Koh Lanta adasında gezilebilecek çeşitli mağaralar, manzara noktaları ve balıkçı kasabaları bulunuyor.

koh-lanta-adasi-gezilecek-yerler-haritasi


1. Saladan Kasabası (Baan Saladan)

koh-lanta-baan-saladan-kasabasi

Koh Lanta’ya gelen tekneler Saladan kasabasındaki rıhtımlara yanaşıyorlar ve turistler buradan kalacakları plajlara gidiyorlar. Bu balıkçı kasabasında çok sayıda restoran, acente ve dalış merkezi bulunuyor. Özellikle deniz manzaralı balık lokantaları son derece keyifli.

2. Manzara Noktası (Viewpoint)

koh-lanta-adasi-manzara-noktasi

Koh Lanta’nın en yüksek noktasındaki bu manzara noktası adanın tam ortasında bulunuyor. Buradan adanın panaromik manzaralarını görmek mümkün. Adanın doğu kıyısında bulunan Koh Lanta Milli Parkı kapsamındaki irili ufaklı adaların manzarası ise özellikle nefes kesici.

Manzara noktasında gün batımını veya gün doğumunu yemek yerken seyredebileceğiniz iki adet restoran da bulunuyor.

3. Khao Mai Kaew ve Seua Mağaraları (Tham Khao Mai Kaew ve Tham Seua)

koh-lanta-khao-mai-kaew-magaralari

Koh Lanta’nın ormanlık alanında bulunan bu yeraltı kompleksi tünellerle birbirine bağlanmış çeşitli mağaralardan oluşuyor. Milyonlarca yıl içerisinde oluşmuş, bazıları oldukça geniş olan mağaralarda etkileyici sarkıt ve dikitler bulunuyor. Ayrıca mağaralardan birinde buz gibi sularında yüzülebilecek bir yeraltı gölü de bulunuyor. Bu yeraltı sisteminin müdavimleri ise elbetteki yarasalar.

Khao Mai Kaew’ın yakınlarında bulunan Seua mağarası ise hem daha küçük, hem de daha az popüler.

Mağaralara düzenlenen günübirlik turlarla ulaşmak mümkün. Kendi başınıza gittiğiniz takdirde yaklaşık 2 saatlik Khao Mai Kaew turu ücreti 200 baht. Bu mağara sistemi oldukça karışık ve karanlık olduğu için içeriye rehbersiz girmemekte büyük fayda var.

Ayrıca bu bölgede fil turuna çıkmak da mümkün. Fil turu ücreti kişi başı 600 baht civarında.

4. Eski Kasaba (Baan Si Raya)

koh-lanta-adasi-eski-kasaba

Adanın güneydoğusunda bulunan eski kasaba Koh Lanta’nın orijinal merkeziymiş. Yüzyıllar önce Çin, Britanya ve Arap gemilerinin ticaret için limanına uğradığı kasabadaki tahta evlerin bir kısmı 100 yıldan daha fazladır buradalar. Günümüzde bu evlerin bir kısmı keyifli restoranlara ve dükkanlara dönüştürülmüşler.

5. Deniz Çingenesi Köyü ve Müzesi (Sea Gypsy Village ve Home)

koh-lanta-deniz-cingeneleri-koyu

Chao ley olarak bilinen deniz çingeneleri Koh Lanta’nın en eski yerleşimcileri. Günümüzde deniz çingeneleri büyük ölçüde Baan Sang-Ga-U köyünde yaşıyorlar.

Buraya 1 km mesafede bulunan Deniz Çingenesi Evi (Sea Gypsy Home) müzesinde bu halkın kültürünü daha iyi tanımak mümkün.

6. Koh Lanta Milli Parkı (Mu Koh Lanta National Park)

koh-lanta-milli-parki

Koh Lanta Milli Parkı adanın güney ucundaki ormanlık kesimi ve deniz fenerinin yanındaki plajı kapsıyor. Ormandaki manzara noktaları ve şelalelere yürüyemek veya fil turlarına çıkamak mümkün.

Ayrıca Koh Lanta’nın etrafındaki bazı küçük adalar da milli park kapsamında bulunuyor. Bu adalara günübirlik turlarla gidilebiliyor.

Milli park ofisinin bulunduğu bölgede çadırlarda konaklamak mümkün. Milli parkın 200 baht tutarında bir giriş ücreti var.