Phuket adası çevresinde konaklamak veya gezmek için her türlü zevke hitap eden onlarca plaj bulunuyor. Adanın en güzel plajları genel olarak batı ve güney kıyılarında toplanmış durumdalar.

Phuket’in en ünlü plajı kuşkusuz Patong. Bu uzun ve güzel plaj daha çok gecelerini hareketli geçirmek isteyenler tarafından tercih ediliyor.

Yan yana bulunan Kata ve Karon plajları hem sakinler, hem de bir miktar gece hayatına sahipler. Patong’da seks turizminin gözle görülür olmasından dolayı Kata ve Karon plajları aileler tarafından da tercih ediliyor.


phuket-adasi-haritasi

Bang Thao & Surin plajları oldukça lüks konaklama tesislerine ev sahipliği yapıyorlar. Kamala plajı ise daha çok sırt çantalı gezginler ve uzun dönem kalanlar tarafından tercih ediliyor.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta ise, yağmur sezonunda dalga ve akıntılar sebebiyle batı plajlarında yüzmenin tehlikeli hale gelmesi. Bu sezonda özellikle Kata & Karon plajlarında boğulma olaylarında büyük artış oluyor. Denizin yüzmek için tehlikeli olduğu zaman plajlara kırmızı bayraklar çekiliyor, bu bayrakları gördüğünüz takdirde lütfen denize girmeyiniz.

Otel derecelendirme kodları : 1 = Basit konukevi-hostel (120-400 baht), 2 = Daha iyi konukevi-hostel (400-800 baht), 3 = Orta seviye konukevi-otel (800-1500 baht), 4 = 4 yıldızlı otel (1500-3000 baht), 5 = 5 yıldızlı otel (3000+ baht)

BATI KIYISI

1. Bang Thao Plajı (Ao Bang Thao)

phuket-adasi-bang-tao-plaji

phuket-bang-thao-plaji-haritasi

8 km uzunluğunda olan yarım ay şeklindeki Bang Thao plajında Phuket’in en lüks konaklama tesisleri bulunuyor. Plajın arka bölümünde bulunan lagünler üzerine kurulmuş 5 ultra lüks otel, Laguna Phuket adında bir konaklama kompleksine dönüştürülmüşler. Konaklamak için fazla pahalı olsa bile, burayı günübirlik olarak gezmek mümkün.

Bu plajda daha ekonomik konaklama arayanlar içinse plajın güney kısmında 3 yıldızlı bungalov tesisleri bulunuyor.

Önerilen Oteller: Banyan Tree Phuket (5), Angsana Laguna Phuket (5), Dusit Thani Laguna (5), Laguna Beach (4), Best Western Allamanda Laguna (4), Andaman Seaside (3)

2. Surin ve Pansea Plajları (Ao Pansea ve Haad Surin)

phuket-surin-plaji

phuket-surin-plaji-haritasi

Bang Thao’dan sonraki koy olan Pansea’dan sadece ultra lüks Amanpuri ve  The Surin otellerinin konukları yararlanabiliyor. Tayland’da bulunan en lüks resortlardan olan Amanpuri ünlü Hollywood yıldızlarının da tercihi.

Pansea’dan küçük bir kaya ile ayrılan Surin plajında ise üç lüks otel ve biraz daha makul fiyatlı diğer bazı oteller bulunuyor. Burası küçük olmasına rağmen oldukça kalabalık bir plaj.

Önerilen Oteller: Amanpuri (5), The Surin (5), Twinpalms Phuket (5), Benyada Lodge (3), Capri Hotel

3. Kamala Plajı (Haad Kamala)

phuket-kamala-plaji-haritasi

2004 tsunamisinde büyük zarar gören Kamala plajında yapılaşma halen tamamlanmamış durumda. Bu yüzden de Kamala’da lüks ve büyük otellere çok sık rastlanmıyor.

Kamala plajı bu özelliği sayesinde ailelerin ve uzun dönem kalanların yanı sıra sırt çantalı gezginleri de kendine çekiyor.


4. Patong Plajı (Ao Patong)

phuket-patong-haritasi

Phuket adasının kalbi kuşkusuz ki Patong Plajı. 2004 tsunami’si sırasında yerle bir olan bölge yapılaşmasını büyük ölçüde tamamlamış durumda. Her ne kadar giderek daha da çok Pattaya‘ya benzemeye başlamış olsa da, bu uzun ve güzel sahil hala çekiciliğini kaybetmemiş durumda.

Patong’da konaklamayı tercih edenlerin öncelikli hedefi renkli gece hayatı. Yüzlerce bar, pub, canlı müzik barları, go-go barları, club, disco ve kabarelere ev sahipliği yapan Patong sıkılmaya imkan olmayan bir gece hayatı sunuyor.

Elbette gündüzleri de oyalanacak çok sayıda aktivite var. Uzun kumsalda güneşlenmek ve denizde yüzmek, jet-ski yapmak, dalış veya tekne turlarına katılmak gibi onlarca aktivite makul fiyatlarda ziyaretçilere sunuluyor. Tay, İtalyan, İskandinav, orta-doğu ve daha birçok mutfağı da Patong’da deneyimlemek mümkün.

Önerilen Oteller: Grand Mercure (5), Burasari (4), BYD Lofts (4), Impiana Resort (4), Seaview Patong (4), Holiday Inn (4), The Nap (4), Novotel (4), The Bliss (3), Villa Atchara (3), Patong Mansion (3), Hemingway’s Hotel (3), Ciao Residence (3), Kelly’s (2), Patong Backpacker Hostel (2), Casa Jip (1)

5. Karon Plajı (Haad Karon)

phuket-kuzey-karon-plaji

Oldukça uzun bir kumsala sahip olan Karon plajı daha çok aileler ve paket turlarla gelenler tarafından tercih ediliyor. Karon’da bulunan Dino Park adındaki mini golf  merkezi de çocukların oldukça ilgisini çekiyor.

Plaja paralel olan yolda çok sayıda lüks otel bulunuyor. Bu yola bağlı olan sokaklarda ise sayısız restoran ve bar mevcut. Yapay bir göle sahip olan Karon parkı da burada bulunuyor.


phuket-guney-karon-plaji

Önerilen Oteller: Mövenpick Phuket (5), Hilton Phuket Arcadia (5), Le Meridien (5), Beyond (5), The Old Phuket (4), In On The Beach (3), Kangaroo Guesthouse (2), Golden Sand (2)


6. Kata Plajı (Haad Kata)

phuket-kata-haritasi

Büyük Kata (Kata Yai) ve Küçük Kata (Kata Noi) adındaki ikiz koylar muhtemelen Phuket adasındaki en yumuşak kumlara sahipler. Bu popüler plajlar genelde oldukça kalabalık oluyorlar. Kata Yai’den yüzerek ulaşılabilen küçük Koh Pu adasının etrafı şnorkel için oldukça uygun. Plaja paralel bulunan yolda ise onlarca bar, restoran ve kulüp var.

Özellikle yağmur mevsimi döneminde sörfçülerin gözdesi olan Kata’da bu kültürü gözlemlemek de mümkün. Sörf kiraları saati 150 baht ve günlük 400 baht civarı.

Yakındaki bir tepede bulunan manzara noktasından Kata’nın ikiz koylarını ve Karon plajını kuş bakışı görmek de oldukça güzel bir deneyim.

Önerilen Oteller: Mom Tri’s Villa Royale (4), Honey Resort (3), Caffe @ Caffe (2), Fantasy Hill Bungalow

GÜNEY ve DOĞU KIYISI

7. Nai Harn ve Ya Nui Plajları (Haad Nai Harn ve Haad Ya Nui)

phuket-nai-harn-plaji-haritasi

Güzel bir koyda yer alan Nai Harn plajının hemen arkasında bir Budist tapınağı buunduğu için burası görece sakin bir plaj. Tapınağın arkasında ise son derece güzel bir lagün bulunuyor.

Nai Harn’ın 2 km kadar güneyindeki Haad Ya Nui ise Phuket adasındaki en güzel plajlardan birisi. Burası şnorkel için de son derece uygun. Ayrıca rüzgar türbinlerinin bulunduğu tepedeki manzara noktasından bu plajı tüm güzelliğiyle yukarıdan görmek mümkün.

Önerilen Oteller: The Royal Phuket Yacht Club (5), The Vijitt Resort (5), All Seasons Naiharn (3), Ao Sane Bungalows

8. Rawai Plajı (Ao Rawai)

Phromthep Burnundan bir sonraki koyda bulunan Rawai plajı yüzmek ve güneşlenmekten çok tekne turları kalkış noktası olarak kullanılıyor. Buradan maksimum 6 kişilik teknelerle Koh Bon (yavaş tekne 800 baht / sürat teknesi 2000 baht), Mercan Adası (yavaş tekne 1200 baht / sürat teknesi 3000 baht) ve Koh Kai (yavaş  tekne 4000 baht / sürat teknesi 8000 baht) adalarına ulaşmak mümkün.

Buraya diğer bir gelme sebebi ise sayısız deniz ürünü restoranları. Bu restoranlarda son derece uygun fiyatlarla çeşitli deniz ürünlerini tadabilirsiniz

9. Chalong Körfezi (Ao Chalong)

Phuket’in doğusundaki adalara seyahat etmek için ana kalkış noktası olarak kullanılan Chalong yüzmek için pek uygun değil. Ancak burada da güzel manzaralı popüler deniz ürünü restoranları bulunuyor.