Bangkok’un eski merkezi olan Rattanakosin’in inşasında çalışmış Çinli göçmen işçiler 1782 yılında bölgenin karşısındaki kanalla ayrılan bir kısıma yerleştirilmişler.

bangkok-gezilecek-yerleri-cin-mahallesi-haritasi

Yaowarat caddesi etrafında yeralan ve günümüzde Çin Mahallesi adıyla anılan bu bölge Bangkok’un en canlı, renkli ve de kaotik yerlerinden.

Çin Mahallesinin batı ucundaki Phahurat’ta ise Küçük Hindistan olarak da bilinen bölge bulunuyor.

1. Çin Mahallesi Kapısı (Gate of Chinatown)

bangkok-cin-mahallesi-kapisi

1999 yılında inşa edilmiş olan bu geçit Çin mahallesinin doğu ucunda bulunuyor. Yapı şimdiki Tayland kralının 72. doğumgünü şerefine inşa edilmiş.

Harita

2. Wat Traimit Altın Buda Tapınağı (Temple of the Golden Buddha)

bangkok-wat-traimit-altin-buda-tapinagi

Bu tapınağın ünlü olmasının sebebi, içerisinde bulunan 700 yaşında, 3m boyunda ve 5.5 ton ağırlığındaki saf altından Buda heykeli. Geçmişte Burmalı istilacılardan korunması amacıyla heykel çimentoyla kaplanmış ve 40 yıl önce vinçten düştüğü zaman çimentonun çatlamasıyla saf altından olduğu ortaya çıkmış. Bu görkemli heykel kelimenin tam anlamıyla göz kamaştırıcı.

Giriş Ücreti: 40 baht
Çalışma saatleri: 08.00 – 17.00 (Pazartesileri Kapalı)
Ulaşım: Khao San Road’dan 53 nolu otobüs veya Chao Phraya nehri tekneleri ile Marine Department rıhtımı, şehir merkezinden metro ile Hua Lamphong istasyonu.
Harita


3/4. Çin Mahallesi Pazarları

bangkok-cin-mahallesi-pazarlari

Bangkok’un ünlü Çin Mahallesi’nin dar sokaklarında çeşitli pazarlar bulunuyor.

5. Mangkon Kamalawat Tapınağı (Wat Mangkon Kamalawat)

bangkok-wat mangkon -kamalawat-tapinagi

İsmi Ejderha Nilüferi anlamına gelen bu tapınak Budist, Taoist ve Konfüçyanist mabetlerine ev sahipliği yapıyor. Ziyaretçiler haftanın hemen her günü ve akşamı ibadet etmek için ellerinde tütsülerle bu tapınağı dolduruyorlar. Her yıl yapılan geleneksel Vejeteryan Festivali kutlamalarının merkezi de bu tapınak.

Giriş Ücreti: Yok
Çalışma saatleri: 06.00 – 18.00
Ulaşım: Khao San Road’dan 53 nolu otobüs veya Chao Phraya nehri tekneleri ile Ratchawongse rıhtımı, şehir merkezinden metro ile Hua Lamphong istasyonu.
Harita


7. Küçük Hindistan (Phahurat)

bangkok-phahurat-hint-pazari

Hem Hinduizm, hem de Sihizm dinlerine mensup Hindistanlı göçmenlere ev sahipliği yapan bölge ucuz ve kalteli Hint yemeği yemek için de Bangkok’taki en uygun yerlerden. Ayrıca Phahurat Pazarında sarilerden Bollywood filmlerine dek birçok Hindistan ürününü bulmak mümkün.

Ulaşım: Khao San Road’dan 53 nolu otobüs veya Chao Phraya nehri tekneleri ile Memorial Bridge rıhtımı.
Harita


7. Sri Guru Singh Sabha Tapınağı (Gurdwara Sri Guru Singh Sabha)

bangkok-gurdwara-sri-guru-singh-sabha-tapinagi

Hindistan dışındaki 2. en büyük Sih tapınağı olan Sri Guru Singh Sabha Phahurat bölgesinde bulunuyor. Tüm Sih tapınaklarında olduğu gibi burada da gönüllüler ihtiyacı olan kimselere kalacak yer ve yemek sağlıyorlar.

Santa Cruz Kilisesi

bangkok-santa-cruz-kilisesi

Holy Rosary Kilisesi

bangkok-holy-rosary-kilisesi