ŞEHİRLERARASI ULAŞIM

Uçak

tayland-havayollari

Koh Lanta’ya en yakın havaalanları Krabi ve Trang’da bulunuyor. Her iki şehre de Bangkok’tan düzenli uçuşlar var. Ayrıca Nok Air’ın Trang üzerinden uçak-feribot kombine seferi de bulunuyor.

Ayrıca Koh Lanta’ya Phuket havaalanı üzerinden ulaşmak da mümkün.

Otobüs

tayland-otobusu

Bangkok’tan Koh Lanta’ya direkt otobüs seferleri yok. Ancak Güney otobüs Terminalinden devlet otobüsleri ile yaklaşık 12 saatte Krabi Town’a ulaşmak mümkün. Buradansa minibüslerle Koh Lanta’ya ulaşılabiliyor.

Sırt çantalı gezgin bölgesi Khao San Road’dan otobüs-minibüs kombine seferleri de var. Ancak bu tip turist otobüslerini kullanmamakta fayda var. Bu bölgedeki acente ve otellerde oldukça ucuz fiyatlara kombine biletleri satılan özel firmalar pek güvenilir değiller. Songserm gibi kimi firmaların otobüslerinde düzenli olarak hırsızlık oluyor.

Minibüs

bangkok-havaalani-minibusleri

Koh Lanta’dan Krabi, Krabi Havaalanı, Phuket, Trang, Koh Samui, Khao Lak gibi destinasyonlara minibüs seferleri var.

Krabi Town’a minibüs seferi yaklaşık 1.5 saat sürüyor ve ücret 250 baht, Krabi havaalanına 1.5 saat sürüyor ve ücret 280 baht, Phuket’e 4 saat sürüyor ve ücret 350 baht civarında.

Feribot

tayland-feribotlari

guney-tayland-feribot-haritasi

Koh Lanta adasına Krabi, Ao Nang, Railay, Ko Phi Phi ve Phuket’ten feribotla ulaşmak mümkün. Koh Phi Phi bilet ücreti yaklaşık 350 baht, Krabi 400 baht, Phuket 700 baht civarında.

Koh Lanta’dan Ko Ngai, Ko Mook & Ko Kradan gibi Trang adalarına da tekne seferleri de bulunuyor. Ayrıca Tarutao Milli Parkında yer alan ünlü Koh Lipe adasına da Lanta’dan feribot seferi bulunuyor.

Feribotları kullanarak Koh Lanta’dan Malezya’daki Langkawi adasına dek ulaşmak mümkün.

ŞEHİRİÇİ ULAŞIM

Tuk-tuk

koh-lanta-adasi-tuk-tuk

Koh Lanta’da motosikletin yanına oturacak bir kısım eklenmesiyle yapılan ve taksi usulü çalışan tuk-tuklar bulunuyor. Feribottan indiğiniz Sala Dan kasabasından istediğiniz plaja gitmek için bu araçları kullanabilirsiniz. Yaklaşık fiyatlar şöyle:

Haad Klong Dao: 40 baht / Haad Phra Ae (Long Beach): 60 baht / Haad Khlong Khong: 90 baht / Haad Khlong Nin: 150 baht / Ao Kantiang: 300 baht

Ayrıca, tuk-tukları şoförsüz olarak günlük, haftalık veya aylık olarak kiralamak da mümkün. Bu yöntemi özellikle çocuklu aileler tercih ediyorlar, ancak deneyimsiz bir sürücü için bunu yapmak biraz tehlikeli olabilir.

Motosiklet

tayland-kiralik-motosiklet

Koh Lanta’daki en popüler bireysel ulaşım yöntemi motosiklet kiralamak. Ancak motosiklet kullanırken son derece dikkatli olmak gerekiyor, adada çok sayıda yokuş var. Deneyimsiz birisi için Koh Lanta’da motosiklet kullanmak büyük tehlike arz ediyor. Ayrıca motosiklet kazası yaptığınız takdirde yüklüce bir tamir parası da alınıyor.

Honda Click ve Yamaha Nouvo gibi otomatik vitesli scooter fiyatları modele ve sezona göre günlük 150-250 baht civarında. Aylık kiraları ise yaklaşık 3000 baht’tan başlıyor. Honda Wave gibi manuel vitesli motosiklet fiyatları ise 100-200 baht civarında. Off-road motosiklet fiyatları ise genelde 300 baht’tan başlıyor. Motosikleti kiralarken pasaportunuzu veya bir miktar parayı depozito olarak bırakmanız isteniyor. Benzin ücretleri ise litresi 30-40 baht civarında.

Motosikletinizi güvenilir, işi sadece motosiklet kiralamak olan yerlerden kiralayın. Kimi acenteler, bakkallar ve diğer küçük dükkanlar önlerine 2-3 kiralık motosiklet koyuyorlar. Bu tip yerler motoru geri getirdiğinizde küçük bir çizik varsa bile problem çıkartabiliyorlar. Mesela pasaportunuzu veya yüklü miktardaki depozitoyu geri vermedikleri oluyor. Bir kaza yaptığınız takdirde ise neredeyse yeni bir motor parası talep ediyorlar. Motosikletinizi kiralarken iyice inceleyin ve mümkünse hali hazırda bulunan çiziklerin resmini çekin.

Tayland’da motosiklet kullanmak için teknik olarak motosiklet ehliyetine ve uluslararası sürücü belgesine sahip olmanız gerekiyor. Ancak motosiklet kiralarken bu hemen hemen hiç sorulmuyor. Motosiklet kullanırken kask takmaya özen göstermekte fayda var, kimi zaman polis kontrollerinde kaskınız yoksa ceza kesilebiliyor.

Araba ve Jeep

tayland-kiralik-jip

Aynı şekilde Koh Lanta’da araba veya jeep kiralamak da mümkün. Özellikle 4-5 kişi beraber seyahat ediyorsanız bu güzel ve de ekonomik bir seçenek. Araç kiraları yaklaşık olarak günlük 800 baht’tan başlıyor. Araçların çoğunun sigortası yok, bu yüzden sigortası olan bir araç bulmaya çalışmakta fayda var. Aksi takdirde bir kaza durumunda tamir parasını siz ödemek zorundasınız.