Koh Tao adasında gezmek veya konaklamak için çeşitli  plajlar bulunuyor. Bu plajlara rıhtımın bulunduğu Mae Haad‘dan dolmuşlarla veya teknelerle ulaşılabiliyor.

Adadaki en popüler plaj Haad Sairee plajı. Tanote, Tian & Mango plajları ise çok daha sakinler. Özellikle adanın etrafındaki izole plajlarda son derece iyi şnorkel imkanı bulunuyor.

Mae Haad kasabasından plajlara songthaew dolmuş fiyatları yaklaşık olarak şöyle: Haad Sairee: 30 baht / Chalok Baan Kao: 30 baht / Ao Tanote: 200 baht / Ao Hin Wong: 100 baht / Ao Leuk: 80 baht / Ao Thian Og: 80 baht


koh-tao-plajlari-haritasi

Otel derecelendirme kodları : 1 = Basit konukevi-hostel (120-400 baht), 2 = Daha iyi konukevi-hostel (400-800 baht), 3 = Orta seviye konukevi-otel (800-1500 baht), 4 = 4 yıldızlı otel (1500-3000 baht), 5 = 5 yıldızlı otel (3000+ baht)


1. Mae Haad Plajı (Haad Mae Haad)

kao-koh-adasi-mae-haad-plaji

Chumpon, Koh Phangan, Koh Samui ve Surat Thani’den gelen tekneler adanın merkezi konumundaki Mae Haad’a yanaşıyorlar. Buradan adanın etrafındaki plajlara dolmuşlar kalkıyor. Rıhtımın her iki ucundaki plajlarda ise çeşitli konaklama seçenekleri bulunuyor.

Önerilen oteller: Sensi Paradise Beach Resort (3), Montalay Beach Resort (3), Baan Suan Ta Hotel (2), Nadapa Resort (1)

2. Sairee Plajı (Haad Sairee)

koh-tao-adasi-sairee-plaji

Mae Haad’ın hemen kuzeyinde bulunan Sairee adadaki en uzun ve de gelişmiş plaj. 2 km uzunluğundaki plaj ve paraleindeki cadde üzerinde çok sayıda otel, bar, acente ve dalış merkezi bulunuyor.

Önerilen oteller: Koh Tao Heights Pool Villas (4), Monkey Flower Villas (4), Koh Tao Heights Boutique Villas (4), Ko Tao Star Villa (3),  Thalassa (3), Sun Smile Lodge (1)

3. Mango Plajı (Ao Mamuang)

koh-tao-adasi-mamuang-mango-plaji

Mango Bay Grand Resort gibi br kaç bir tesisin bulunduğu Mango koyu bir plaja sahip olmasa da özellikle şnorkel için oldukça elverişli. Buraya Mae Haad’dan longtail teknelerle ulaşmak mümkün.

4. Hin Wong Plajı (Ao Hin Wong)

koh-tao-adasi-ao-hing-wong-plaji

Bu yalıtılmış plaj sükunet  arayanlar için birebir. Şnorkel için de oldukça elverişli olan Hin Wong’a Mae Haad’dan teknelerle veya jiplerle ulaşmak mümkün.

5. Tanote Plajı (Ao Tanote)

koh-tao-adasi-tanote-plaji

Doğu kıyısının en popüler plajı olan Tanote yine de oldukça sakin bir plaj. Oldukça güzel gün doğumu manzaralarınasahip olan plaj şnorkel için de oldukça elverişli. Tanote’ye Mae Haad’dan dolmuşlarla yaklaşık 100 baht karşılığında ulaşmak mümkün.

6. Leuk Plajı (Ao Leuk)

koh-tao-adasi-ao-leuk-plaji

Ao Leuk, Koh Tao adasındaki en güzel plajlardan biri olarak kabul ediliyor. Burada yüzmenin ve güneşlenmenin yanı sıra şnorkel, kano,  su kayağı, sörf gibi çeşitli aktiviteler yapma imkanı bulunuyor.

7. Sai Daeng Plajı (Haad Sai Daeng)

koh-tao-adasi-haad-sai-daeng-plaji

Eğer biraz şanslıysanız, bu plajın yakınındaki küçük adanın etrafında zararsız siyah uçlu resif köpekbalıklarını şnorkelle görme ihtimali var.

8. Thian Og Plajı (Ao Thian Og)

koh-tao-adasi-haad-thien-plaji

Bu plajda Koh Tao’daki en lüks tesis olan Jamahkiri Resort ve Spa bulunuyor.

Önerilen oteller: Jamahkiri Resort ve Spa (4), Haadtien Beach Resort (4)

9. Chalok Ban Kao Plajı (Ao Chalok Ban Kao)

koh-tao-adasi-chalok-baan-kao-plaji

Chalok Ban Kao plajı Mae Haad ve Sairee’den sonra adadaki en gelişmiş bölge. Burası Freedom Beach, Haad Chalok ve Haad San Jao adlarında 3 adet plajdan oluşuyor. Chalok Ban Kao plajları çok sayıda dalış okuluna ev sahipliği yapıyorlar.

Önerilen oteller: Koh Tao Toscana (3), New Heaven Resort (3), Namhasin House (2)

10. Sai Nuan Plajı (Haad Sai Nuan)

koh-tao-adasi-haad-sai-nuan-plaji