Krabi bölgesinde konaklamak veya gezmek için değişik plajlar bulunuyor. Sadece tekne ile ulaşılabilen ünlü Railay Tayland’ın en güzel plajlarından birisi. Railay’ın hemen yanındaki Ton Sai daha çok sırt çantalı gezginler ve kaya tırmanıcıları tarafından tercih ediliyor.

Bölgedeki en turistik plaj olan Ao Nang onlarca bar ve otele ev sahipliği yapıyor ve daha çok gecelerini hareketli geçirmek isteyenlerce tercih ediliyor. Ao Nang’ın devamındaki Nopparat Thara oldukça sakin bir plaj.

Batı kıyısındaki Khlonh Muang ve Tub Kaek plajları ise açıktaki adaların nefes kesici manzaralarına sahip genelde ultra lüks otellere ev sahipliği yapıyorlar.

krabi-plajlari-haritasiKrabi Town’dan songthaew dolmuşlarla Ao Nang’a ulaşmak yaklaşık 60 baht, Nopparat Thara’ya ulaşmak 40 baht tutuyor. Railay plajlarına ise Krabi Town’dan longtail teknelerle yaklaşık 150 baht, Ao Nang’dan ise 80 baht karşılığında ulaşılabiliyor.

Otel derecelendirme kodları : 1 = Basit konukevi-hostel (120-400 baht), 2 = Daha iyi konukevi-hostel (400-800 baht), 3 = Orta seviye konukevi-otel (800-1500 baht), 4 = 4 yıldızlı otel (1500-3000 baht), 5 = 5 yıldızlı otel (3000+ baht)

RAILAY PLAJLARI

krabi-railay-haritasi


1. Railay Batı ve Doğu Plajları (Haad Railay West ve East)

krabi-railay-plaji

Asıl adı Rai Leh olan bölge sadece denizden ulaşılabilen çeşitli plajlardan oluşuyor. Karadan ve denizden yükselen kalker tepeleriyle eşsiz bir manzara sunan bu plajlar kaya tırmanıcılarının da büyük ilgisini çekiyor. Konaklama opsiyonları büyük ölçüde Railay Batı ve Railay Doğu plajlarında kümelenmiş durumdalar.

Railay Batı plajı son derece güzel bir manzaraya ve iyi yüzme imkanına sahip bir plaj. Railay Doğu plajı ise oldukça sığ bir denize sahip ve yüzmek için elverişli değil. İki plaj birbirine birkaç dakikalık yürüme mesafesinde.

Önerilen oteller: Railay Bay Resort ve Spa (4), Sunrise Tropical Resort (4), Sand Sea Resort (3), Railay Phutawan Resort (2)

2. Phra Nang Plajı (Ao Phra Nang)

krabi-phra-nang-plaji

Denizden ve karadan yükselen kalker tepeleriyle çevrili olan Phra Nang yakın zamanlarda dünyanın en güzel 10 plajından birisi seçildi. Burada ayrıca ünlü Phra Nang anıtı da bulunuyor.

Plajın sonunda bulunan Taiwand duvarı ise bölgedeki en ünlü kaya tırmanışı lokasyonlarından.

Önerilen oteller: Rayavadee (5)

3. Ton Sai Plajı

krabi-ton-sai-plaji

Sırt çantalılar ve kaya tırmanıcıları tarafından tercih edilen Ton Sai plajı Railay’e göre daha ucuz konaklama seçeneklerine sahip. Fakat buranın denizi oldukça sığ ve kayalık, yüzmek için pek elverişli değil. Daha iyi bir plaja sahip olan Railay Batı’ya Ton Sai’den kısa bir yürüyüşle ulaşmak mümkün.

Önerilen oteller: Paasook

DİĞER PLAJLAR

4. Ao Nang Plajı

krabi-ao-nang-plaji

krabi-ao-nang-plaji-haritasiSon derece kalabalık bir turizm merkezi Ao Nang plajı olan tatilini hareketli geçirmek isteyenler için ideal. Bu gelişmiş plajda onlarca bar, kulüp, kafe, restoran ve acente bulunuyor.

Ancak daha sakin bir yer arıyorsanız, buradan kalkan teknelerle Railay plajına gitmenizde fayda var.

Önerilen oteller: Golden Beach Resort (4), Red Ginger Chic Resort (4), Apasari (4), Somkiet Buri Resort ve Spa (3), The Cliff Ao Nang Resort (3), Phra Nang Inn (3), The Verandah (2), J Hotel (2), The Dream Garden (1)

5. Nopparat Thara Plajı

krabi-nopparat-thara-plaji

Milli park kapsamında olan Nopparat Thara bir kanalla bölünmüş iki adet plajdan oluşuyor. Plajın doğu kısmı Ao Nang’a oldukça yakın ve neredeyse burasıyla bütünleşmiş durumda, ancak Ao Nang’a nazaran çok daha sakin.

Haad Ton Son olarak da bilinen plajın batı kısmı ise eşsiz kalker adaları manzaralarına sahip 5 bungalov tesisine ev sahipliği yapıyor. Burası huzur arayanlar için birebir, ancak her iki plajda da deniz oldukça sığ ve yüzmek pek mümkün değil. Sular iyice çekildiğinde açıktaki Koh Kao Pak Klong adasına yürümek de mümkün.

Önerilen oteller: Sabai Resort (2)

6. Klong Muang Plajı

krabi-klong-muang-plaji

Ao Nang’a 15 km uzaklıkta bulunan Klong Muang oldukça uzun ve sakin bir plaj. Burada genelde Sheraton gibi ultra lüks oteller bulunuyor.

Önerilen oteller: Sheraton Krabi Beach Resort (5), Nakamanda Resort ve Spa (5), Sofitel Krabi Phokeethra (5), Beyond Resort Krabi (4), Long Beach Villa (3)

7. Tub Kaek Plajı

krabi-tup-kaek-plaji

Klong Muang’ın kuzeyindeki Tup Kaek plajı açıklarında irili ufaklı onlarca ada bulunuyor. Ünlü The Hangover 2 filminin düğün sahnesinde kullanılmış olan Phulay Bay, A Ritz-Carlton Reserve oteli de bu plajda bulunuyor.

Önerilen oteller: Phulay Bay, A Ritz-Carlton Reserve (5), Amari Vogue Krabi (5), The Tubkaak Krabi Boutique Resort (4), Anyavee Tubkaek Beach Resort (4)