Dalış ve Şnorkel

koh-racha-adalari-dalis

tarutao-lipe-adalari-dalis

Tarutao milli parkında çok sayıda dalış ve şnorkel noktası bulunuyor. Bu alanlarda rengarenk mercan resifleri ve tropikal balıklar görülebileceği gibi, zaman zaman balina köpek balıkları, dev manta vatozları, su kaplumbağaları ve yunuslar dahi görmek mümkün.

En önemli dalış bölgeleri Koh Klang, Koh Adang, Koh Rawi ve Kon Dong adaları etrafında yer alıyor. 8 Mile Rock, Hin Takorn Dukong, Yong Hua batığı ve Koh Bu Tang adası bölgedeki başlıca dalış noktalarından. Bu alanlara düzenlenen ve 2 dalış içeren turların ücretleri 2700 baht civarında. Eğer dalış sertifikanız yoksa, Ko Lipe’deki Forra Diving ve Ocean Pro gibi merkezlerde dalış eğitimi almak mümkün. Başlangıç seviye 4 günlük PADI Open Water Diver kursu ücreti 13,000 baht civarında.

Tarutao milli parkı şnorkel meraklıları için de tam anlamıyla bir cennet. Dünyadaki tropikal balık çeşitlerinin %25 kadarı bu bölgede bulunuyor. Koh Lipe adasının güney kıyısında ve buradaki küçük Koh Kra adasının etrafında oldukça iyi şnorkel imkanı var. Ayrıca, çeşitli adalara yaklaşık 1500 baht ücretli özel şnorkel turları da düzenleniyor. Koh Adang ve Koh Rawi arasındaki bölgede özellikle iyi şnorkel imkanı var.

Tekne Turları

tayland-longtail-uzun-kuyruk-tekne

Koh Lipe adasından bölgedeki diğer adalara ve şnorkel noktalarına çeşitli longtail tekne turları düzenleniyor. Bu gezilerde Koh Adang adasındaki Korsan Şelalesi ve Chado uçurumu gibi yerler de geziliyor. Tur ücretleri kişi başı 800-1000 baht civarında.

Kano

tayland-kano

Adaların etrafında dolaşmak için popüler bir diğer yöntem kano kiralamak.

Yürüyüş

tayland-yuruyus-trekking

Koh Tarutao gibi adalardaki yürüyüş patikalarını takip ederek çeşitli şelalelere ve manzara noktalarına ulaşmak mümkün. Bu yürüyüşler esnasında zaman zaman vahşi hayvanlara ve nadir kuşlara rastlama imkanı da var.

Masaj

tay-masaji

Koh Lipe adasındaki plajlarda ve otellerde Tay masajı ve yaptırma imkanı bulunuyor. Castaway Resort otelinde ise küçük bir spa merkezi bulunuyor.