Tayland’ın Atatürk’ü denilebilecek Kral Rama V ülkeyi batı standartlarına getirmek için büyük çaba harcamış. Bangkok’un yeni kraliyet bölgesi olarak seçtiği Dusit’i de son derece Avrupai bir biçimde tasarlamış. Bölgede geniş bulvarlar ve Avrupa stili saraylar bulunuyor. Budist tapınakları dahi batı mimarisi kullanılarak inşa edilmişler.


bangkok-gezilecek-yerleri-dusit-haritasi

Dusit Avrupai mimarisiyle Bangkok’un geri kalanından oldukça farklı, biraz hayalet şehir görünümünde bir bölge. Burada Bangkok’un diğer bölgelerindeki hareketlilikten eser yok.


1. Vimanmek Konağı (Vimanmek Mansion)

bangkok-vianmek-tik-konagi

1901 yılında Kral Rama V için inşa edilen bu yapı dünyadaki altın tik ağacından yapılma en büyük bina olma özelliğine sahip. Yapımında tek bir çivi dahi kullanılmayan yapı günümüzde görkemli bir koleksiyona ev sahipliği yapan bir müzeye dönüştürülmüş.

Giriş Ücreti: 100 baht (Wat Phra Kaew biletiniz varsa bedava)
Çalışma saatleri: 08.30 – 16.30
Ulaşım: Khao San Road’dan 70 nolu otobüs.
Harita


2. Ananta Samakhom Taht Salonu (Ananta Samakhom Throne Hall)

bangkok-dusit-parki

Giriş Ücreti:
Çalışma saatleri:
Ulaşım: Khao San Road’dan 70 nolu otobüs.

3. Dusit Hayvanat Bahçesi (Dusit Zoo)

dusit-hayvanat-bahcesi

Orijinal olarak Kral Rama V’in özel hayvanat bahçesi olan Dusit Zoo 1938 yılında halka açılmış. Hayvanat bahçesinde Güneydoğu Asya’ya özgü çok sayıda hayvan çeşidi bulunuyor. Özellikle beyaz albino kaplan hayvanat bahçesinin yıldızlarından. Eğer ayıracak vaktiniz varsa hem hayvanları görmek, hem de Tay ailelerinin nasıl vakit geçirdiklerini görmek için bu hayvanat bahçesini ziyaret edebilirsiniz.

Giriş Ücreti: Yetişkin 100 baht – Çocuk 50 baht
Çalışma saatleri: 08.00 – 18.00
Ulaşım: Khao San Road’dan 70 nolu otobüs.
Harita


4. Benchamabophit Mermer Tapınağı (Wat Benchamabophit Marble Temple)

bangkok-wat-benchamabophit-mermer-tapinak

Batı mimarisi etkisiyle inşa edilmiş olan Wat Benchamabophit modern Tay tapınaklarının en önemli örneklerinden. Tapınağın yapımında ünlü İtalyan Carrara mermeri kullanılmış. Tapınağı ve bulunduğu Dusit bölgesini inşa ettiren Kral Rama V’in külleri buradaki başlıca Buda heykelinin altına yerleştirilmiş.

Giriş Ücreti: 100 baht (Wat Phra Kaew biletiniz varsa bedava)
Çalışma saatleri: 08.30 – 16.30
Ulaşım:
Harita


Intharawihan Tapınağı (Wat Intharawihan)

bangkok-wat-intharawihan-tapinagi