Krabi’de gezilecek yerlerin büyük bölümü sadece tekne ile ulaşılabilen Railay plajında toplanmış durumda. 

Ayrıca Krabi Kasabası etrafında da gezilebilecek çeşitli yerler bulunuyor.


RAILAY

krabi-railay-gezilecek-yerleri-haritasi


1. Manzara Noktası (Viewpoint)

krabi-railay-plaji

Rai Leh East plajından Phra Nang plajına gittiğiniz yol üzerindeki ilgili tabelayı takip ederek manzara noktası ve gizli lagüne tırmanabilirsiniz. Tırmanma güzergahı oldukça dik ve de tırmanırken buradaki ipleri kullanmak gerekiyor.

Yaklaşık 20 dakikalık dik tırmanış bittikten ve tepedeki ormana ulaştıktan sonra patika ikiye ayrılıyor, bir taraf manzara noktasına, bir taraf da lagüne gidiyor. Yaklaşık 10 dakika mesafedeki manzara noktası Rai Leh bölgesini tüm ihtişamıyla görebileceğiniz, yorulduğunuza değecek bir yer.

2. Prenses Lagünü

railay-prenses-lagunu

Ormandaki patika ayrımından gizli lagüne de ulaşmaya çalışabilirsiniz. Bu patikada bir süre ilerledikten sonra güneş görmeyen son derece ilginç, kendinizi Indiana Jones filmlerindeymişcesine hissettiren saklı bir koruya giriyorsunuz. Lagüne ulaşmak ise oldukça zor, son derece dik, asılı olan ipleri kullanmanız gereken bir iniş sizleri bekliyor. Deneyimli değilseniz bu inişe kalkışmamanızda ve lagünün görünen kısmını yukarıdan seyretmenizde fayda var.

3. Phra Nang Anıtı ve Küçük Phra Nang Mağarası (Phra Nang Shrine & Tham Phra Nang Noi)

railay-phra-nang-magarasi

Bölgeye ismini veren bu anıt Phra Nang plajının hemen başında bulunuyor. Anıt yüzyıllar önce burada boğulduğuna inanılan Phra Nang isimli bir Hint prensesine adanmış. Phra Nang’ın son derece güçlü olan ruhunun anıtın yanındaki mağarada yaşadığına inanılıyor. Balıkçılar bereketli bir av için buraya çeşitli adaklarda bulunuyorlar. En ilginç adaklar ise kuşkusuz lingamları temsil eden tahta penisler. Doğurganlığı temsil eden bu adaklar daha çok çocuk isteyen kadınlar tarafından bırakılıyorlar.

Anıtın hemen yanında ise küçük Phra Nang Mağarası yer alıyor.

4. Büyük Phra Nang Mağarası (Tham Phra Nang Nai)

krabi-phra-nang-magarasi

Elmas mağarası olarak da bilinen ve biraz yanıltıcı bir ada sahip olan bu mağara Phra Nang plajında değil, Rai Leh East plajından kuzeye doğru giden yolun üzerinde bulunuyor.

KRABİ KASABASI (KRABI TOWN)

Gece Pazarı (Night Market)

krabi-town-gece-pazari

Genelde Railay veya Ao Nang gibi plajlara gitmek için bir geçiş güzergahı olarak kullanılan Krabi Town oldukça sakin bir kasaba. Yoğun bir Müslüman nüfusa da sahip olan kasabada son derece renkli bir gece yemek pazarı da mevcut.

Kaplan Mağarası Tapınağı (Wat Tham Seua)

krabi-kaplan-magarasi-tapinagi

Krabi kasabasına yaklaşık 3 km uzaklıktaki bir ormanda bulunan bu ilginç tapınak bir mağaranın içine inşa edilmiş. Tapınağın baş keşişi bir Vipassana meditasyonu ustasıymış ve özellikle ölümle ilgili objeler üzerine meditasyon yapmakla ün salmış. Bu yüzden tapınakta etrafa saçılmış kurukafalar, iskeletler, ceset resimleri vb var.

Bu ürkütücü yanına rağmen mağara tapınağı görülmeye değer bir atraksiyon. Dağın tepesine giden 1237 basamağa sahip merdiveni tırmananları ise tepedeki kaplan ayak izleri ve Krabi’nin panoramik manzaraları bekliyor.

Khao Kanab Nam

krabi-kasabasi-khao-kanab-nam

Krabi kasabasının sembolü konumundaki bu ikiz tepeler Krabi nehrinin iki yakasında bulunuyor. Bu tepelerden birisinin altında bir mağara sistemi de bulunuyor. Tepeleri longtail tekneler ile ziyaret etmek mümkün.

Deniz Kabuğu Mezarlığı

krabi-deniz-kabugu-mezarligi