Pattaya’da konaklamak ve gezmek için değişik plajlar bulunuyor. Ana plaj olan Pattaya gece hayatı sebebiyle daha çok bekar turistleri kendine çekiyor. Ancak denizi oldukça kirli olduğu için yüzmeye pek uygun değil.

Daha temiz sulara sahip olan ve seks turizminin daha az gözle görülür olduğu JomtienNaklua ve Wongamat plajları ise çocuklu aileler tarafından da tercih ediliyorlar.

Haziran-Ekim arası düşük sezon olduğu için bu dönemde otellerde %50’ye varan indirimler olabiliyor. Internet üzerinden rezervasyon yapıldığında da genelde indirimler oluyor.


pattaya-haritasi

Otel derecelendirme kodları : 1 = Basit konukevi-hostel (120-400 baht), 2 = Daha iyi konukevi-hostel (400-800 baht), 3 = Orta seviye konukevi-otel (800-1500 baht), 4 = 4 yıldızlı otel (1500-3000 baht), 5 = 5 yıldızlı otel (3000+ baht)


1. Pattaya Plajı (Haad Pattaya)

pattaya-plaji

kuzey-pattaya-haritasi

3 km uzunluğundaki ve yarım ay şeklindeki Pattaya körfezinde şehrin başlıca plajı bulunuyor. Ancak burada su oldukça kirli olduğu için maalesef yüzmeye pek uygun değil. Yine de plajda güneşlenmek ve çeşitli su sporları yapmak mümkün. Yüzmek içinse Jomtien gibi plajları veya Koh Larn adasını tercih etmekte fayda var.

Plajın paralelindeki caddede yüzlerce bar, restoran, AVM ve acente bulunuyor. Plaj yolu geceleri oldukça hareketli oluyor, cadde özellikle cadde üzerindeki sokaklarda yüzlerce go-go barı bulunuyor. Sahil yolu üzerinde geceleri çok sayıda seks işçisi de bulunuyor ve burada özellikle ladyboy yankesiciler konusunda dikkatli olmak gerekiyor. Plaj yolunun güneyinde ise Pattaya gece hayatının merkezi olan ünlü Yürüme Caddesi (Walking Street) bulunuyor.

guney-pattaya-haritasi

Önerilen Oteller: Sheraton Pattaya Resort (5), Hard Rock Hotel (5), Amari Ocean (5), Pattaya Marriott (5), The Bayview(5), Dusit Thani (5), Royal Cliff (5), Royal Wing Suites & Spa (5), Hotel Baraquda (5), Dusit Thani (5), Hilton (5), Wave Hotel (5), Centara Grand Modus (5), Siam Bayshore (4), LK The Empress (4),  Siam@Siam (4), Holiday Inn (4), Amari Garden (4), Fairtex Sports Club & Hotel (4), Lek Villa (3),Areca Lodge (3), Green Park Resort (3), Whitehouse Condotel (3), Queen Victoria Inn (2), Garden Lodge (2), Cucumber Inn Suite (2), Chada Thai House (2), Miracle House (2), Aura House (2)

2. Jomtien Plajı (Haad Jomtien)

pattaya-jomtien-plaji

pattaya-jomtien-plaji-haritasi

Pattaya’nın yaklaşık 2 km güneyinde bulunan bu plaj komşusuna oranla daha sakin. Seks endüstrisi burada Pattaya’ya oranla daha az görünür olduğu için aileler tarafından da tercih edilen plajda birçok lüks otel bulunuyor. Ancak Jomtien’in kuzey ucunda bulunan Dongtan plajı gay-lezbiyen turistler tarafından da sılıkla tercih ediliyor.

Bu uzun kumsal rüzgar sörfü ve uçurtma sörfü yapmak için Tayland’daki en iyi yerlerden birisi olarak kabul ediliyor. Paraşüt ve jet-ski gibi dieğr birçok su sporunu yapmak da mümkün.

Önerilen Oteller: Rabbit Resort (4) , RS Seaside (3), Grand Jomtien Palace (3), Silver Sand Villa (2), Surf Beach (2), Jomtien Boathouse (2), Summer Beach Inn, GI Guest House

3. Naklua ve Wong Amat Plajları (Ao Naklua ve Haad Wong Amat)

pattaya-wong-amat-plaji

pattaya-naklua-wong-amat-plaji-haritasi

Pattaya’nın hemen kuzeyinde bulunan Naklua ve Wong Amat plajları da daha çok aileler tarafından tercih ediliyor.

Ayrıca ünlü Hakikat Tapınağı da Naklua’da bulunuyor.

Önerilen Oteller: Woodlands Resort (4), Garden Lodge Hotel (3)