmanın daha az olduğu, genelde aileler tarafından tercih edilen plajlar. 

Yalnız plaj olarak da bilinen Haad Tha Nam ise daha çok sırt çantalı gezginler tarafından tercih ediliyor.


koh-chang-adasi-haritasi

Rımhtımlardan plajlara songthaew dolmuş ücretleri yaklaşık olarak şöyle: Haad Sai Khao 50 baht / Ao Khlong Prao 60 baht / Haad Kai Bae 70 baht / Haad Tha Nam 100 baht

Otel derecelendirme kodları : 1 = Basit konukevi-hostel (120-400 baht), 2 = Daha iyi konukevi-hostel (400-800 baht), 3 = Orta seviye konukevi-otel (800-1500 baht), 4 = 4 yıldızlı otel (1500-3000 baht), 5 = 5 yıldızlı otel (3000+ baht)

1. Sai Khao Plajı (White Sand Beach Haad Sai Khao)

koh-chang-adasi-haad-sai-khao-plaji
Beyaz Kum Plajı olarak da bilinen Haad Sai Khao Koh Chang adasındaki en uzun ve popüler plaj. Genel olarak paket turistlere yönelik lüks tesislere ev sahipliği yapan plajda genelde pahalı konaklama seçenekleri bulunuyor. 2.5 km uzunluğundaki plajın kuzey ucunda ise sırt çantalı gezginlere yönelik daha hesaplı bungalovlar da bulunuyor.

Sai Khao Koh Chang’da yapılaşmanın en yoğun olduğu plaj. Plajın paralelindeki cadde üzerinde onlarca  restoran, acente, bar ve dalış merkezi bulunuyor.

Önerilen oteller:  KC Grande Resort ve Spa (4), Chang Buri Resort ve Spa (3), Koh Chang Kacha Resort ve Spa (3), Top Resort (2), Paddy’s Palms Resort (2)

2. Klong Prao Plajı (Ao Klong Prao)

koh-chang-adasi-klong-prao-plaji

Koh Chang adasının en güzel plajlarından olan Klong Prao plajı Sai Khao’ya göre çok daha az yapılaşmaya sahip. Plaj Khlong Phlu deresi tarafından kuzey ve güney olmak üzere ikiye ayrılıyor. Ünlü Khlong Phlu şelalesi de birkaç km uzaklıkta bulunuyor. Daha çok aileler tarafından tercih edilen Khlong Prao plajında genelde orta seviye konaklama seçenekleri bulunuyor.

Önerilen oteller: Amari Emerald Cove (4), The Dewa (4), Noren Resort (3), Ramayana Resort ve Spa (3), Baan Rim Nam (2)

3. Kai Bae Plajı (Haad Kai Bae)

koh-chang-adasi-haad-kai-bae-plaji
Kai Bae daha çok aileler ve çiftler tarafından tercih edilen oldukça güzel bir plaj, ancak sular yükseldiği zaman kumsal neredeyse tamamen sular altında kalıyor. Plajda yüzme havuzlu birkaç lüks konaklama tesisi bulunuyor. Kai Bae’nin açıklarında bulunan Ko Man Nai adasına kanoyla ulaşmak da mümkün.

Önerilen oteller: Gajapuri Resort ve Spa (4), The Chill Resort and Spa (4), Sea View Resort and Spa  (4), Garden Resort (3), The Stage (2), Paradise Bungalows (1)

4. Tha Nam Plajı (Lonely Beach Haad Tha Nam)

koh-chang-adasi-haad-tha-nam-plaji
Lonely Planet rehber kitapları ile gezen sırt çantalılardan dolayı Lonely Beach olarak da bilinen Tha Nam plajı adanın sırt çantalı gezgin merkezi. Gündüzleri oldukça sakin olan plaj yüzmek için de adadaki en ideal plajlardan. Koh Chang’daki en ekonomik konaklama seçenekleri genelde bu plajda bulunuyor.

Geceleri oldukça hareketli partilere ev sahipliği yapan plaj sosyalleşmek ve yeni insanlarla tanışmak isteyen gezginler için de ideal. Ancak geç saate kadar süren partilerden dolayı uyumak biraz zor olabiliyor.

Önerilen oteller: Bhumiyama Beach Resort (4), Nest Sense Resort (3),

5. Bai Lan Plajı (Ao Bai Lan)

koh-chang-adasi-ao-bai-lan-plaji

Lonely Beach’e 15 dakika yürüme mesafesindeki Bai Lan daha çok sukuneti seven sırt çantalı gezginlere hitap ediyor. Bir rıhtımın etrafında yer alan Bai Lan’da tam anlamıyla bir plaj bulunmuyor, ancak gene de yüzmek ve şnorkel yapmak mümkün. Geceleri ise jazz-blues barında keyifli müzikler dinlenebiliyor. Oldukça lüks Dusit Princess Resort tesisi de burada bulunuyor.

6. Bang Bao Plajı (Ao Bang Bao)

koh-chang-adasi-ao-bang-bao-plaji

Bang Bao balıkçı kasabası ile aynı koyda küçük Bang Bao plajı da bulunuyor. Kasabaya 2km uzaklıktaki plajda çadırda konaklamak da mümkün.

Önerilen oteller: La Madragu (2), Resolution Resort (2), Bhuvarin Resort (2)

7. Klong Kloi Plajı (Haad Klong Kloi)

koh-chang-adasi-klong-kloi-plaji

Bu plaj Bang Bao balıkçı kasabasına yaklaşık 20 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Önerilen oteller: Chivapuri Beach Resort (4), Chaipura Resort (3)

7. Sai Yao Plajı (Long Beach Haad Sai Yao)

koh-chang-adasi-haad-sai-yao-plaji

Koh Chang’ın güneydoğu ucunda bulunan ve uzun plaj olarak da bilinen Sai Yao adada yapılaşmanın en az olduğu plajlardan. Açıklardaki adaların son derece etkileyici manzaralara sahip olan plaj daha çok sükuneti seven sırt çantalı gezginler tarafından tercih ediliyor.

Plajın yakınlarında 1941 yılında Fransızlarla savaşırken ölmüş Tay askerlerine adanmış bir anıt da bulunuyor.

Sai Yao plajından yakınlardaki Koh Wai, Koh Mai Si Yai, Koh Mai Si Lek ve Koh Mai Daeng gibi adalara günübirlik şnorkel turları düzenleniyor.