Eski şehir Ko Rattanakosin bir süre sonra yerleşim için küçük gelmeye başlayınca, daha önceden kazılmış olan kanalın karşı kıyısında yeni yerleşim birimleri oluşmaya başlamış.

bangkok-gezilecek-yerleri-banglamphu-haritasi

Daha sonra bu bölgenin etrafına da bir kanal kazılmış ve belli kısımlara kaleler inşa edilmiş. Banglamphu adındaki bu bölgede Rattanakosin dönemine göre daha yeni tarihi yapılar bulunuyor.

Ayrıca ünlü sırt çantalı gezgin bölgesi Khao San Road da bu bölgede yer alıyor.


1. Phra Sumen Kalesi ve Santichaiprakan Parkı (Phra Sumen Fort & Santichaiprakan Park)

bangkok-phra-sumen-kalesi-parki

Phra Athit caddesi ve nehir kıyısı arasında bulunan bu küçük park, bölgenin dur durak bilmeyen hareketliliğinden biraz olsun uzaklaşmak için ideal. Eski bir Tay kalesi olan Phra Sumen’e de ev sahipliği yapan bu parkta zaman zaman çeşitli konserler veriliyor, ayrıca batılı jonglörler de burada hünerlerini sergiliyorlar.

Giriş Ücreti: Yok
Çalışma saatleri: 05.00 – 22.00
Ulaşım: Khao San Road’dan yürüyerek, şehir merkezinden Chao Phraya nehri tekneleri ile Tha Phra Athit durağı veya 15-30-53 nolu otobüsler.
Harita


2. Wat Bowonnivet Tapınağı

bangkok-wat-bowonniwet-vihara-tapinagi

3. Khao San Caddesi ve Banglamphu Pazarları

khao-san-road-pazari

Ünlü sırt çantalı gezgin caddesi Khao San Road aynı zamanda bir açıkhava pazarı. Burada giysilerden takılara, sahte kimliklerden hediyelik eşyalara birçok şeyi bulmak mümkün.

Khao San Road’un bulunduğu ana cadde ve üzerindeki sokaklarda ise çeşitli yemek ve yiyecek pazarları bulunuyor.

Harita


4. Demokrasi Anıtı (Democracy Monument)

bangkok-demokrasi-aniti

Bu anıt Tayland’ın mutlak monarşiden anayasal monarşiye geçmesi anısına yapılmış.

Ulaşım: Khao San Road’dan yürüyerek.
Harita


5. Wat Ratchanadda Tapınağı

wat ratchanadda-tapinagi

Burma mimarisi etkileri taşıyan bu tapınak 19. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilmiş. Wat Ratchanadda özellikle geceleri ışıklandırıldığında oldukça etkileyici. Tapınak bahçesinin arkasında Budist muskaları satılan bir pazar da bulunuyor.

Giriş Ücreti: Yok
Çalışma saatleri: 08.00 – 17.00
Ulaşım: Khao San Road’dan yürüyerek.
Harita


5. Mahakan Kalesi (Mahakan Fort)

mahakan-kalesi

Wat Ratchanadda ve Wat Saket’in arasında bulunan bu beyaz yapı, eski şehir surlarını koruyan kalelerin ayakta kalanlarından birisi.

6. Wat Saket Altın Dağ Tapınağı (Golden Mount)

wat-saket-tapinagi

Kral Rama III tarafından yaptırılan bu pagoda tarzı tapınakta Buda’nın küllerinin saklandığı söyleniyor. Bir tepe üzerine inşa edilmiş yapından şehrin son derece güzel panoramik manzaralarını görmek mümkün.

Giriş Ücreti: 10 baht
Çalışma saatleri: 08.00 – 17.00
Ulaşım: Khao San Road’dan yürüyerek.
Harita


7. Wat Suthat Tapınağı ve Dev Salıncak (Giant Swing)

wat-suthat-tapinagi-dev-salincak

Tayland’da Hinduizm dininin her zaman büyük bir etkisi olmuş. Dev Salıncak Brahmin rahiplerinin geçmişte çeşitli ayinler gerçekleştirdikleri bir yapı. Ancak dev salıncakta sallanılarak yapılan tehlikeli ayinler çok sayıda insanın ölümüne veya yaralanmasına neden olduğu için bu ayinler zamanla yasaklanmışlar.

Dev salıncağın yakında bulunan Wat Suthat ise yapımı yaklaşık otuz yıl sürmüş bir yapı. Tapınak içerisinde bulunan görkemli duvar resimlerinde Buda’nın yaşamı anlatılıyor.

Ulaşım: Khao San Road’dan yürüyerek.
Harita