Budizm’in hoşgörülü doğası sayesinde Tayland’da insanlar cinsel kimliklerini özgürce yaşayabiliyorlar. Yarım milyondan fazla olduğu tahmin edilen transseksüel ve travesti nüfusuyla Tayland bu konuda dünya birincisi.

Tüm dünyada ladyboy olarak bilinen meşhur Tay transseksüellerine yerel dilde kathoey deniliyor. “İkinci tür kadın” olarak kabul edilen transeksüeller toplumda kabul görüyorlar ve dışlanmadan her türlü işte çalışabiliyorlar. Ladyboyların en yoğun olarak çalıştıkları alanlar ise kozmetik ve eğlence sektörleri. Ünlü ladyboy kabareleri Tayland’ın en önemli turist atraksiyonlarından.

Her ne kadar hoşgörü gösterilse de, aslında ladyboyların önceki hayatlarında çeşitli günahlar işledikleri için böyle doğduklarına inanılıyor. Ayrıca ladyboylar cinsiyet değiştirme ameliyatı olsalar dahi kadın kimliği alamıyor ve resmi olarak evlenemiyorlar.

Tayland’da ladyboy sayısının yüksekliğini yoğun soya tüketimine bağlayanlar da var. Soya bitkisinde kadınlık hormonu östrojen bulunuyor ve Asya’daki yoğun tüketimin erkeklerde eşcinsellik ve transseksüelliğe yol açtığı iddiaları var. Bu iddiayı destekler nitelikte olarak, Tayland, Laos ve Kamboçya gibi Budist ülkelerin yanı sıra Müslüman Malezya ve Katolik Filipinler’de de hatırı sayılır fazlalıkta transseksüel bulunuyor.

Ladyboyları ayırt etmenin yolları:

– Tay kadınları oldukça kısa boylular. Ladyboylar ise genelde uzun boylu oluyorlar.

– Tay kadınları fazla makyaj yapmıyorlar. Ladyboylar ise genelde aşırı makyaj yapıyorlar.

– Tay kadınları oldukça sade ve rahat giyiniyorlar. Ladyboylar ise genelde mini ve dekolte giysileri tercih ediyorlar.

– Ladyboyların ayakları ve elleri gerçek bir kadına göre oldukça büyük oluyor.

– Ladyboyların gırtlaklarında adem elması çıkıntısı olabiliyor, ancak bu ameliyatla aldırılabiliyor.

– Ladyboyların sesleri genelde kalın oluyor, ancak bazıları kusursuz bir şekilde kadın sesini taklit edebiliyorlar.

– Ladyboylar genelde sürekli olarak saçları ile oynuyorlar.

Ladyboy Güzellik Yarışması

tayland-transseksuel-travesti-ladyboy-guzellik-yarismasi

Taylandlı ladyboyların tüm güzelliklerini sergiledikleri Miss Tiffany’s Universe isimli transseksüel güzellik yarışması her yıl mayıs ayında Pattaya’da düzenleniyor. Neredeyse Miss Thailand kadar önemli olan yarışma ulusal bir kanalda naklen yayınlanıyor.

Ayrıca yine her yıl Miss International Queen isminde uluslararası düzeyde bir yarışma da düzenleniyor ve dünyanın dört bir yanından gelen transseksüller birincilik için yarışıyorlar.

Ladyboy Güzellik Kraliçeleri

tayland-transseksuel-travesti-ladyboy-guzellik-kraliceleri

Miss Tiffany’s Universe güzellik yarışması kraliçeleri genellikle hayatlarına ünlü birer manken, oyuncu veya kabare yıldızı olarak devam ediyorlar.

2009 yılı kraliçesinin ise geçtiğimiz günlerde silikonlarını çıkartarak bir Budist manastırına kapanması ülke çapında yankı buldu.

Ladyboy Manken

tayland-transseksuel-travesti-ladyboy-manken-nong-poy

Muhtemelen Tayland’ın en ünlü ladyboy’u olan Treechada Petcharat Miss Tiffany’s Universe’ün eski kraliçelerinden. Poyd olarak da bilinen ünlü ladyboy ayrıca Tayland’ın önde gelen cep telefonu markası G-Net’in reklam yüzü.

Ladyboy Müzik Grubu

tayland-transseksuel-travesti-ladyboy-muzik-grubu-venus-flytrap

Spice Girls’ün ladyboy versiyonu olan Venus Flytrap grubu dağılmadan önce kendinden oldukça söz ettirdi.

Ladyboy Televizyon Sunucuları

tayland-transseksuel-travesti-ladyboy-televizyon-sovu

Tayland’daki transseksüel nüfusu o kadar fazla ki, bu kitleye hitap eden özel bir TV programı var. Sunucular Miss Tiffany’s Universe’de dereceye girmiş yarışmacılardan seçilmiş.

Ladyboy Hostesler

tayland-transseksuel-travesti-ladyboy-hostesler

PC Air isimli Tayland havayolu şirketi geçtiğimiz yıllarda bünyesine ladyboy hostesleri dahil etti ve böylece dünya çapında reklamını yapmış oldu.

Ladyboy Şarkıcı

tayland-transseksuel-travesti-ladyboy-sarkici-bell-nuntita

Yetenek Sizsiniz yarışmasının Tayland versiyonu sayesinde tanınan Bell Nuntita, şarkı söylerken kadın sesinden erkek sesine geçtiği videosu sayesinde dünya çapında üne kavuştu.

Ladyboy Aktris

tayland-transseksuel-travesti-ladyboy-sosyetik-amy-ratchada

Tayland filmleri ve dizilerinde ladyboylara sıkça rastlanıyor. Amy Ratchada Tayland’ın ünlü ladyboy aktrislerinden.

Ladyboy Tay Boksörü

tayland-transseksuel-travesti-ladyboy-tak-bokscusu-nong-toom

Tayland’ın en ünlü Tay bokscularından olan Nong Toom, ringlerde erkek olarak başladığı kariyerini kadın olarak sonlandırdı. Kadınların Tay boksu müsabakalarına katılmaları yasak olduğu için günümüzde kariyerine antrenör olarak devam ediyor.

Ladyboy Öğrenciler

tayland-transseksuel-travesti-ladyboy-ogrenciler

Ladyboylar üniversitelerde kadın kimliğinde öğrenim görebiliyorlar ve mezun olduklarında kamu veya özel sektörde rahatlıkla iş bulabiliyorlar. Hatta kimi ladyboylar öğretmen olarak eğitim gördükleri okullara geri dönüyorlar.

Tayland’daki kimi ortaokul ve liselerde ise ladyboy öğrenciler için özel tuvaletler bulunuyor.

Ladyboy Kabare Sanatçıları

bangkok-calypso-travesti-kabaresi

Ladyboyların en çok iş imkanı bulduğu alanlardan birisi de turistik kabareler. Başta Pattaya, Phuket ve Bangkok olmak üzere birçok Tayland şehrinde görkemli gösteriler sunan ladyboy kabareleri bulunuyor.

Ladyboy Güzellik Uzmanları

tayland-transseksuel-travesti-ladyboy-guzellik-uzmanlari

Tayland’daki neredeyse tüm AVM’lerin kozmetik bölümlerinde ladyboylara rastlamak mümkün. Buralara güzelleşmek için gelen müşteriler kendilerini yetenekli ladyboy makyaj uzmanlarının ellerine emanet ediyorlar.