Phuket adasında gününüzü eğlenceli veya adrenalin yüklü geçirmenizi sağlayacak çeşitli aktiviteler gerçekleştirme imkanı bulunuyor.

Ayrıca çeşitli kurslara katılarak kendinizi geliştirme imkanı da var.


Dalış ve Şnorkel

koh-tao-dalis

phuket-adasi-dalis-noktalari

Tayland dalış endüstrisinin kalbinde bulunan Phuket’in etrafındaki bölgelerde sayısız dalış ve şnorkel noktası var. Aralık-Mayıs arasındaki suyun berraklığının en iyi seviyede olduğu dönemde ister scuba dalışı yapabilir, isterseniz şnorkelle muhteşem sualtını gözlemleyebilirsiniz. Patong ve diğer önde gelen plajlarda bulunan onlarca dalış merkezinden tur rezervasyonu yapılabiliyor. Dalış sertifikası bulunmayanlar ise ortalama 15,000 baht karşılığında 4 günlük PADI Open Water kurslarına katılabilirler.

Phuket güneyinde bulunan Racha adaları dalış için en elverişli yerlerden. Bu adaların etrafında her seviyeye uygun çok sayıda dalış noktası bulunuyor. Koh Racha Yai özellikle dalışa yeni başlayanlar ve şnorkel için uygun. Daha deneyimli dalgıçlara hitap eden Koh Racha Noi’de zaman zaman balina köpekbalıkları, dev manta vatozları ve benekli kartal vatozları görmek mümkün. Racha adalarına düzenlenen ve 2 dalış içeren tipik günübirlik turlar ortalama 3000 baht civarında.

Dalış noktalarının kümelendiği diğer bir alan ise Phuket’in güneydoğusunda, Koh Yao adalarının güneyinde bulunuyor. Phuket ve Koh Phi Phi’nin ortasında bulunan Hin Musang ve Anemone resifi bölgesinde zararsız leopar köpekbalıkları, baraküdalar ve yumuşak mercanlar görmek mümkün. Ayrıca buranın yakınlarında King Cruiser isimli bir Tay feribotunun batığı bulunuyor. Dok Mai adası ise bir başka kaliteli dalış noktası. Bölgeye hem Phuket’ten, hem de Koh Phi Phi Don’dan tekne turları ile ulaşmak mümkün.

Ayrıca, etraflarında çok sayıda dalış noktası olan Phi Phi adalarına ve dünyanın en iyi 10 dalış bölgesi arasında gösterilen Similan adalarına da Phuket’ten çeşitli dalış turlarıyla ulaşmak mümkün.

Tüplü dalış ile ilgilenmeyenler için en iyi şnorkel seçenekleri ise adanın batı kıyısında bulunuyor. Ayrıca Koh Racha gibi adalara gübübirlik şnorkel turları da düzenleniyor. Phuket’e yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan mercan adası Koh Hae diğer bir günübirlik tur seçeneği.

Tekne Turları

tayland-longtail-uzun-kuyruk-tekne

Phuket’ten çeşitli adalara ve milli parkalara tekne turları düzenleniyor. En popüler turlar denizden yükselen kalker tepeleri ile ünlü Phang Nga körfezine & Koh Phi Phi adalarına düzenleniyor. Ayrıca Phuket civarındaki Koh RachaKoh Hae gibi çeşitli mercan adalarına şnorkel turları düzenleniyor.

Bu turlar hakkındaki ayrıntılı bilgileri Phuket turları sayfasında bulabilirsiniz.

Su Sporları

phuket-adasi-parasailing

Hemen hemen tüm plajlarda jet ski, paraşüt, banana gibi çeşitli aktiviteleri uygun fiyatlarla yapmak mümkün. Özellikle uçurtma sörfü son yıllarda Phuket’teki en popüler su sporu haline gelmiş durumda.

Kata plajı Phuket’in sörf merkezi olarak biliniyor. Sörf yapmak için en iyi dönem ise muson yağmurlarının damgasını vurduğu Nisan-Kasım arası.

Festivaller

tayland-vejetaryenfestivali

Orijinal ismi 9 İmparator Tanrılar Festivali olan ve Çin kökenli insanların Taocu geleneğe dayanan Vejetaryen festivali Güneydoğu Asya ülkelerinin büyük bölümünde kutlanıyor. Etkinlik tarihleri ay takvimine göre belirleniyor ve genelde Eylül-Ekim aylarına denk geliyor.

Festival süresince Çin kökenli Taylar dokuz gün boyunca sıkı bir vejetaryen diyeti uyguluyor. Genellikle Bangkok’taki Çin Mahallesi gibi yerlerde bulunan restoranlar da vejetaryen bir menüye geçiş yapıyorlar ve bunun işareti olarak sarı bir flama asıyorlar.

Yoğun bir Çinli nüfusa sahip olan Phuket adasında ise kutlamalar festivalin adına tezat bir şekilde oldukça vahşi bir form alıyor. Buradaki kutlamalar sırasında transa geçen katılımcılar vücutlarına çeşitli kesici ve delici objeleri sokuyorlar.

Kano

tayland-kano

Phuket’teki çeşitli turizm acenteleri ünlü Phang Nga Körfezi gibi yerlere kano turları düzenliyorlar. Bu bölge denizden yükselen kalker tepeleri ve mağaraları ile ünlü. Bu tepelerin arasında kano ile dolaşmak ise eşsiz bir deneyim. Günübirlik tur fiyatları genelde 3500 baht civarı.

Fil Gezileri

tayland-fil-gezileri

Phuket’te bulunan Siam Safari Fil Kampı gibi yerlerde fil gezilerine katılmak mümkün.

Su Parkı

phuket-splash-jungle-su-parki

Phuket’te bulunan Splash Jungle isimli su parkı özellikle çocukların keyifli vakit geçirmeleri için ideal bir mekan. Parkta bir dalga havuzu, oyun havuzu ve 12 su kaydırağı bulunuyor.

Masaj ve Spa

tay-masaji

Phuket’te sayısız masaj salonu bulunuyor. Küçük masaj salonlarında genelde 1 saatlik Tay masajı ücreti 250 baht civarında. Daha profesyonel masaj salonlarından bazıları ise Oriental Massage, Montra Traditional Thai Massage, Sweet Lemongrass Massage.

Phuket adasında çok sayıda lüks spa merkezi de bulunuyor. Bu merkezlerde isterseniz konaklayabilirsiniz, isterseniz de günübirlik olarak hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Spa seansları genelde 1000 baht’tan başlıyor. Phuket’in önde gelen spa merkezlerinden bazıları Bua Luang Spa, Six Senses Spa, Sala Resort ve Spa, Hideaway Day Spa & Raintree Spa.

Yoga

tayland-yoga-kurslari

Phuket’te Kata Hot Yoga gibi merkezlerde yoga seanslarına veya kurslarına katılmak mümkün.

Halatla Kayma

tayland-halatla-kayma

Khao Phra Taew Milli Parkı yakınlarında bulunan Cable Jungle Adventure’da yerden 6-23 m yükseklik arasında 8 adet halatla kayma parkuru bulunuyor. Ücret kişi başı 1950 baht.

Yatçılık

phuket-adasi-yelkencilik

Phuket Güneydoğu Asya’nın en önemli  yatçılık merkezlerinden birisi. Adada Phuket Boat Lagoon, Royal Phuket Marina ve Yacht Haven Phuket Marina gibi çeşitli marinalar bulunuyor.

Golf

phuket-adasi-golfculuk

Phuket’te onlarca 1. sınıf golf sahası bulunuyor. Bu sahaların önde gelenlerinden bazıları Blue Canyon Country Club, Laguna Phuket Golf Club, Mission Hills Golf Resort ve Phuket Country Club.

KURSLAR

Aşçılık Kursları

tayland-yemek-kursu

Eğer geziniz sırasında olağan aktivitelerin dışında ünlü Tay mutfağının inceliklerini de öğrenmek isterseniz Phuket’te onlarca değişik yemek kursu var. Blue Elephant Cookery School, Mom’s Tri’s Cooking Class, Pum Thai Cooking School bu kurslardan bazıları.

Tay Boksu Kursları

tayland-tay-boksu-kurslari

Birçok Tayland şehrinde olduğu gibi Phuket’te de Tay boksu eğitimi veren çeşitli kamplar bulunuyor. Bu kampların önde gelenlerinden bazıları Rawai Muay Thai & Promthep Muay Thai Camp.