8 yazı görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
 • Yazar
  Yazılar
 • #21754
  Barış TUĞCU

   Merhaba Kerem Bey,

   Öncelikle Tayland’la ilgili böyle bir site hazırladığınız için çok teşekkür ederim. Gerçekten en ince ayrıntı hakkında dahi detaylı bilgi mevcut. Ancak kafama takılan bir kaç konu var ve sizden mümkünse yardım almak istiyorum.

   Eşimle beraber uçak biletlerimizi aldık ve 15-29 Temmuz tarihleri arasında Tayland’da olacağız. Sitenizden ve başka kaynaklardan edindiğim bilgilere göre aşağıdaki gibi bir takvim oluşturmaya çalıştım.

   15-19 Temmuz -> Bangkok ve çevresi
   19-22 Temmuz -> Chiang Mai ve çevresi
   22-27 Temmuz -> Phuket ve çevrei
   27-29 Temmuz -> Bangkok

   Eşim de ben de çok fazla gece hayatı düşkünü değiliz. Amacımız hem Tayland’ı kültürel ve sosyal yönden tanımak, bol bol gezmek ve az biraz da alışveriş yapmak. Sizce bu tarihler ve süreler “Genel Tayland Rotası” konusunda belirttiğiniz sırayla gezmemiz için yeterli olur? Değilse nasıl bir değişiklik önerirsiniz?

   Planın önceden belirgin olması önemli, zira buna göre ülke içi ulaşım için uçak biletlerini önceden almak istiyorum.

   Bir de, çok fazla savurgan olmadan ama keyfimizden ve isteklerimizden de çok fazla çalmadan sizce 2500-3000 TL gibi bir rakam -konaklama ve ülke içi uçak biletleri hariç- yeme, içme, gezi ve şehir içi ulaşım (taksi, metro vs.) yeterli olacak mıdır?

   İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

   #21798
   Keremcan Büyüktaşkın
   Anahtar yönetici

    Merhabalar,

    Öncelikle güzel sözleriniz için teşekkür ederim, siteyi faydalı bulmanıza sevindim.

    Rotanız bana gayet makul gözüktü. Ancak, belki Bangkok’tan biraz kısıp diğer yerlere dağıtabilirsiniz. İlk gittiğinizde sanirim 2-3 günde Bangkok’taki birçok yeri görebilirsiniz. İsterseniz, Ayutthaya ve Kanchanaburi’ye de birer gün ayırabilirsiniz. Diğer yerleri gezip Bangkok’a geri döndüğünüzde, herhalde 1 gün yeterli olacaktır.

    Phuket’te kalıp günübirlik turlara katılmanın yanı sıra, Koh Phi Phi’de bir kaç gün de geçirebilirsiniz. Tabii burayı da günübirlik ziyaret etmek mümkün.

    Chiang Mai’de geçireceğiniz süreyi ise, eğer yapmayı düşünüyorsanız Tepe Kabilesi turunu hesaba katarak planlayabilirsiniz. Bu tip turlar genelde 1, 2 veya 3 günlük oluyorlar.

    Günlük harcamalarınız için bahsettiğiniz rakamlar gayet yeterli olacaktır. Uçak biletleriniz için de özellikle Air Asia ve Nok Air’i tavsiye ederim.

    Şimdiden keyifli bir tatil dilerim.

    İyi günler

    #21947
    Barış TUĞCU

     Cevaplarınız için çok teşekkür ederim Kerem Bey.

     Şimdilik Bangkok, Chiang Mai ve tekrar Bangkok için otellerimizin rezervasyonunu yaptık.

     Fakat Phuket için kafamız biraz karışık. Acaba sadece ilk gün otelde kalıp diğer günler geze geze farklı yerlerde konaklasak nasıl olur? Çünkü Chiang Mai’de de günübirlik trekking turuna katılmayı düşünüyoruz ve Phuket’te sahilde gecelemeden tatili bitirmeyi istemiyoruz. 🙂

     Son olarak, Bangkok’tan Chiang Mai’ye gitmek için treni önerir misiniz? Okuduğum yorumlarda hep bu rotanın ülkenin kuzeyini görmek için çok iyi bir seçenek olduğundan bahsedilmiştir.

     Cevabınız için tekrar teşekkür ederim.

     İyi günler.

     #21956
     Keremcan Büyüktaşkın
     Anahtar yönetici

      Rica ederim, umarım yardımcı olabilmişimdir.

      Sorunuza gelince, Phuket ve çevresinde farklı yerlerde konaklamayı mı kastediyorsunuz? Eğer öyle ise, mesela ilk gününüzü kültürel açıdan ilgi çekici olan Phuket Town’da geçirebilirsiniz. Burada koloni döneminden kalma restore edilmiş Sino-Portekiz stili binalar ve Çin tapınakları bulunuyor. Daha sonra ise Phuket plajları sayfasında listelenen plajlardan beğeninize uygun olanları seçebilirsiniz.

      Sahilde gecelemek içinse şöyle bir şey önerebilirim, Phi Phi adaları malum dünyaca meşhur. Koh Phi Phi Leh adasında bulunan Maya Plajı ise The Beach filminde yer aldığı için özellikle meşhur. Ancak buraya gün içerisinde turla gittiğinize oldukça yoğun bir tekne trafiği oluyor. Ada konaklamaya kapalı, ancak Maya plajında gece çadırda konaklamalı turlara katılmak mümkün. Böylece hem sahilde geceleyebilirsiniz, hem de turist ordusu gelmeden önce Maya plajını tüm güzelliği ile görebilirsiniz.

      Ayrıca Phang Nga Körfezi turuna da katılmanızı da tavsiye ederim. Dalış veya şnorkel yapmak istiyorsanız, bu tür bir tura da katılabilirsiniz. Phuket turları sayfasında ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

      Bangkok’tan Chiang Mai’ye gitmek içinse ben hiç tren kullanmadım, bu yüzden net bir şey söyleyemiyorum. Ancak biraz uzun bir yolculuk olacağını tahmin ediyorum.

      İyi günler

      #22147
      Barış TUĞCU

       Merhaba Keremcem Bey,

       Tatilimize bir hafta kala son bir soru daha sormak istiyorum size. 🙂

       Kafamı kurcalayan konuların başında bankamatik kartı kullanımı geliyor. Çoğu insan ATM’lerden bankamatik kart ile para çekip harcamalarımı buna göre yapmamı söylerken kimileri çok büyük kesintiler olduğunu ve mümkünse nakit para taşımamın gerektiğini söylüyor.

       Sizce harcamaları nasıl yaparsam daha güvenli ve kolay olur? (Kredi kartı kullanmıyorum)

       Şimdiden teşekkür ederim.

       İyi günler.

       #22149
       Keremcan Büyüktaşkın
       Anahtar yönetici

        Merhaba,

        Açıkçası ben güvenlik açısından tüm tatile yetecek kadar paramı yanımda taşımamayı tercih ediyorum. İlk etapta yanımda bir miktar nakitle gidiyorum, sonra da belirli aralıklarla ATM’lerden para çekiyorum. Çok devasa kesintiler olmuyor, oradaki ATM’ler 150 baht (yaklaşık 10 tl) kesiyorlar, bir de tabii Türkiye’deki banka bir miktar kesiyor. O yüzden biraz uzun aralıklarla para çekiyorum.

        Siz 2 kişi 15 günlüğüne gideceğinize göre, belki mesela ilk haftanın parasını yanınıza alabilirsiniz, 2. haftanın parasını da ATM’den çekebilirsiniz. Kaybolma ve çalınma ihtimaline karşı, paranızı tek bir yerde tutmak yerine ikinizin arasında bölüştürmek de daha iyi olacaktır.

        Ben genelde bir para kemeri takıyorum, paramı, kartlarımı ve pasaportumu da daima bu kemerin içinde tutuyorum. Size de tavsiye ederim. Plaja veya trekkinge gittiğimde ise değerli eşyalarımı genelde otelin kasasında bırakıyorum.

        Şimdiden keyifli bir tatil dilerim.

        İyi günler

        #22233
        Barış Tuğcu

         Merhaba Keremcan Bey,

         En sonunda sağ salim Bangkok’a geldik ancak büyük bir sorunumuz var. Gelmeden önce iki kere bankadan teyit ettirmeme rağmen Vakıfbank visa electron maaş kartımla ne POS cihazlarından harcama yapabiliyorum, ne de ATMlerden para çekebiliyorum.

         Oteldeki ve hemen yakınımızdaki bir atmden deneme şansımız oldu. Biliyorum, Sizin konunuz dahilinde değil ancak bu durumda ne yapabiliriz?

         Şimdiden teşekkür ederim.

         #22236
         Keremcan Büyüktaşkın
         Anahtar yönetici

          Barış Bey merhabalar,

          Sizin de belirttiğiniz üzere maalesef bu konuda benim elimden pek bir şey gelmiyor. doğrudan Vakıfbank’la iletişime geçmeniz daha faydalı olacaktır. Umarım probleminiz kısa sürede hallolur.

          Keyifli bir tatil dilerim.

          İyi günler

         8 yazı görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
         • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.