samui-adalari-ulasim-haritasi

Koh Samui Tayland Körfezinin güneyinde bulunan ve Surat Thani vilayetine bağlı bir adadır.

Samui adaları grubunda bulunmaktadır ve komşuları Koh Phangan ve Koh Tao adalarıdır. Ayrıca Ang Thong Deniz Milli Parkı’na da yakın bir mesafededir.


ŞEHİRLERARASI ULAŞIM

Uçak

tayland-havayollari

Koh Samui’ye uçakla Bangkok, Phuket, Pattaya ve Chiang Mai gibi Tayland şehirlerinden ulaşmak mümkün. Ayrıca Singapur, Hong Kong ve Kuala Lumpur gibi yerlerden uluslararası uçuşlar da bulunuyor.

Fakat Koh Samui havaalanı Bangkok Airways’e ait olduğu için ülke içi uçuşlarda sadece Bangkok Airways ve Thai Airways ile uçulabiliyor. Bu havayollarının bilet ücretleri de normalin biraz üzerinde.

Daha ucuz fakat uzun bir alternatif ise, önce Air Asia veya Nok Air gibi low cost havayolları ile Surat Thani’ye uçmak, ardından da feribotla Koh Samui’ye geçmek.

Otobüs-Feribot

tayland-otobusu

Bangkok’ta devletin ve özel firmaların otobüs-feribot kombine biletleri satılıyor. Önce otobüsle Surat Thani şehrine, ardından da feribotla Koh Samui’ye gidiliyor.

Bangkok Güney Otobüs Terminalinden Koh Samui’ye kombine bilet ücreti 800 baht civarında ve yolculuk yaklaşık 13 saat sürüyor. Ayrıca Lomprayah gibi firmalar bilet ücretleri biraz daha yüksek olsa da güvenli bir yolculuk imkanı sağlıyorlar.

Sırt çantalı gezgin bölgesi Khao San Road’dan kalkan turist otobüslerini ise kullanmamakta fayda var. Bu bölgedeki acente ve otellerde oldukça ucuz fiyatlara kombine biletleri satılan özel firmalar pek güvenilir değiller. Songserm gibi kimi firmaların otobüslerinde düzenli olarak hırsızlık oluyor.

Tren-Feribot

tayland-trenleri

Aynı şekilde tren-feribot kombine seferleri ile Surat Thani üzerinden Koh Samui’ye ulaşmak da mümkün. Özellikle yataklı trenle gitmek oldukça rahat bir seçenek,  ancak bu oldukça popüler olduğu için biletler son derece hızlı tükeniyor.

Minibüs-Feribot

bangkok-havaalani-minibusleri

Phuket gibi kimi yerlerden minibüs ve feribot kombine seferleriyle Koh Samui’ye ulaşmak mümkün.

Feribot

tayland-feribotlari

Anakara ve adalar arasında düzenli feribot veya katamaran seferleri var. Anakarada Surat Thani’ye bağlı Don Sak limanından hareket eden Seatran ve Songserm feribotları, Koh Samui’de Nathon kasabasındaki limana yanaşıyorlar. Yine Don Sak’tan hareket eden Raja Ferry araba vapurları ise Lipa Noi rıhtımına yanaşıyorlar.

Koh Samui’den Koh Phangan’daki değişik lokasyonlara feribot seferleri var. Samui’deki Nathon’dan hareket eden Seatran ve Songserm feribotları Phangan’daki Thong Sala’ya yanaşıyorlar. Ayrıca Samui’deki Mae Nam, Big Buddha ve Bophut plajlarından Thong Sala’ya Lomprayah ve Seatran feribot seferleri var.

Samui’deki Big Buddha plajından hareket eden Haad Rin Queen feribotları ise Full Moon Party’nin yapıldığı Haad Rin plajına yanaşıyorlar. Samui’deki Mae Nam plajından hareket eden Thong Nai Pan Express, yol üzerinde Phangan’ın çeşitli doğu kıyısı plajlarına da uğrayarak son durak olan Thong Nai Pan plajına gidiyor.

Samui’den Koh Tao’ya direkt feribot seferi yok, ancak Nathon’dan hareket eden Lomprayah, Seatran ve Songserm feribotları Koh Phangan üzerinden Koh Tao’ya gidiyorlar. Mae Nam, Big Buddha ve Bophut plajlarından hareket eden feribotlarla Koh Phangan üzerinden Koh Tao’ya ulaşmak da mümkün.

Surat Thani şehir merkezinden Samui’ye her gece bir yavaş tekne servisi de var.

samui-adalari-ulasim-haritasisongserm

ŞEHİRİÇİ ULAŞIM

Havaalanı

Koh Samui havaalanından gideceğiniz plaja taksi, şoförlü özel araba/minibüs veya dolmuş minibüs ile ulaşmak mümkün. Örnek fiyatları aşağıda görebilirsiniz.

koh-samui-adasi-dolmus-ucretlerikoh-samui-adasi-ozel-arac-ucretlerikoh-samui-adasi-minibus-ucretleri

Dolmuş (Songthaew)

bangkok-dolmuslari-songthaew

Feribotların yanaştığı ana limana ev sahipliği yapan Nathon kasabasında dolmuş pikaplar turistleri istedikleri plaja götürmek üzere bekliyorlar. Plajlar arası ulaşım ücretleri genelde 50-100 baht arası civarında.

Gece yarısından sonra ise dolmuşlar genelde taksi tarzı hizmet veriyorlar, bu yüzden araca binerken fiyat konusunda anlaşmayı unutmayın.

Taksi

phuket-taksi

Koh samui adasında taksiler hizmet veriyor, ancak maalesef genelde taksimetreyi açmaya pek yanaşmıyorlar ve turistlere yüksek fiks fiyatlar söylüyorlar. Mesela Chaweng-Lamai arası için 600-800 baht talep ettikleri oluyor, ancak normalde ödenmesi ücret 300-400 baht civarında.

Motosiklet Taksi

bangkok-motosiklet-taksi

Plajlar içinde veya arasında seyahat etmek için diğer bir alternatif motosiklet taksiler. Tıpkı dolmuşlar gibi motosiklet taksi fiyatları da genelde 50-100 baht civarında.

Motosiklet

tayland-kiralik-motosiklet

Koh Samui’deki en popüler bireysel ulaşım yöntemi motosiklet kiralamak. Ancak motosiklet kullanırken son derece dikkatli olmak gerekiyor, adada son derece yoğun bir trafik var. Deneyimsiz birisi için Koh Samui’de motosiklet kullanmak büyük tehlike arz ediyor. Ayrıca motosiklet kazası yaptığınız takdirde yüklüce bir tamir parası da alınıyor.

Honda Click ve Yamaha Nouvo gibi otomatik vitesli scooter fiyatları modele ve sezona göre günlük 150-250 baht civarında. Aylık kiraları ise yaklaşık 3000 baht’tan başlıyor. Honda Wave gibi manuel vitesli motosiklet fiyatları ise 100-200 baht civarında. Off-road motosiklet fiyatları ise genelde 300 baht’tan başlıyor. Motosikleti kiralarken pasaportunuzu veya bir miktar parayı depozito olarak bırakmanız isteniyor. Benzin ücretleri ise litresi 30-40 baht civarında.

Motosikletinizi güvenilir, işi sadece motosiklet kiralamak olan yerlerden kiralayın. Kimi acenteler, bakkallar ve diğer küçük dükkanlar önlerine 2-3 kiralık motosiklet koyuyorlar. Bu tip yerler motoru geri getirdiğinizde küçük bir çizik varsa bile problem çıkartabiliyorlar. Mesela pasaportunuzu veya yüklü miktardaki depozitoyu geri vermedikleri oluyor. Bir kaza yaptığınız takdirde ise neredeyse yeni bir motor parası talep ediyorlar. Motosikletinizi kiralarken iyice inceleyin ve mümkünse hali hazırda bulunan çiziklerin resmini çekin.

Tayland’da motosiklet kullanmak için teknik olarak motosiklet ehliyetine ve uluslararası sürücü belgesine sahip olmanız gerekiyor. Ancak motosiklet kiralarken bu hemen hemen hiç sorulmuyor. Motosiklet kullanırken kask takmaya özen göstermekte fayda var, kimi zaman polis kontrollerinde kaskınız yoksa ceza kesilebiliyor.

Araba ve Jeep

tayland-kiralik-jip

Aynı şekilde Koh Samui’de araba veya jeep kiralamak da mümkün. Özellikle 4-5 kişi beraber seyahat ediyorsanız bu güzel ve de ekonomik bir seçenek. Adadaki en popüler vasıtalar 4WD Suzuki jeepler. Eski jeeplerin fiyatları günlük 700 baht, yenilerinse 1200 baht civarı. Araçların çoğunun sigortası yok, bu yüzden sigortası olan bir araç bulmaya çalışmakta fayda var. Aksi takdirde bir kaza durumunda tamir parasını siz ödemek zorundasınız.