Koh Lanta adasında gününüzü eğlenceli veya adrenalin yüklü geçirmenizi sağlayacak çeşitli aktiviteler gerçekleştirme imkanı bulunuyor.


Dalış ve Şnorkel

koh-tao-dalis

koh-lanta-dalis-haritasi

Koh Lanta etrafındaki dalış bölgeleri Tayland’ın en iyilerinden olarak kabul ediliyor. Bu bölgelerde dalış yapabileceğiniz gibi, sertifikanız yoksa Koh Lanta’daki dalış merkezlerinde eğitim de alabilirsiniz. Dalmaya yeni başlayanların sıklıkla tercih ettiği 4 günlük PADI Open Water kursu ücreti yaklaşık 14,000 baht civarında. Adadaki önde gelen dalış merkezlerinden bazıları Scubafish, Blue Planet Divers, Lanta Diver ve Dive ve Relax .

Tayland’ın en iyi 2. dalış bölgesi olarak kabul edilen Hin Daeng, resif duvarı ile ünlü. Hin Muang’da ise zaman zaman dev manta vatozlarına veya balina köpekbalıklarına rastlamak mümkün. Koh Lanta’dan Hin Daeng ve Hin Muang dalış turu ücretleri yaklaşık 5000 baht civarında.

Koh Rok adaları tüplü dalış için de son derece elverişliler ve Koh Lanta’dan buraya çeşitli dalış turları düzenleniyor. Koh Ha adaları diğer bir popüler dalış bölgesi. Burası özellikle bir denizaltı mağarası ile ünlü. Dalış turu ücretleri yaklaşık 3500 baht civarında.

Koh Phi Phi Leh’in güney ucunda bulunan küçük Bida adalarının etrafı ise dalış ve şnorkel için son derece uygun. Burada zaman zaman balina köpekbalıklarına, dev manta vatozlarına ve mürenlere rastlamak da mümkün. Phuket ve Koh Phi Phi’nin ortasındaki Hin Musang ve Anemone resifi bölgesinde zararsız leopar köpekbalıkları, baraküdalar ve yumuşak mercanlar görmek mümkün. Ayrıca buranın yakınlarında King Cruiser isimli bir Tay feribotunun batığı bulunuyor.

Şnorkel tutkunları için de Koh Lanta’dan düzenlenen çok sayıda tur var. Bu konudaki bilgiler için alttaki Tekne Turları bölümüne bakabilirsiniz.

Tekne Turları

tayland-longtail-uzun-kuyruk-tekne

Hem longtail adı verilen yavaş teknelerle, hem de sürat motorlarıyla Koh Lanta yakınlarındaki adalara çeşitli tekne turları düzenleniyor. Bu turların en popülerlerinden birisi kuşkusuz Dört Adalar şnorkel turu. Bu turda Trang bölgesinde bulunan Koh Ngai, Koh Mook, Koh Cheuak ve Koh Kradan adaları geziliyor. Koh Mook adası bir mağaradan yüzülerek ulaşılabilen lagünüyle ünlü Zümrüt Mağarasına da ev sahipliği yapıyor. Tur ücreti longtail tekne ile kişi başı 850 baht, sürat teknesi ile 1700 baht civarında.

Koh Lanta Deniz Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan Koh Rok Nai ve Koh Rok Nok adalarına çeşitli şnorkel turları düzenleniyor. Yine milli parkta yer alan Koh Ha Yai ve Koh Ha Nua adalarına da şnorkel turları düzenleniyor. Koh Ha adasında kamp yapmak da mümkün. Sürat teknesi ile tur ücretleri 1700 baht civarında.

The Beach filmi ile meşhur olmuş ünlü Koh Phi Phi adası diğer bir popüler tur destinasyonu.

Kano

tayland-kano

Rapu Sea Kayaking gibi firmaların düzenlediği turlarla denizde Koh Talabaeng gibi kalker tepeleri etrafında veya mangrov ormanlarında kano yapmak mümkün.

Fil Gezileri

tayland-fil-gezileri

Koh Lanta adasında çeşitli fil kampları bulunuyor. Bu kamplardan düzenlenen turlara katılarak adada bulunan şelaleleri ve ormanları fil sırtında gezebilirsiniz.

Yürüyüş

tayland-yuruyus-trekking

Büyük bölölümü ormanlık olan Koh Lanta’da çeşitli şelalelere, mağaralara ve manzara noktalarına yürüyüşler yapmak mümkün. Popüler güzergahlardan bazıları Koh Lanta Milli Parkı’ndaki doğa parkuru, Mae Keow mağarası, Kaplan mağarası ve şelale yürüyüşleri.

Su Sporları

tayland-kiteboarding-wakeboarding

Koh Lanta’da jet-ski gibi su sporlarını yapmak yasak, ancak sörf, kiteboarding ve wakeboarding gibi sporları yapmak serbest.

Masaj ve Spa

tay-masaji

Serenity Massage ve Lanta Massage Koh Lanta’nın önde gelen Tay masajı merkezlerinden. Serenity Massage’da bir spa merkezi de bulunuyor. Spa Koh Lanta diğer bir spa merkezi.

Yoga ve Meditasyon

tayland-yoga-kurslari

Koh Lanta’da Oasis Yoga, Mona Yoga ve Sanctuary gibi çeşitli yoga merkezleri bulunuyor.

Klong Nin plajında ise Vipassana meditasyonu eğitimi veren bir merkez bulunuyor.

Aşçılık Kursu

tayland-yemek-kursu

Koh Lanta’da bulunan Time for Lime gibi yemek kursları sayesinde Tay mutfağının inceliklerini öğrenebilirsiniz.