Phuket adasında görülebilecek çeşitli manzara noktaları, eğlence parkları, tapınaklar ve şelaleler bulunuyor. Bu yerleri oteller veya acentelerden biletlerini alabileceğiniz günübirlik turlarla gezebilirsiniz.

phuket-adasi-gezilecek-yerleri-haritasi

Ayrıca eğer isterseniz araba veya motosiklet kiralayarak bu yerleri kendiniz de gezebilirsiniz. Ancak dikkatli olmakta fayda var, Phuket’te oldukça yoğun bir trafik mevcut.


1. Büyük Buddha Heykeli (Big Buddha)

phuket-adasi-buyuk-buda-heykeli

Phuket’in en yüksek noktalarından birinde bulunan 45m yüksekliğindeki dev Buddha heykeli oldukça görkemli. Ayrıca buradan Phuket’i 360 derece gözlemlemek ve nefes kesici manzaraları deneyimlemek mümkün.

2. Dino Park

phuket-dino-park

Karon plajında bulunan bu mini golf parkı dinozor  heykelleriyle süslenmiş.
Giriş Ücreti: Yetişkin 240 baht – Çocuk 180 baht
Çalışma saatleri: 10.00 – 24.00

3. Kata Manzara Noktası

phuket-adasi-kata-manzara-noktasi

Kata yakınlarındaki bir tepede bulunan manzara noktasından Kata’nın ikiz koylarını ve Karon plajını kuş bakışı görmek oldukça güzel bir deneyim.

Harita


4. Nai Harn Manzara Noktası

phuket-adasi-nai-harn-manzara-noktasi

Rüzgar türbinlerinin bulunduğu tepedeki manzara noktasından Rawai ve Ya Nui bu plajlarını tüm güzellikleriyle yukarıdan görebilirsiniz.

Harita


4. Phromthep Burnu (Promthep Cape)

phuket-adasi-phrom-thep-burnu

Bütün Phuket tur güzergahlarında bulunan Phromthep Burnu muhtemelen adadaki en meşhur manzara noktası. Adanın en güney ucunda bulunan burundaki tepeden eşsiz gün batımı manzarasını izlemek mümkün.

Burada ayrıca Hindu tanrısı Brahma’ya adanmış bir mabet bulunuyor. Mabedin etrafına irili ufaklı yüzlerce tahtadan fil heykeli bırakılmış.

Harita


5. Chalong Tapınağı (Wat Chalong)

phuket-adasi-wat-chalong-tapinagi

Wat Chalong Phuket’in en görkemli Budist tapınağı. Tapınakta ayrıca 1876 yılındaki isyanı bastırmakta önemli rol oynayan keşişlerin heykelleri bulunuyor. Burada yapılan ilginç ritüellerden biri ise ölmüşlerin ruhları için çatapat patlatmak.

Harita


6. Phuket Akvaryumu (Phuket Aquarium)

phuket-adasi-akvaryumu

Phuket akvaryumu fazla büyük değil. Ancak gene de giriş ücretinin fazla olmaması sebebiyle özellikle çocuklu aileler için vakit uygun bir yer.

Giriş Ücreti: Yetişkin 100 baht – Çocuk 50 baht
Çalışma saatleri: 8.30 – 16.30

7. Phuket Kasabası (Phuket Town)

phuket-kasabasi

Yüz yıllar öncesinden beri her milletten insanın ticaret yapmak için buluştuğu Phuket Town, bu renkli geçmişin izlerini taşıyor. Kasabanın dört bir yanında Shrine of the Serene Light  gibi Çin tapınakları & koloni dönemi Çin-Portekiz mimarisi ile inşa edilmiş binalar bulunuyor. Zevkli bir şekilde restore edilmiş bu binaların bir kısmı ise restoranlara ve canlı müzik yapılan barlara dönüştürülmüşler. Ayrıca Phuket Town son derece renkli bir pazara da ev sahipliği yapıyor.

Phuket kasabasının hemen yanındaki Rang Tepesi Manzara Noktası (Khao Rang Viewpoint)’den adanın manzaralarını görmek mümkün.

Eylül veya Ekim aylarında düzenlenen ünlü Vejetaryen Festivali de Phuket kasabasında düzenleniyor. Buradaki kutlamalar sırasında transa geçen katılımcılar vücutlarına çeşitli kesici ve delici objeleri sokuyorlar. Festivali adına yakışır bir şekilde kutlayan kesim ise dokuz gün boyunca sıkı bir vejetaryen diyeti uyguluyor.

Harita


8. Koh Si Re Adası ve Deniz Çingeneleri Köyü (Koh Si-re ve Sea Gypsy Village)

phuket-koh-sire-deniz-cingeneleri-koyu

Phuket’ten bir kanalla ayrılmış olan Si-re adacığı bölgedeki en büyük deniz çingenesi köyüne ev sahipliği yapıyor. Koh Si-re Phuket kasabasının 4 km güneydoğusunda bulunuyor.

9. Kelebek Bahçesi ve Böcek Dünyası (Butterfly Garden ve Insect World)

phuket-adasi-kelebek-bahcesi

Phuket Kelebek Bahçesinde Tayland’da yaşayan 40’dan fazla türde yaklaşık 8000 kelebek bulunuyor. Böcek Dünyası bölümünde ise akrepler ve örümcekler gibi türler sergileniyor.

Giriş Ücreti: Yetişkin 300 baht – Çocuk 150 baht
Çalışma saatleri: 09.00 – 17.00

9. Orkide Bahçesi & Tay Köyü (Orchid Garden ve Thai Village)

phuket-orkide-bahcesi-tay-koyu

Tayland’daki en büyük orkide bahçelerinden biri olan bu parkta her yıl 40,000’den fazla orkide yetiştiriliyor. Parkta bulunan Tay köyünde ise Tayland’ın değişik bölgelerinden çeşitli kültürel gösteriler düzenleniyor.

Giriş Ücreti: Yetişkin 300 baht – Çocuk 200 baht
Çalışma saatleri: 09.00 – 17.90

10. Khao Phra Thaeo Milli Parkı

phuket-bang-pae-selalesi

Phuket adasında bulunan bu milli park son derece güzel korunmuş bir yağmur ormanı. Burada çeşitli yürüyüş güzergahları ve Bang Phae gibi şelaleler bulunuyor. Khao Phra Thaeo’ya günübirlik olarak gidebileceğiniz gibi, kamp yapma imkanı da bulunuyor.

Phra Thong Tapınağı (Wat Phra Thong)

phuket-wat-phra-thong-tapinagi

Thalang bölgesinde bulunan Phra Thong tapınağında yarısı gömülmüş dev bir Buda heykeli bulunuyor. Yerel efsanelere göre heykeli gömüldüğü yerden çıkartmaya çalışanlar ağır hasta olmuşlar veya kaza geçirmişler. Çin Yeni yılı esnasında özellikle Çin kökenli Taylar buraya hac yolculuğunda bulunuyorlar.