samui-adalari-ulasim-haritasi

Koh Tao Tayland Körfezinin güneyinde bulunan ve Surat Thani vilayetine bağlı olan bir adadır.

Samui takımadaları grubunda bulunmaktadır ve komşuları Koh Phangan ve Koh Samui adalarıdır. Ayrıca Ang Thong Deniz Milli Parkı’na da yakın bir mesafededir.


ŞEHİRLERARASI ULAŞIM

Uçak-Feribot

tayland-havayollari

Koh Tao’da havaalanı olmadığı için önce komşu Koh Samui adasına uçmak gerekiyor. Buradan kısa bir feribot yolculuğu ile Koh Tao’ya ulaşmak mümkün. Fakat Koh Samui havaalanını sadece Bangkok Airways ve Thai Airways kullanabiliyor. Bu havayollarının bilet ücretleri de normalin biraz üzerinde.

Yeni başlayan ve daha ucuz olan bir servis ise, önce Solar Air ile Bangkok Don Muang havaalanından Chumpon’a uçmak ve buradan Lomprayah feribotu ile Koh Tao’ya geçmek.

Daha uzun süren diğer alternatif ise, önce Air Asia Air Asia veya Nok Air gibi ucuz havayolları ile Bangkok’tan Surat Thani’ye uçmak, ardından da feribotla Koh Tao’ya geçmek.

Otobüs-Feribot

tayland-otobusu

Bangkok’tan Koh Tao’ya gitmek için devlet otobüslerini veya özel firmaların otobüs-feribot kombine seferlerini kullanabilirsiniz. Bangkok Güney Otobüs Terminalinden önce otobüsle Chumpon şehrine, ardından da feribotla Koh Tao’ya gidebilirsiniz. Ayrıca Lomprayah gibi güvenilir firmaların da otobüs-feribot kombine seferleri bulunuyor.

Sırt çantalı gezgin bölgesi Khao San Road’dan kalkan turist otobüslerini ise kullanmamakta fayda var. Bu bölgedeki acente ve otellerde oldukça ucuz fiyatlara kombine biletleri satılan özel firmalar pek güvenilir değiller. Songserm gibi kimi firmaların otobüslerinde düzenli olarak hırsızlık oluyor.

Tren-Feribot

tayland-trenleri

Tren ve feribot kullanararak Chumpon üzerinden Koh Tao’ya ulaşmak da mümkün. Özellikle yataklı trenle gitmek oldukça rahat bir seçenek.

Minibüs-Feribot

bangkok-havaalani-minibusleri

Kimi yerlerden minibüs ve feribot kombine seferleriyle Koh Tao’ya ulaşmak mümkün.

Feribot

tayland-feribotlari

Anakara ve adalar arasında düzenli feribot veya katamaran seferleri var. Anakarada Chumpon’dan hareket eden Lomprayah ve Songserm feribotları Koh Tao’daki Mae Haad rıhtımına yanaşıyorlar.

Koh Phangan’daki Thong Sala’dan hareket eden Lomprayah, Seatran ve Songserm feribotları da Koh Tao’daki Mae Haad rıhtımına yanaşıyorlar.

Koh Samui’den Koh Tao’ya direkt feribot seferi yok, ancak Nathon’dan hareket eden Lomprayah, Seatran ve Songserm feribotları Koh Phangan üzerinden Koh Tao’ya gidiyorlar. Mae Nam, Big Buddha ve Bophut plajlarından hareket eden feribotlarla Koh Phangan üzerinden Koh Tao’ya ulaşmak da mümkün.

Ayrıca Surat Thani şehir merkezinden Koh Tao’ya her gece bir yavaş tekne servisi de var.

samui-adalari-ulasim-haritasisongserm

ŞEHİRİÇİ ULAŞIM

Dolmuş (Songthaew)

bangkok-dolmuslari-songthaew

Feribotların yanaştığı limana ev sahipliği yapan Mae Haad kasabasında dolmuş pikaplar turistleri istedikleri plaja götürmek üzere bekliyorlar. Mae Haad’dan kişi başı yaklaşık fiyatlar şöyle:

Haad Sairee: 30 baht / Chalok Baan Kao: 30 baht / Ao Tanote: 200 baht / Ao Hin Wong: 100 baht / Ao Leuk: 80 baht / Ao Thian Og: 80 baht

Motosiklet

tayland-kiralik-motosiklet

Adadaki en popüler bireysel ulaşım yöntemi motosiklet kiralamak. Ancak motosiklet kullanırken son derece dikkatli olmak gerekiyor, adada çok sayıda yokuşlu ve de bozuk yol var. Deneyimsiz birisi için Koh Tao’da motosiklet kullanmak büyük tehlike arz ediyor. Ayrıca motosiklet kazası yaptığınız takdirde yüklüce bir tamir parası da alınıyor.

Honda Click ve Yamaha Nouvo gibi otomatik vitesli scooter fiyatları modele ve sezona göre günlük 150-250 baht civarında. Aylık kiraları ise yaklaşık 3000 baht’tan başlıyor. Honda Wave gibi manuel vitesli motosiklet fiyatları ise 100-200 baht civarında. Off-road motosiklet fiyatları ise genelde 300 baht’tan başlıyor. Motosikleti kiralarken pasaportunuzu veya bir miktar parayı depozito olarak bırakmanız isteniyor. Benzin ücretleri ise litresi 30-40 baht civarında.

Motosikletinizi güvenilir, işi sadece motosiklet kiralamak olan yerlerden kiralayın. Kimi acenteler, bakkallar ve diğer küçük dükkanlar önlerine 2-3 kiralık motosiklet koyuyorlar. Bu tip yerler motoru geri getirdiğinizde küçük bir çizik varsa bile problem çıkartabiliyorlar. Mesela pasaportunuzu veya yüklü miktardaki depozitoyu geri vermedikleri oluyor. Bir kaza yaptığınız takdirde ise neredeyse yeni bir motor parası talep ediyorlar. Motosikletinizi kiralarken iyice inceleyin ve mümkünse hali hazırda bulunan çiziklerin resmini çekin.

Tayland’da motosiklet kullanmak için teknik olarak motosiklet ehliyetine ve uluslararası sürücü belgesine sahip olmanız gerekiyor. Ancak motosiklet kiralarken bu hemen hemen hiç sorulmuyor. Motosiklet kullanırken kask takmaya özen göstermekte fayda var, kimi zaman polis kontrollerinde kaskınız yoksa ceza kesilebiliyor.

Araba ve Jeep

tayland-kiralik-jip

Aynı şekilde Koh Tao’da araba veya jeep kiralamak da mümkün. Özellikle 4-5 kişi beraber seyahat ediyorsanız bu güzel ve de ekonomik bir seçenek. Adadaki en popüler vasıtalar 4WD Suzuki jeepler. Eski jeeplerin fiyatları günlük 700 baht, yenilerinse 1200 baht civarı.

Araçların çoğunun sigortası yok, bu yüzden sigortası olan bir araç bulmaya çalışmakta fayda var. Aksi takdirde bir kaza durumunda tamir parasını siz ödemek zorundasınız.