Bu rota, gezisini Tayland’ın en güzel plajları ve adalarına ev sahipliği yapan güney bölgesine yoğunlaştırmak isteyenler içindir. 

guney-tayland-rotasi-haritasi

Rotanın tamamını yapmak 3-4 hafta kadar sürecektir, Tayland’da kalacağınız süreye göre kendi rotanızı oluşturabilirsiniz.


Bangkok

bangkok-wat-phra-kaew-tapinagi

Melekler şehrinde 2-3 gün boyunca tarihi yerleri gezin, alışveriş yapın, benzersiz gece hayatını deneyimleyin. Sırt çantalı gezginseniz Khao San Road‘da, AVM’lere yakın olmak istiyorsanız Siam Square, Sukhumvit veya Silom gibi bölgelerde konaklayın.

Tarihe ilgi duyuyorsanız, Bangkok’a 1 saat mesafedeki Tayland’ın eski başkenti Ayutthaya‘ya günübirlik olarak gidin ve görkemli tapınakları gezin.

Ünlü Kwai Nehri Köprüsünü, Kaplan Tapınağını ve muazzam Erawan şelalerini görmek için Bangkok’a 1 saat mesafedeki Kanchanaburi’ye günübirlik veya 1-2 gece konaklamalı olarak gidin.

Hua Hin

tayland-hua-hin

Lüks otellere sahip bir sahil kasabasında vakit geçirmek isterseniz Hua Hin’de duraklayın. Tayland’da uçurtma sörfü yapmak için  en uygun yer olan Hua Hin’de bu sporu da öğrenin.

Koh Tao Adası

koh-nang-yuan

Asya’daki en ucuz dalış kurslarından birini almak isterseniz veya sertifikanız zaten varsa ve dalış yapmak istiyorsanız Chumpon üzerinden Koh Tao’ya geçin. Yakınlardaki cennet ada Koh Nang Yuan‘a günübirlik olarak gitmeyi ihmal etmeyin.

Koh Phangan Adası

ko-pha-nhan-full-moon-party

Ünlü Dolunay Partisi (Full Moon Party), sakin tropikal plajlarda ucuz konaklama veya yoga-detoks ilginizi çekiyorsa, Koh Tao, Koh Samui veya Surat Thani üzerinden Tayland’ın sırt çantalı gezgin kalesi Koh Phangan’a geçin.

Koh Samui Adası

koh-samui-adasi-lamai-plaji

Sofistike konaklama opsiyonlarına sahip son derece turistik bir adada tatil yapmak için Koh Tao, Koh Phangan veya Surat Thani üzerinden Koh Samui’ye geçin. Bu adadan veya diğer körfez adalarından Ang Thong Deniz Milli Parkı turuna katılmayı da ihmal etmeyin.

Ranong Adaları

koh-phayam-adasi-ao-yai-plaji

Tayland’ın popüler ve turistik adaları yerine daha sakin bir ortam arıyorsanız, Ranong’da bulunan Koh Phayam veya Koh Chang adalarına gidin. Koh Phayam’da araba bulunmuyor, sadece bisiklet ve motosiklet ile ulaşım sağlanıyor. Bu vasıtaların dahi bulunmadığı Koh Chang’da ise tek ulaşım yolu yürümek. Her iki adada da elektrik belirli bir saate kadar veriliyor.

Khao Sok Milli Parkı

khao-sok-golu

Amazon’dan daha eski bir yağmur ormanı sisteminde yürüyüş yapmak veya gölden yükselen görkemli kalker tepeleri arasında tekneyle gezmek için Khao Sok milli parkına geçin.

Similan ve Surin Deniz Milli Parkları

koh-similan-dalis

Eğer ciddi dalış veya şnorkel yapmak istiyorsanız ve de buna ayıracak bütçeniz varsa, dünyanın en iyi 10 dalış bölgesi arasında gösterilen Similan veya Surin milli parkına gidin. Similan’a Khao Lak’tan, Surin’e ise Khura Buri’den tekne konaklamalı dalış turları ile ulaşılıyor. Her iki milli parka Phuket’ten de ulaşmak mümkün.

Phuket Adası

phuket-adasi-nai-harn-manzara-noktasi

Bodrum tarzı bir tatil için Tayland’ın en meşhur turizm destinasyonlarından biri olan Phuket adasına gidin. Konaklamak için her zevke ve bütçeye hitap eden onlarca plajdan birini seçin. James Bond adası ile meşhur Phang Nga Milli Parkı turuna ve Phuket’in etrafındaki küçük adalara düzenlenen şnorkel turlarına katılın.

Krabi

krabi-railay-plaji

Phuket’ten sonra, isterseniz yol üzerinde Koh Yao adasında durakladıktan sonra feribotla Krabi’ye geçin. Konaklamak için Tayland’ın en güzel plajlarından biri olan Railay‘i, ucuz bungalovlar için Railay’in hemen yanındaki kaya tırmanıcı gettosu Ton Sai ’yi veya daha aktif bir gece yaşamını tercih ediyorsanız Ao Nang‘ı seçebilirsiniz.

Koh Phi Phi Adaları

koh-phi-phi-adasi-maya-plaji

Krabi’den feribotla dünyanın en güzel adalarından biri olarak kabul edilen Koh Phi Phi Don adasına geçin. Hareketli gece yaşamı için adanın merkezi Ton Sai’de, sükunet içinse tekne ile ulaşılabilen plajlarda konaklayın. The Beach filmi ile meşhur olmuş Koh Phi Phi Leh adası tekne turuna katılmayı da ihmal etmeyin.

Koh Lanta Adası

koh-lanta-plajlari-ao-kantiang

Phi Phi’den feribotla daha çok ailelere hitap eden sakin plajlara sahip olan Koh Lanta’ya geçin. Buradan günübirlik Trang adaları veya dalış turlarına katılın. Ayrıca, milli park yürüşlerine, mağara gezilerine ve fil safarilerine çıkın.

Trang Adaları

tayland-koh-mook-zumrut-magarasi

Eğer göz alıcı fakat son derece sakin tropikal adalarda konaklamak isterseniz, Koh Lanta’dan feribotla Trang adaları Koh Ngai, Koh Muk veya Koh Kradan‘a geçin. Koh Muk adasında bulunan ve bir mağaradan yüzerek ulaşılabilen zümrüt rengi lagünü mutlaka ziyaret edin.

Koh Lipe Adası

koh-lipe-adasi

Tayland’ın belki de en güzel adası olarak kabul edilen Koh Lipe’yi görmek için Koh Lanta, Trang Adaları veya Satun’deki Pak Bara üzerinden Koh Tarutao Milli Parkı‘na geçin. Nefes kesici bir sualtı yaşamına sahip olan bölgede düzenlenen şnorkel veya dalış turlarına katılmayı da ihmal etmeyin.

Bundan sonra nasıl devam edeceğiniz konusunda 3 alternatif var:

– Bu kadar gezmek yeter derseniz Hat Yai‘den uçakla Bangkok ’a dönün.

– Gezmeye devam etmek istiyorsanız, Tayland Körfezi’nin güney kıyısındaki Songkhla, Phatthalung, Nakhon Si Thammarat gibi fazla turistin uğramadığı, yoğun Müslüman nüfusa sahip bölgeleri gezin. Ancak daha güneydeki Pattani, Yala, Narathiwat bölgelerine gitmeyin, buralarda silahlı Müslüman ayrılıkçılar aktifler.

– Seyahatinize Malezya‘da devam etmek isterseniz, Koh Lipe adasından feribotla Langkawi adasına geçin. Koh Lipe’ye gitmediyseniz, karadan Malezya’ya geçin.