Krabi plajlarında gününüzü eğlenceli veya adrenalin yüklü geçirmenizi sağlayacak çeşitli aktiviteler gerçekleştirme imkanı bulunuyor.

Ayrıca çeşitli kursalara katılarak kendinizi geliştirme imkanı da var.


Kaya Tırmanışı

tayland-krabi-tirmanisi

Krabi bölgesindeki en popüler aktivite kuşkusuz ki kaya tırmanışı. Dünyaca ünlü bir tırmanış bölgesi olan Railay’e tırmanıcılar akın ediyorlar ve bölgede sürekli olarak kalker tepelerine tırmanan birilerini görmek mümkün. Tırmanıcıların daha çok tercih ettikleri tırmanma noktaları Ton Sai ve Railay East’de bulunuyor.

Bölgede her seviyeye yönelik 700’den fazla cıvatalanmış tırmanış rotası var. Bungalov ücretlerinin daha ucuz olması nedeniyle kaya tırmanıcıları konaklamak için genelde Ton Sai’yi tercih ediyorlar.

Eğer bu spora yeni başlamayı düşünüyorsanız, bölgede her seviyeye yönelik kurslar mecvut. Yarım günlük kurs ücretleri 800 baht’tan, tam gün ücretleri ise 1500 baht’tan başlıyor. 3 günlük kurs ücretleri ise 6000 baht civarında.

Hali hazırda bu sporu yapıyorsanız, malzemelerinizi yanınızda getirebilirsiniz veya Railay/Ton Sai’den kiralayabilirsiniz. Kira ücretleri yarım gün 800 baht, tüm gün 1300 baht civarında. Bölgedeki önde gelen tırmanış merkezlerinden bazıları Hot Rock, King Climbers ve Wee’s Climbing School.

Dalış ve Şnorkel

koh-tao-dalis

krabi-dalis-noktalari

Krabi açıklarındaki adaların etrafında oldukça iyi dalış ve şnorkel imkanı bulunuyor. Dalış sertifikanız varsa turlara katılabilirsiniz, yoksa da sertifikanızı Krabi’de alabilirsiniz. Dalış firmalarının büyük bölümü Ao Nang plajında bulunuyor. Ayrıca Railay plajında da çeşitli dalış firmaları var. Dalmaya yeni başlayanlar arasında popüler olan 4 günlük PADI Open Water kursu ücretleri 15,000 baht civarında. Bölgedeki önde gelen dalış firmalarından bazıları Ao Nang Divers, Poseidon Dive Center,

Krabi’ye en yakın dalış noktaları açıktaki irili ufaklı adaların etrafında bulunuyor. Koh Yava Bon, Koh Yava Son, Koh Si ve Koh Ha gibi adalara Ao Nang ve Railay’den dalış turları düzenleniyor. 2 dalış yapılan günübirlik tur ücretleri 3000 baht civarında.

Ünlü Phi Phi adalarının etrafı diğer bir ünlü dalış bölgesi. Koh Phi Phi Leh’in güney ucunda bulunan küçük Bida adalarının etrafı dalış ve şnorkel için son derece uygun. Burada zaman zaman balina köpekbalıklarına, dev manta vatozlarına ve mürenlere rastlamak da mümkün. Buraya kısa bir mesafede bulunan Hin Bida resifinde ise zararsız leopar köpekbalıklarına ve deniz kaplumbağalarına rastlamak mümkün. Ao Nang ve Railay’den düzenlenen 2 dalışlı Phi Phi adaları turu ücretleri 4000 baht civarında.

Phuket ve Koh Phi Phi’nin ortasındaki Hin Musang ve Anemone resifi bölgesinde zararsız leopar köpekbalıkları, baraküdalar ve yumuşak mercanlar görmek mümkün. Ayrıca buranın yakınlarında King Cruiser isimli bir Tay feribotunun batığı bulunuyor. Ao Nang ve Railay’den düzenlenen 3 dalışlı King Cruiser turu ücretleri 4500 baht civarında.

Şnorkel tutkunları içinse civardaki çeşitli adalara günübirlik turlar düzenleniyor.

Tekne turları

tayland-longtail-uzun-kuyruk-tekne

Krabi yakınlarında bulunan Koh Dam Kwan (Tavuk Kafası adası), Koh Poda, Koh Talu ve Phra Nang mağarasına günübirlik turlar düzenleniyor. Ao Nang ve Railay gibi plajlardan düzenlenen tur ücretleri longtail tekne ile kişi başı 650 baht, sürat teknesi ile 1200 baht civarında. Ekstra bir ücret karşılığında kano yapmak da mümkün.

Krabi yakınlarındaki Koh Hong adası son derece güzel plajlara ve mercan resiflerine sahip. Ayrıca adada gizli bir lagün de bulunuyor. Bu tur esnasında genelde Koh Lading, Koh Daeng, Koh Pakbia ve Koh Rai adaları da geziliyor. Ao Nang ve Railay gibi plajlardan düzenlenen tur ücretleri longtail tekne ile kişi başı 900 baht, sürat teknesi ile 1200 baht civarında. Ekstra bir ücret karşılığında kano yapmak da mümkün.

Kano

tayland-kano

Bu güzel bölgeyi gezmenin en iyi yollarından biri de kano kiralamak. Kano ile kıyılardan dolaşarak kalker tepelerini ve mağaraları yakından görebilirsiniz. Kano kiralama ücretleri yaklaşık olarak yarım gün 600B, tüm gün 1000B civarında.

Ayrıca yakınlarda bulunan Ko Hong gibi adalara ve mangrov ormanlarına kano turları düzenleniyor.

Masaj ve Spa

tay-masaji

Krabi plajlarının tamamına yakınında masaj yaptırmak mümkün. Lüks otellerin büyük bölümünde ise kaliteli spa merkezleri bulunuyor.

Yürüyüş

railay-prenses-lagunu

Bölgedeki çeşitli manzara noktalarına yürüyüşler yapmak mümkün.

Bisiklet

tayland-bisikletcilik

Krabi Eco Cycle tarafından düzenlenen turlara katılarak Krabi civarını bisiklet üzerinde keşfetmek mümkün. Yarım günlük tur ücretleri 700 baht, tüm günlük tur ücretleri ise 1700 baht civarında.

Aşçılık Kursları

tayland-yemek-kursu

Tay mutfağının inceliklerini öğrenebileceğiniz Krabi Thai Cookery School aşçılık kursu Ao Nang plajında bulunuyor. Railay Thai Cookery School ise Railay plajında bulunuyor.