Bangkok’ta çok sayıda şehiriçi veya şehirdışı günübirlik tur imkanı bulunuyor. Şehir içinde kanal ve yüzen pazar turları oldukça popüler.

Şehirdışı turların en önemlileri, Bangkok’tan önceki Tayland başkenti olan Ayutthaya antik şehri ve 2. Dünya Savaşı kalıntıları ile ünlü Kanchanaburi şehri. Ünlü Kaplan Tapınağı ve 7 katlı Erawan Şelalesi de Kanchanaburi’de bulunuyor.

Ayrıca Bangkok’a yaklaşık 20km uzaklıktaki Samut Prakan’da Antik Şehir Minyatür Parkı ve Timsah Çiftliği gibi eğlence parkları yer alıyor.


Kanal Turları

bangkok-kanal-turlari

Bir zamanlar “Doğunun Venediği” olarak anılan Bangkok’un kanalları eskisi kadar olmasa da halen aktif olarak kullanılıyorlar. Longtail adı verilen 7-8 kişilik teknelerle düzenlenen turlara katılarak kanallar üzerindeki renkli yaşamı gözlemlemek mümkün.

Turlar genelde Chao Phraya nehrinde başlıyor ve sonrasında şehrin Thonburi bölümündeki kanallar geziliyor. Ayrıca Arun Tapınağı, Kraliyet Mavnaları Milli Müzesi ve bir yüzen çarşı da genellikle tur programına dahil oluyor.

Bu turları turizm acenteleri ve oteller vasıtasıyla, ya da Tha Chang gibi turistik Chao Phraya nehri iskelelerinden ayarlayabilirsiniz. Ücretler kişi başı 1000-1500 baht civarı.

Yüzen Pazarlar (Floating Market)

bangkok-yuzen-pazarlari

Güneydoğu Asya ülkelerinin en ilginç özelliklerinden birisi de yüzen pazarlar. Nehirler veya kanallar üzerindeki bu pazarlara satıcılar kayıklarıyla geliyorlar ve de aklınıza gelebilecek hemen her şeyi satıyorlar.

Bangkok’a 100 km uzaklıkta bulunan Damnoen Saduak bu yüzen pazarların en meşhuru. Bang Khu WiangTaling Chan ve Tha Kha yüzen pazarları ise daha az turistik alternatifler.

Safari Dünyası (Safari World)

bangkok-safari-dunyasi

Bu açık hava hayvanat bahçesinde serbest dolaşan vahşi hayvanların arasından araba ile geçebilirsiniz. Safari Dünyası ve Deniz Dünyası olmak üzere iki bölüme ayrılmış olan parkta ayrıca çeşitli hayvan şovları da yapılıyor.

Giriş Ücreti: Yetişkin 400 baht – Çocuk 300 baht
Çalışma saatleri: 09.00 – 16.30
Harita


Dream World Eğlence Parkı

bangkok-dream-world-eglence-parki

Dream World Don Mueang havaalanı yakınlarında bulunan Disneyland benzeri bir eğlence parkı.

Giriş Ücreti: 550 baht
Çalışma saatleri: 10.00 – 17.00
Harita


SAMUT PRAKAN BÖLGESİ

Antik Siyam Minyatür Parkı (Ancient Siam)

bangkok-antik-sehir

Samut Prakan’daki Antik Şehir’de Tayland’ın görkemli eserlerinin minyatür kopyaları sergileniyor. Bu açık hava parkında 100’den fazla minyatür tapınak, saray, heykel vb görmek mümkün.

Giriş Ücreti: Yetişkin 500 baht – Çocuk 250 baht
Çalışma saatleri: 08.30 – 12.00 ve 13.30 – 17.00
Harita


Timsah Çiftliği (Crocodile Farm ve Zoo)

bangkok-timsah-ciftligi

Samut Prakan’da yer alan timsah çiftliği türünün dünyadaki en büyük örneği. Bu çiftlikte yüzlerce timsah görebilirsiniz ve heyecanlı şovları izleyebilirsiniz. Burada başka hayvanların olduğu bir hayvanat bahçesi de var.

Giriş Ücreti: Yetişkin 300 baht – Çocuk 200 baht
Çalışma saatleri: 07.00 – 18.00
Harita


Erawan Müzesi

bangkok-erawan müzesi

Hindu tanrısı Indra’nın bineği olan Erawan isimli 3 kafalı fil Tayland’da büyük bir saygı görüyor. 29 m yüksekliğindeki ve 250 ton ağırlığındaki bu devasa Erawan heykelinin içi de dışı kadar etkileyici. Heykelin 3 katında çeşitli değerli objeler sergileniyor.

Giriş Ücreti: Yetişkin 300 baht – Çocuk 150 baht
Çalışma saatleri: 08.00 – 17.00
Harita


ŞEHİRDIŞI TURLARI

Ayutthaya

ayutthaya-wat-phra-si-sanphet-tapinagi

Bangkok’a 1 saat uzaklıktaki eski Tayland başkenti Ayutthaya tarih meraklıları tarafından kaçırılmaması gereken bir yer. Buraya ister günübirlik turlarla, isterseniz de kendiniz gidebilirsiniz. Bu tarihi şehir hakkındaki detaylı bilgileri Ayutthaya Turu sayfasında bulabilirsiniz.

Kanchanaburi

kanchanaburi

Yine Bangkok’a 1 saat uzaklıktaki Kanchanaburi şehri de tarih ve doğa meraklıları için güzel bir destinasyon. Burada ünlü Kwai Nehri Köprüsü filmi sayesinde meşhur olmuş 2. Dünya Savaşından kalma köprüyü, savaş mezarlıklarını ve çeşitli müzeleri ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Kanchanaburi yakınlarındaki ünlü Kaplan Tapınağı ve Tayland’ın en güzel şelalelerinden olan Erawan şelalelesi ni de görebilirsiniz. Buraya ister günübirlik turlarla, isterseniz de kendiniz gidebilirsiniz. Ayutthaya’ya Bangkok’tan tekne gezisi ile ulaşmakta mümkün. Bu şehir hakkındaki detaylı bilgileri Kanchanaburi Turu sayfasında bulabilirsiniz.