Koh Samui adasında gezilebilecek tapınaklar, şelaleler ve hayvan parkları gibi çeşitli turistik yerler bulunuyor. Bu yerleri oteller veya acentelerden biletlerini alabileceğiniz günübirlik turlarla gezebilirsiniz.

koh-samui-gezilecek-yerleri-haritasi

Ayrıca eğer isterseniz araba veya motosiklet kiralayarak bu yerleri kendiniz de gezebilirsiniz. Ancak dikkatli olmakta fayda var, adada oldukça yoğun bir trafik mevcut.


1. Plai Laem Tapınağı (Wat Plai Laem)

koh-samui-wat-plai-laem-tapinagi

Bang Rak bölgesinde bulunan diğer bir tapınak olan Wat Plai Laem oldukça renkli bir Çin tapınağı. Su üzerindeki bir platformda bulunan tapınakta merhamet tanrıçası Guanyin’in 18 kollu devasa bir heykeli bulunuyor.

2. Büyük Buda Tapınağı (Wat Phra Yai)

koh-samui-adasi-buyuk-buda-heykeli

Phra Yai tapınağında bulunan 15 m yüksekliğindeki altın Buda heykeli muhtemelen Koh Samui’nin en ünlü atraksiyonu. 1972 yılında inşa edilmiş olan tapınak Bang Rak plajına köprü ile bağlanmış küçük bir ada üzerinde bulunuyor.

Bu heykelde aydınlanmak için meditasyon yapan Buda resmedilmiş. Heykelin üzerinde bulunan iki yılan ise, Buda’nın kendisini yoldan çıkartmaya çalışan güçlerle mücadelesine yardım eden Nagaları temsil ediyor.

3. Timsah Çiftliği

koh-samui-timsah-ciftligi

4. Gizli Buda Bahçesi (Secret Buddha Garden)

koh-samui-gizli-buda-bahcesi

Koh Samui’nin en yüksek noktalarından birinde bulunan bu bahçede yüzlerce Buda, tanrı ve hayvan heykeli bulunuyor. Bu heykeller Koh Samui’de yaşayan bir çiftçi tarafından 1976 yılında yapılmaya başlanmış.

5. Na Muang Şelalesi (Nam Tok Na Muang)

koh-samui-adasi-namnuang-selalesi

30 m uzunluğundaki Na Muang adadaki en büyük şelale. Burada yüzmek için elverişli bir doğal havuz da bulunuyor. Ayrıca yakınlarda Na Muang 2 ve Wang Saotong adlarında iki şelale daha bulunuyor. Ancak bu şelaleler yağmur sezonu dışındaki dönemde yeterince dolu olmayabiliyorlar.

6. Mumyalanmış Keşiş Tapınağı (Wat Khunaram)

koh-samui-adasi-mumyalanmis-kesis-tapinagi

Bu tapınağın ünlü olmasının sebebi, eski baş keşişin mumyalanmış bedeninin bir camekan içerisinde sergileniyor olması. Yaşarken özel güçleri olduğu söylenen baş keşişin güneş gözlüklerine sahip mumyalanmış cesedi ziyaretçilere oldukça garip bir deneyim sunuyor.

7. Büyükanne ve Büyükbaba Kayaları (Hin Ta ve Hin Yai)

koh-samui-adasi-buyukanne-buyukbaba-kayalari

Lamai plajının sonunda bulunan ve erkek-kadın cinsel organlarını andırdığı söylenen bu kayalar adanın önde gelen turist atraksiyonlarından.

8. Samui Akvaryumu ve Kaplan Hayvanat Bahçesi (Samui Aquarium ve Tiger Zoo)

koh-samui-adasi-akvaryumu-kaplan-hayvanat-bahcesi

Bu parkta çeşitli akvaryumlar ve birlikte fotoğraf çektirebileceğiniz kaplanlar bulunuyor. Ayrıca saat 13.30’da denizaslanı gösterisi ve 14.30’da kaplan gösterisi düzenleniyor.

Giriş Ücreti: Yetişkin 750 baht / Çocuk 450 baht
Çalışma Saatleri: 09.00-18.00

9. Yılan Çiftliği

koh-samui-yilan-ciftligi

Koh Samui’deki bu çiftlikte sayısız yılan çeşidi bulunuyor. Ayrıca saat 11.00 ve 14.00’da çeşitli yılan gösterileri düzenleniyor.

10. Nathon Kasabası

koh-samui-adasi-nathon-kasabasi

Feribot rıhtımının bulunduğu Nathon kasabası konaklamak için fazla tercih edilmeyen bir geçiş güzergahı. Surat Thani, Koh Samui ve Koh Tao’dan gelen feribotlar genelde buradaki rıhtıma yanaşıyorlar.

Nathon’da çok sayıda restoran ve acente bulunuyor. Adanın batı kıyısında bulunan kasaba gün batımını izlemek için de en uygun yerlerden.

Harita