Koh Samui adasında her zevke hitap eden onlarca plaj bulunuyor. En güzel ve popüler plajlar genelde doğu ve kuzey kıyılarında toplanmış durumdalar.

Adanın doğu sahilinde bulunan Chaweng adanın en büyük ve popüler plajı. Chaweng’in hemen güneyinde bulunan Lamai ise popülerlikte ikinci sırada. Her iki plaj gece hayatı bakımından da oldukça hareketli.

Kuzey kıyısında bulunan Bophut plajı lüks butik otelleriyle daha seçkin bir kesime hitap ediyor ve özellikle balayı için sıkça tercih ediliyor. Mae Nam daha çok çocuklu aileler tarafından tercih edilen sakin bir plaj. Big Buddha ve Chaeng Mon plajları ise kuzey kıyısını diğer sakin alternatifler.

koh-samui-adasi-haritasi

Nathon kasabasından plajlara songthaew dolmuşlarla ulaşmak yaklaşık 50-100 baht arasında değişiyor.

Otel derecelendirme kodları: 1 = Basit konukevi-hostel (120-400 baht), 2 = Daha iyi konukevi-hostel (400-800 baht), 3 = Orta seviye konukevi-otel (800-1500 baht), 4 = 4 yıldızlı otel (1500-3000 baht), 5 = 5 yıldızlı otel (3000+ baht)

DOĞU KIYISI

1. Lamai Plajı (Haad Lamai)

koh-samui-adasi-lamai-plaji

koh-samui-adasi-lamai-plaji-haritasi

Lamai adanın en popüler ikinci plajı. Chaweng’e göre daha sakin olan bu plaj sular çekilmediği için yıl boyunca iyi yüzme imkanına sahip. Ayrıca jet-ski gibi çeşitli su sporları yapma imkanı da bulunuyor.

Lamai gece hayatı bakımından da Chaweng’den sonraki en hareketli yer. Bu plajda lüks tesislerin yanı sıra bungalov tarzı oldukça hesaplı konaklama seçenekleri bulmak mümkün.

Samui’nin ünlü turist atraksiyonlarından olan granit Büyükanne ve Büyükbaba Kayaları da Lamai plajının sonunda bulunuyor.

Önerilen oteller: Banyan Tree Samui (5), Ammatara Pura Pool Villa (5), Beluga Boutique Hotel (4), Rocky’s Boutique Resort (4), Samui Jasmine Resort (4), Lamai Wanta Beach Resort (3), Amarina (2), Beerhouse Bungalow (2), New Hut Bungalow (1)

2. Chaweng Plajı (Haad Chaweng)

koh-samui-adasi-chaweng-plaji

koh-samui-adasi-chaweng-plaji-haritasi6 km uzunluğundaki Chaweng Koh Samui’nin en popüler ve de çoğu kişiye göre en güzel plajı. Oldukça temiz bir denize ve yumuşak bir kuma sahip olan plaj 3 kısımdan oluşuyor: Kuzey Chaweng, Orta Chaweng (Yai) ve Güney Chaweng (Noi).

Plajın kuzey kısmı oldukça sakin. Buradan yüzerek veya kano ile ulaşılabilen Koh Matlang adası etrafında şnorkel imkanı da bulunuyor.

Turistler ve satıcılarla dolu olan orta Chaweng plajın en kalabalık kısmı. Gece hayatı bakımından da oldukça hareketli olan plajda çok sayıda bar, gece kulübü, restoran ve Tay kızlarının çalıştığı bira barı denilen mekanlar bulunuyor.

Orta Chaweng’den ufak bir tepe ile ayrılan Küçük Chaweng ise daha çok aileler ve çiftler tarafından tercih edilen sakin bir plaj.

Chawneg plajlarında yüzmenin ve güneşlenmenin yanı sıra çeşitli su sporlarını yapmak da mümkün. Ayrıca plaja paralel olarak bulunan mercan resifi de şnorkel için uygun. Plajın arkasındaki bölümde ise yüzlerce dükkan, bar, restoran, go-go bar, kulüp, kabare ve dükkanın yanı sıra bir göl de bulunuyor. Chaweng’de genelde orta ve lüks seviye konaklama seçenekleri bulunuyor.

Önerilen oteller: Centara Grand Beach Resort (5), The Library (5), The Jungle Club (4), Baan Haad Ngam Boutique Resort (4), Kirikayan Boutique Resort (4), Baan Chaweng Beach Resort ve Spa (3), Muang Kulaypan (3), Pandora Lifestyle (3), Chaweng Garden Beach Resort (3), Ark Bar Beach Hotel (3), Baan Samui Resort (3), P Chaweng Guest House (2), Baan Smile Hostel (1)

KUZEY KIYISI

3. Choeng Mon Plajı (Haad Choeng Mon)

koh-samui-adasi-choeng-mon-plaji

Birkaç lüks konaklama seçeneklerinin bulunduğu bu sakin plaj daha çok aileler ve paket turlarla gelen turistler tarafından tercih ediliyor.

Önerilen oteller: Six Senses Samui (5), The Tongsai Bay (5), Sala Samui Resort ve Spa (5), Imperial Boat House Hotel (4)

4. Büyük Buda Plajı (Haad Bang Rak)

koh-samui-adasi-bang-rak-plaji

İsmini bölgedeki tapınakta bulunan devasa Buda heykelinden alan bu plaj sakin alternatiflerden.

Ayrıca buradaki rıhtımdan ünlü Full Moon Party’nin düzenlendiği Koh Phangan adasındaki Haad Rin plajına direkt feribot seferleri de var.

Önerilen oteller: Samui Mermaid Resort (3),

5. Bophut Plajı (Haad Bophut)

koh-samui-adasi-bophut-plaji

koh-samui-bophut-plaji-haritasi

Lüks butik otellere sahip olan Bophut gözde bir balayı destinasyonu. Denizi biraz sığ ve diğer plajlarınki kadar berrak değil, ancak özellikle Chaweng ve Lamai gece hayatını fazla gürültülü bulanlarca sakinliği ve romantikliği nedeniyle tercih ediliyor.

Aslında bir balıkçı köyü olan Bophut’taki eski Çin dükkanları zevkli bir şekilde restore edilerek restoranlara, barlara ve galerilere dönüştürülmüşler.

Önerilen oteller: Anantara Bophut Resort ve Spa (5), Hansar Samui Resort ve Spa (5), Zazen Boutique Resort ve Spa (4), Bo Phut Resort ve Spa (4), L’Hacienda (4), Ibis Bophut (3), Dreams Villa Resort (3), Khuntai Guesthouse (2)

6. Mae Nam Plajı (Haad Mae Nam)

koh-samui-adasi-mae-nam-plaji

koh-samui-mae-nam-plaji-haritasi
Mae Nam plajı sığ suları sebebiyle daha çok çocuklu aileler tarafından tercih ediliyor. Ayrıca oldukça hesaplı bungalov tesisleri sebebiyle plaj sırt çantalı gezginleri de kendine çekiyor. Ayrıca Koh Phangan ve Koh Tao’dan gelen bazı feribotlar buradaki küçük rıhtıma yanaşıyorlar.

Önerilen oteller: W Retreat (5), Napasai (5), Harry’s Bungalows (3), Cocopalm Beach Resort (3), Shangrilah Bungalow (2)

7. Bang Por Plajı (Ao Bong Por)

koh-samui-adasi-bang-por-plaji

Bu sakin koyda iki adet new age tarzı konaklama tesisi bulunuyor. Bu tesislerde meditasyondan tarot okumalarına kadar birçok aktivite yapılıyor.