Feribot

tayland-feribotlari

guney-tayland-feribot-haritasi
Koh Lipe adasına ana ulaşım noktası Satun’de bulunan Pak Bara rıhtımı. Yüksek sezonda buradan Koh Bulon, Koh Tarutao ve Koh Lipe adalarına düzenli tekne ve sürat teknesi seferleri var. Sürat teknesi ücretleri 500 baht civarında.

Ayrıca Koh Lanta,  Koh Muk, Koh Kradan ve Koh Ngai adalarından direkt olarak Koh Lipe’ye ulaşmak da mümkün.

Malezya’da bulunan Langkawi adasından Koh Lipe’ye direkt feribot seferleri de bulunuyor.

Uçak

tayland-havayollari

Koh Lipe’ye en yakın havaalanı Hat Yai’de bulunuyor. Air Asia veya Nok Air gibi ucuz havayolları ile Bangkok’tan buraya uçabilir, sonra da minibüsle Pak Bara rıhtımına gittikten sonra sonra tekne ile Koh Lipe’ye geçebilirsiniz.

Otobüs

tayland-otobusu

Bangkok’tan Koh Lipe’ye gitmek için öncelikle Hat Yai’ye gitmeniz gerekiyor. Yaklaşık 12 saat süren bu yolculuktan sonra Koh Lipe’ye giden teknelerin kalktığı Pak Bara’ya minibüsle gidebilirsiniz.

Tren

Otobüse göre daha konforlu bir yolculuk için yataklı trenle Hat Yai’ye gidebilir ve burdadan minibüsle Pak Bara rıhtımına geçebilirsiniz.

ŞEHİRİÇİ ULAŞIM

Tekne (Longtail)

tayland-longtail-uzun-kuyruk-tekne

Koh Lipe oldukça küçük bir ada ve yürüyerek hemen her yere ulaşmak mümkün. Adadaki farklı noktalara deniz yoluyla gitmek için longtail adı verilen tekneleri kullanmak da mümkün. Ücretler genelde 50 baht civarında. Ayrıca bu teknelerle yakınlardaki diğer adalara da ulaşılabiliyor.