ŞEHİRLERARASI ULAŞIM

Uçak

tayland-havayollari

Bangkok’tan Krabi’ye normal ve low-cost havayollarının günlük düzenli uçuşları bulunuyor. Ayrıca Koh Samui ve Krabi arasında da Bankok Airways seferi var.

Ayrıca Kuala Lumpur ve Singapur’dan Krabi’ye direkt uçuşlar da mevcut.

Otobüs

tayland-otobusu

Bangkok Güney Otobüs Terminalinden hareket eden devlet otobüsleri yaklaşık 12 saatte Krabi kasabasına ulaşıyorlar. Bilet ücreti ise otobüs sınıfına göre 500-1100 baht arasında değişiyor.

Sırt çantalı gezgin bölgesi Khao San Road’dan kalkan turist otobüslerini ise kullanmamakta fayda var. Bu bölgedeki acente ve otellerde oldukça ucuz fiyatlara biletleri satılan özel firmalar pek güvenilir değiller. Songserm gibi kimi firmaların otobüslerinde düzenli olarak hırsızlık oluyor.

Krabi otobüs terminalinden Phuket, Surat Thani, Trang ve Hat Yai gibi şehirlere de otobüs seferleri var.

Minibüs

bangkok-havaalani-minibusleri

Krabi’den hızlı minibüslerle Phuket, Surat Thani, Koh Lanta ve Hat Yai gibi destinasyonlara ulaşmak mümkün.

Feribot

tayland-feribotlari

guney-tayland-feribot-haritasi

Krabi kasabası yakınlarındaki Khlong Chilat rıhtımından Koh Phi Phi, Koh Lanta ve Koh Jum adalarına feribot seferleri var. Koh Phi Phi feribot ücreti 300 baht civarında ve yolculuk yaklaşık 1.5 saat sürüyor. Koh Lanta feribot ücreti ise 350 baht civarında ve yolculuk yaklaşık 2 saat sürüyor.

Ayrıca Railay, Ton Sai ve Ao Nang plajlarından Koh Phi Phi’ye direkt seferler de var. Sabah kaldığınız plajın buluşma noktasından sizi alan longtail tekneler denizde feribotla buluşuyorlar ve aktarma yapılıyor.

Feribotları kullanarak Krabi’den Malezya’daki Langkawi adasına dek ulaşmak mümkün.

ŞEHİRİÇİ ULAŞIM

Dolmuş (Songthaew)

bangkok-dolmuslari-songthaew

Songthaew adı verilen dolmuşlar Krabi kasabasında ucuz bir ulaşım imkanı sağlıyorlar. Dolmuşlar seferlerine Krabi otobüs terminalinden başlıyorlar ve Krabi kasabası, Noppharat Thara plajı, Ao Nang plajı üzerinden seferlerine devam ediyorlar. Dolmuşların son durağı ise deniz kabuğu mezarlığı. Ücretler ise 50 baht civarında.

Railay plajlarına gitmek içinse önce dolmuşla Ao Nang plajına gitmek, buradan da longtail tekne ile 80 baht karşılığında Ton Sai veya Railay’e geçmek gerekiyor.

Ayrıca Krabi havaalanından şehir merkezine dolmuşlarla gitmek de mümkün.

Havaalanı Servisi

krabi-havaalani-servisi

Havaalanından Krabi kasabasına 90 baht ücretli otobüs seferleri var. Ao Nang ve Noppharat Thara plajlarına ise 150 baht ücretli seferler  mevcut.

Şoförlü Araba ve Minibüs

tayland-havaalani-limuzin-servisi

Krabi havaalanından şoförlü araç kiralamak mümkün. Yaklaşık ücretler Krabi kasabası için 500 baht ve Ao Nang plajı için 800 baht.

Ayrıca Krabi’deki çeşitli özel firmalardan şehiriçi ve şehirdışı seyahatler için şoförlü araba veya minibüs kiralamak mümkün. Güvenilir firmalardan olan Oriental Escape‘in yakıt dahil ücretlerini aşağıda görebilirsiniz.

Ücretler
Mesafe
/
Süre
KRABI BÖLGESİ ARABA MİNİBÜS
StandartYöneticiAileStandartYöneticiAile
Standard Car - Click to DetailsExecutive Car - Click to DetailsFamily  Car - Click to DetailsStandard VanExecutive VanFamily Van
18 km.Krabi Airport – Krabi Town600900
33 km.Krabi Airport – Ao Nang Beach7001,000
40 km.Krabi Airport – Klong Muang Beach9001,200
42 km.Krabi Airport – Tup Kaek Beach1,0001,300
72 km.Krabi Airport – Koh Lanta (Incl ferry : max 2 pax)3,3003,800
Mesafe
/
Süre
PHUKET ROTASI ARABA MİNİBÜS
StandartYöneticiAileStandartYöneticiAile
Standard Car - Click to DetailsExecutive Car - Click to DetailsFamily  Car - Click to DetailsStandard VanExecutive VanFamily Van
161 km.Krabi – Phuket Airport2,6003,000
171 km.Krabi – Phuket Town2,8003,500
177 km.Krabi – Phuket Beach Area3,3003,600
Mesafe
/
Süre
OTHER ROTASI ARABA MİNİBÜS
StandartYöneticiAileStandartYöneticiAile
Standard Car - Click to DetailsExecutive Car - Click to DetailsFamily  Car - Click to DetailsStandard VanExecutive VanFamily Van
120 km.Krabi – Phang-Nga2,2002,600
148 km.Krabi – Trang2,5003,300
130 km.Krabi – Khao Lak3,0003,600
169 km.Krabi – Suratthani Town2,8003,500
220 km.Krabi – Don Sak Rıhtımı (to Samui)3,4004,200

Tekne (Longtail)

tayland-longtail-uzun-kuyruk-tekne

Krabi kasabasında bulunan Khong Kha iskelesinden direkt olarak Railay plajlarına gitmek mümkün. Burada sizi karşılayan teknecilerle anlaşıp yeterli sayıda insan toplanabildiği takdirde direkt olarak Railay veya Ton Sai’ye gidebilirsiniz. Pazarlık yüksek bir fiyattan açılacaktır ve de Ton Sai’ye gidiş fiyatı genelde 150 baht civarı olacaktır.

Motosiklet

tayland-kiralik-motosiklet

Krabi’deki en popüler bireysel ulaşım yöntemi motosiklet kiralamak. Ancak motosiklet kullanırken son derece dikkatli olmak gerekiyor. Deneyimsiz birisi için Krabi’de motosiklet kullanmak büyük tehlike arz ediyor. Ayrıca motosiklet kazası yaptığınız takdirde yüklüce bir tamir parası da alınıyor.

Honda Click ve Yamaha Nouvo gibi otomatik vitesli scooter fiyatları modele ve sezona göre günlük 150-250 baht civarında. Aylık kiraları ise yaklaşık 3000 baht’tan başlıyor. Honda Wave gibi manuel vitesli motosiklet fiyatları ise 100-200 baht civarında. Off-road motosiklet fiyatları ise genelde 300 baht’tan başlıyor. Motosikleti kiralarken pasaportunuzu veya bir miktar parayı depozito olarak bırakmanız isteniyor. Benzin ücretleri ise litresi 30-40 baht civarında.

Motosikletinizi güvenilir, işi sadece motosiklet kiralamak olan yerlerden kiralayın. Kimi acenteler, bakkallar ve diğer küçük dükkanlar önlerine 2-3 kiralık motosiklet koyuyorlar. Bu tip yerler motoru geri getirdiğinizde küçük bir çizik varsa bile problem çıkartabiliyorlar. Mesela pasaportunuzu veya yüklü miktardaki depozitoyu geri vermedikleri oluyor. Bir kaza yaptığınız takdirde ise neredeyse yeni bir motor parası talep ediyorlar. Motosikletinizi kiralarken iyice inceleyin ve mümkünse hali hazırda bulunan çiziklerin resmini çekin.

Tayland’da motosiklet kullanmak için teknik olarak motosiklet ehliyetine ve uluslararası sürücü belgesine sahip olmanız gerekiyor. Ancak motosiklet kiralarken bu hemen hemen hiç sorulmuyor. Motosiklet kullanırken kask takmaya özen göstermekte fayda var, kimi zaman polis kontrollerinde kaskınız yoksa ceza kesilebiliyor.

Araba ve Jeep

tayland-kiralik-jip

Aynı şekilde Krabi’de araba veya jeep kiralamak da mümkün. Özellikle 4-5 kişi beraber seyahat ediyorsanız bu güzel ve de ekonomik bir seçenek. Araba ve Suzuki Jeep kiraları günlük 1000-1200 baht civarında. Araçların çoğunun sigortası yok, bu yüzden sigortası olan bir araç bulmaya çalışmakta fayda var. Aksi takdirde bir kaza durumunda tamir parasını siz ödemek zorundasınız.