Bangkok 1782 yılında ilk olarak başkent yapıldığında yerleşim Chao Phraya nehrinin batı kıyısındaki Thonburi bölgesindeymiş. Fakat batıdan gelebilecek Burma istilalarına karşı daha korunaklı olduğu için sonradan nehrin doğu kıyısındaki Rattanakosin bölgesine taşınmış. Güvenilirliği arttırmak için ayrıca buranın doğusuna bir kanal da kazılmış ve böylece bölge bir ada halini almış.

Bangkok’un en önemli tarihi eserleri Ko Rattanakosin adındaki bu ada ve hemen yanındaki Banglamphu bölgesi üzerinde toplanmış durumdalar. Buradaki tarihi eserleri tek tek taksi veya tuk-tuk ile gezebileceğiniz gibi, mesafeler birbirine yakın olduğu için yürüme turu şeklinde de gezebilirsiniz.

bangkok-gezilecek-yerleri-rattanakosin-thonburi-haritasi

Rattanakosin bölgesindeki eserler sırt çantalı gezgin bölgesi Khao San Road’a yürüme mesafesindeler. Eğer Sukhumvit veya Silom gibi şehir merkezinde bir bölgede kalıyorsanız, buraya raylı sistem ile ulaşım imkanı olmadığı için taksi veya tuk-tuk ile gelebilirsiniz. Diğer bir alternatif ise, Havaray (Skytrain) ile Saphan Taksin durağında inmek ve buradan nehir tekneleri ile Rattanakosin bölgesine gitmek. Ulaşım hakkında daha detaylı bilgi için Bangkok Ulaşım bölümüne bakabilirsiniz.

Ayrıca önemli bir hatırlatma, Wat Phra Kaew gibi atraksiyonların önünde bekleyen ve size gezeceğiniz yerin kapalı olduğunu söyleyen kişilere kesinlikle inanmayın. Bunlar sizi kuyumcu dükkanlarına veya şehir turuna götürmek isteyen tuk-tuk sürücüleri olabilirler. Kimi zaman bizzat resmi görevliler bile bu çirkin oyunun içinde olabiliyorlar.

1. Milli Müze (National Museum)

bangkok-milli-muze

Güneydoğu Asya’daki en büyük müze olan National Museum meraklılarının kesinlikle kaçırmaması gereken bir yer. Müzede Tayland’ın Dvaravati, Sukhothai, Ayutthaya, Ratanakosin gibi her döneminden son derece zengin bir koleksiyon bulunuyor.

Çarşambaları sabah 9.30′da yapılan rehberli turlar ile müzeyi gezmek ziyaretçilere daha bilinçli bir deneyim sunuyor.

Giriş Ücreti: 50 baht
Çalışma saatleri: 09.00 – 15.30 (Çarşamba-Pazar)
Ulaşım: Khao San Road’dan yürüyerek, şehir merkezinden Chao Phraya nehri tekneleri ile Tha Chang rıhtımı veya 53-503-506-507 nolu otobüsler.
Harita


2. Muska Pazarı (Amulet Market)

bangkok-muska-pazari

Muskalar Tayland kültüründe son derece önemli bir yer tutuyor. Tayland’ın animist olduğu dönemlerden kalma bu gelenek Budizm’e de eklemlenmiş durumda. Muskalar, iyi şanstan kurşunlardan korunmaya dek birçok beklenti için kullanılıyorlar. Piyasada yaklaşık 15 tane muska dergisinin olması, muskaların Taylar için ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi.

Wat Mahathat tapınağının duvarları dışındaki Phra Chan caddesinde kurulan açıkhava pazarında bu kültürü en iyi şekilde gözlemlemek mümkün. Burada yüzlerce insan büyüteçlerle tezgahlarındaki muskaları inceliyorlar ve de ne kadar değerli olduklarını anlamaya çalışıyorlar. Ayrıca Tha Mahathat iskelesinin hemen önünde bulunan kapalı pazar da muskalar ve adak heykelleri bakımından oldukça zengin bir yer.

Ulaşım: Khao San Road’dan yürüyerek, şehir merkezinden Chao Phraya nehri tekneleri ile Tha Chang rıhtımı.

3. Sanam Luang Parkı

bangkok-sanam-luang-parki

Wat Pha Kaew tapınağının önünde bulunan bu geniş alan ölmüş Tayland kraliyet ailesi üyelerinin yakılma törenleri için kullanılıyor. Yakın zamanda çimlendirilerek bir parka dönüştürülmüş olan alanda Kral’ın doğum günü kutlamaları ve pirinç ekme sezonu başlangıcı seremonileri de yapılıyor. Ayrıca Sanam Luang özellikle Şubat-Nisan ayları arasında uçurtma festivallerine ve çeşitli zamanlarda politik gösterilere de ev sahipliği yapıyor.

Ulaşım: Khao San Road’dan yürüyerek, şehir merkezinden Chao Phraya nehri tekneleri ile Tha Chang rıhtımı.

4. Şehir Sütunu Tapınağı (Lak Meuang City Pillar Shrine)

bangkok-sehir-sutunu

Bangkok’un başkent yapıldığı yıl olan 1782′de kral Rama I tarafından diktirilen sütunu çevreleyen yapı Bangkok’un en önemli ruhani merkezlerinden birisi. Aslından tahtadan olan fakat sonradan altınla kaplanmış olan sütun erkek cinsel organı şeklinde yapılmış. Bugün bu sütunda son derece güçlü bir ruhun yaşadığına inanılıyor. Bu yüzden her kesimden Tayland vatandaşı buraya akın akın adak adamaya geliyorlar. Burada bulunmak ve bu ruhani atmosferi deneyimlemek gerçekten paha biçilemez bir deneyim.

Giriş Ücreti: Yok
Çalışma saatleri: 08.30 – 17.30
Ulaşım: Khao San Road’dan yürüyerek, şehir merkezinden Chao Phraya nehri tekneleri ile Tha Chang rıhtımı veya 506-507 nolu otobüsler.
Harita


5. Wat Phra Kaew Tapınağı ve Büyük Saray

bangkok-wat-phra-kaew-tapinagi

Bangkok’un tartışmasız en görkemli yapılarını barındıran Wat Phra Kaew tapınak kompleksi kesinlikle kaçırılmaması gereken bir atraksiyon. Yapımına 1782 yılında başlanan kompleks son derece renkli yüzden fazla yapıya ev sahipliği yapıyor. Chedi adı verilen çan şeklindeki kuleler, Yaksha adı verilen nöbetçi şeytanların dev heykelleri, Kamboçya’daki Angkor Wat tapınağının bir modeli burada bulunan yapılardan bazıları.

Kompleksteki en çok değer verilen eser ise kutsal “Zümrüt Buda” heykeli. Tayland tarihi ve kültüründe son derece önemli bir yere sahip olan bu heykel tapınaklardan birinin içinde sergileniyor, fakat boyutu küçük olduğu ve yüksekte durduğu için görmesi biraz zor. Ayrıca ünlü Hindu destanı Ramayana’nın Tayland versiyonu olan Ramakian bazı yapıların duvarlarında son derece görkemli bir şekilde resmedilmiş durumda.

Tapınakta biraz katı bir giyim-kuşam uygulaması var. Şort, kısa etek, kolsuz t-shirt, terlik, sandalet yasak. Eğer üzerinizde bu tür uygunsuz kıyafetler varsa, uygun giysileri girişten depozito bırakarak ödünç alma imkanı var.

Giriş Ücreti: 500 baht (Bu bilet ile Dusit’teki Vimanmek Konağı müzesine de girilebiliyor
Çalışma saatleri: 08.30-15.30
Ulaşım: Khao San Road’dan yürüyerek, şehir merkezinden Chao Phraya nehri tekneleri ile Tha Chang rıhtımı veya 508-512 nolu otobüsler.
Harita


6. Wat Pho Uzanan Buda Tapınağı

bangkok-wat-pho-uzanan-buda-tapinagi

Dünyadaki en büyük “Uzanan Buda” heykeline ev sahipliği yapan Wat Pho tapınağı Rattanakosin bölgesinin en önemli atraksiyonlarından birisi. 46 metre uzunluğunda ve 15 metre yüksekliğindeki altın kaplama Buda heykeli son derece görkemli ve de etkileyici. Buda’nın öldükten sonra Nirvana’ya geçişinin canlandırıldığı heykelin ayak kısmında kutsal metinlerin işlendiği inci kakmalar da bulunuyor.

Tapınak kompleksi oldukça renkli bir şekilde inşa edilmiş ve de huzurlu bir atmosfere sahip. Buradaki onlarca bina, bahçe ve heykelin etrafında dolaşarak vakit geçirmek son derece keyifli bir deneyim.

Wat Pho geleneksel Tay masajının doğduğu yer olarak da ayrı bir üne sahip. Burada bulunan masaj salonlarında bir kısmı görme engelli olan yetenekli masörlere kendinizi emanet edebilirsiniz. Ayrıca burada uluslararası geçerliliğe ve saygınlığa sahip masör sertifikası alabileceğiniz bir eğitim merkezi de mevcut.

Giriş Ücreti: 50 baht
Çalışma saatleri: 08.00 – 17.00
Ulaşım: Khao San Road’dan ve şehir merkezinden Chao Phraya nehri tekneleri ile Tha Tien rıhtımı veya 508-512 nolu otobüsler.
Harita


7. Siyam Müzesi (Museum of Siam)

bangkok-siyam-muzesi

Ulaşım: Khao San Road’dan ve şehir merkezinden Chao Phraya nehri tekneleri ile Tha Tien rıhtımı veya 508-512 nolu otobüsler.

8. Wat Arun Şafak Tapınağı

bangkok-wat-arun-tapinagi

Şafak Tapınağı olarak da bilinen görkemli Wat Arun nehrin karşı kıyısındaki Thonburi bölgesinde bulunuyor. Dolayısıyla teknik olarak Ko Rattanakosin’de bulunmasa da, bölgeye yakınlığı sebebiyle kaçırılmaması gereken bir atraksiyon.

En önemli Tayland krallıklarından olan Ayutthaya’nın Burmalılar tarafından istila edilmesinden sonra general Taksin yeni başkenti bu tapınağın etrafında kurmaya karar vermiş. Sonradan kendini kral ilan eden Taksin tapınağı genişlettiği gibi, Taylar için çok büyük bulunan Zümrüt Buda heykelini de burada korumaya almış

Hindu şafak tanrısı Aruna’ya adanmış olan tapınağın ortasında Khmer stilinde bir ana kule bulunuyor. Bu kulenin etrafında ise 4 adet benzer stilde daha küçük kule var. Bütün yapı kırık Çin porselenlerinden yapılmış renkli mozaiklerle kaplanmış durumda. Ayrıca yapının kimi kısımlarını elleri üzerinde tutuyor durumda yapılmış onlarca nöbetçi Yaksha şeytanı heykeli de var.

Merkezinde Kral Rama II’nin küllerinin bulunduğu yapıdaki duvar resimleri de oldukça kayda değer. Bu resimlerde Buda’nın aydınlanmaya giden yolda yaşadıkları anlatılıyor. Tapınak özellikle nehrin karşı kıyısından veya Chao Phraya nehri üzerinden tekne ile geçerken son derece görkemli gözüküyor. Geceleri yapılan ışıklandırma da oldukça başarılı, imkanınız varsa yapıyı bir de hava kararınca görmekte fayda var.

Giriş Ücreti: 20 baht
Çalışma saatleri: 09.00 – 17.00
Ulaşım: Khao San Road’dan ve şehir merkezinden Chao Phraya nehri tekneleri ile Tha Tien rıhtımı ve buradan nehrin karşı kıyısına giden tekne.
Harita


9. Siriraj Tıbbi Müzesi (Siriraj Medical Museum)

bangkok-adli-tip-muzesi

Siriraj muhtemelen Bangkok’ta bulunan en garip ve de ürkütücü  müze. Burada seri katillerin mumyalanmış cesetlerinden, deforme olmuş vücut parçalarına dek çok sayıda ürkütücü sergi bulunuyor.

Ulaşım: Khao San Road’dan ve şehir merkezinden Chao Phraya nehri tekneleri ile Wang Lang rıhtımı.

10. Kraliyet Mavnaları Milli Müzesi (Royal Barges National Museum)

bangkok-kraliyet-mavnalari-milli-muzesi

Bu müzede eskiden savaş gemileri olarak kullanılmış, daha sonra ise kraliyet tören ve gezinti teknelerine dönüştürülmüş görkemli mavnalar sergileniyor.

Giriş Ücreti: 30 baht
Çalışma saatleri: 09.00 – 17.00
Ulaşım: Khao San Road’dan ve şehir merkezinden Chao Phraya nehri tekneleri ile Phra Pin Klao rıhtımı.
Harita