Malezya sınırına çok yakın bir noktada bulunan Tarutao Deniz Milli Parkı 51 adet adadan oluşuyor.

Tayland’daki en el değmemiş bölgelerden olan milli mark kapsamında son derece renkli mercan resifleri ve su altı yaşamı, yağmur ormanları, şelaleler ve renkli bir vahşi yaşam bulunuyor.

Milli park merkezi ve aynı zamanda bölgedeki en büyük ada olan Koh Tarutao daha çok huzuru seven gezginlere hitap ediyor.


koh-tarutao-milli-parki-haritasi

Tayland’ın en güzel adalarından biri olarak kabul edilen Koh Lipe ise Tarutao milli parkının yıldızı konumunda. Bu küçük adaya özellikle yüksek sezonda turistler akın ediyorlar. Koh Rawi ve Koh Adang ise daha çok şnorkel turları ile ziyaret ediliyor.

Milli park kapsamındaki adalarda nefes kesici güzellikte plajlar, şnorkel ve dalış noktaları, şelaleler ve yürüyüş patikaları bulunuyor.

Koh Tarutao

koh-tarutao-adasi

koh-tarutao-adasi-haritasi

Milli parka adını veren Koh Tarutao bölgedeki en büyük ada. Milli park merkezinin de bulunduğu batı kıyısındaki Ao Pante Malacca ve Ao Molae plajlarında bungalov veya çadırda konaklama imkaları bulunuyor. Koh Tarutao adasının büyük bölümü yağmur ormanlarıyla, mangrov bataklıklarıyla ve kalker tepeleriyle kaplı. Ada 1940’lı yıllarda bir hapishane olarak kullanılmış.


Koh Lipe

koh-tarutao-adasi

koh-lipe-adasi-haritasi

Tayland’ın en güzel adalarından birisi olarak kabul edilen Ko Lipe, Tarutao milli parkının yıldızı konumunda. Bu küçük adaya özellikle yüksek sezonda turistler akın ediyorlar. Adada bulunan ana plaj Haad Pattaya. Burada çok sayıda konaklama tesisi, bar ve cafe bulunuyor. Adanın doğu kıyısındaki Gün Doğumu Plajı (Sunrise Beach) diğer bir popüler plaj. Buradan açıktaki Ko Adang adasının etkileyici manzaralarını görmek mümkün. Kuzeyde bulunan küçük Gün Batımı Plajı (Sunset Beach) ise diğer plajlara göre çok daha sakin. Adanın güney kıyısı ve Gün Batımı plajındaki Ko Kra adası etrafı şnorkel için oldukça elverişli. Ayrıca adanın etrafında tüplü dalış için elverişli çok sayıda dalış noktası bulunuyor.

Koh Adang

koh-adang-adasi

Nefes kesici güzellikte plajlar ve renkli şnorkel noktalarının bulunduğu Ko Adang, milli parkta bulunan en büyük üçüncü ada. Tropikal yağmur ormanlarıyla kaplı olan adada gezilebilecek çeşitli şelaleler ve manzara noktaları da bulunuyor. Yakınlardaki daha küçük adacıklara ise kano ile ulaşmak mümkün. Laem Sone plajındaki milli park yönetimine ait bungalovlarda veya çadırda konaklama imkânı var.

Koh Rawi

koh-rawi-adasi

Milli parkın 2. en büyük adası olan Koh Rawi konaklamaya açık değil, ancak özel izinle çadırda kalmak mümkün. Genellikle Koh Lipe veya Koh Adang adalarından günübirlik tekne turlarıyla ziyaret edilen adada son derece güzel plajlar bulunuyor. Plajların açıklarında ise oldukça iyi şnorkel imkanı var.